Günün Tarihi:23 Ekim 2018

 

 

Bakanlar ve sorunlar6 Aralık 2017 , Çarşamba


Cevdet Güngör

AKP’nin Sakarya İlce Kongreleri sürüyor. Daha önce Genel Merkez tarafından belirlenen yeni ilçe başkanları yapılan kongreler ile yasal hale geliyor. AKP’nin parti içi anlayışı böyle…

            AKP İlçe Kongreleri nedeniyle her ilçe kongresinde ya AKP’nin üst yönetiminden isimler geliyor ya da bakanlar geliyor.

            Kongreler vesilesi ile de olsa tek başına iktidar olan AKP’nin bakanlarının birbiri ardına ilimize gelmesi aslında sorunlarımızın Ankara’ya aktarılması açısından bir şans olabilir. Daha doğrusu olabilirdi.

            Örneğin AKP Sakarya il yönetimi kongreler dolayısıyla ilimize gelen bakanlara yıllardır bekleyen sorunlarımızı anlatabilirlerdi.

            AKP İlçe Kongrelerine gelen bakanlardan yıllardır hepimizin dilinde olan bin yataklı hastane konusunda söz alınabilirdi.

            Aynı şekilde, çoktan olması gereken 2. Devlet Üniversitesinin ne denli gerekli olduğu konusunda bakanlar ikna edilebilirdi.

                                Ulaşımda raylı sistem

            Bir başka önemli konu, Adapazarı’nın şehir içi ulaşımı açısından kaçınılmaz noktaya gelen raylı sistem konusunda destek istenebilirdi. Bugün hemen hemen büyükşehirlerin tümünde şehir içi ulaşımında raylı sistem kullanılmaya başlandı. Geçtiğimiz cumartesi günü İzmit’e gitmiştim, şehri bir uçtan bir uca kat eden  raylar üzerinde giden vagonlar tıklım-tıklım doluydu. Ve raylı sistemin diğer kara ulaşım araçlarını da engellediği yoktu. Tıpkı İstiklal Caddesi’nde olduğu gibi yayalar, araçlar ve raylı sistem iç – içe hareket ediyorlardı.

            Adapazarı’nda da şehrin kuzey ve güneyi ile Doğu ve Batısı arasında, İzmit örneğinde olduğu gibi raylı sistem uygulanması şehir ulaşımına katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum.

                     Sapanca Gölü

            Dünyanın en sağlıklı içme suyundan biri olan Sapanca Gölü giderek kirleniyor. Daha vahimi Sapanca Gölü’nden ve gölü besleyen derelerden isteyen istediği kadar su alıyor.

            Sapanca Gölü çevresindeki orman arazileri bir bir yok edilip, yerlerine villalar yapılıyor.

            AKP İlçe Kongreleri nedeniyle ilimize gelen bakanlardan Sapanca Gölü ile ilgili özel bir koruma yasası çıkartılması için yardım istenebilirdi.

                   Turizmde marka şehir olmak

            Sakarya’nın turizmde marka şehir olması yılların hayalidir. Turizmde marka olabilmek için bugüne kadar tak 3 proje geliştirildi. Hiç biri olumlu sonuç vermedi. Örneğin bir tabiat harikası olan Poyrazlar Gölünü bir türlü Abant Gölü’ne alternatif hale getiremedi. Aynı şekilde tarihi Taraklı evlerini de bir türlü Safranboluya alternatif hale getiremedik. En azından kısacada olsa gelen bakanlara hatırlatmaya çalıştığım ve diğer sorunlar hakkında bilgi verilip, hani deyim yerindeyse kulaklarına kar suya kaçırılabilirdi.

            Şimdi “Nerden biliyorsun, belki de kongreler için gelen bakanlara bu ve daha başka sorunlarımız aktarılıp kendilerinden destek istenmiştir” diyenleriniz olabilir.

            Tamam, yeter ki öyle olsun o zaman ben de “Söyleyen gitti” derim.  

                       Umut Cumhurbaşkanında

            Kongreler nedeniyle ilimize gelen bakanlardan sorunların giderilmesi için destek istenmiş olsun veya olmasın bu konuda AKP İl Kongresi büyük bir şans olarak değerlendirilebilir

            Nasıl mı?

            AKP İl Kongresi’ne Cumhurbaşkanı ve AKP Genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geleceği söyleniyor. Erdoğan İl Kongresi için ilimize geldiğinde, umarım ilimizin sorunları kendilerine aktarılır ve destek istenir.

            Erdoğan İl Kongresi’nde yapacağı konuşmada sorunlarımıza da değinip söz verirse,  çözüm konusunda yol almış oluruz.

Bu yazı toplam 291 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın