Günün Tarihi:19 Nisan 2019

Başkan Toçoğlu ve Yenikent2 Kasım 2018 , Cuma


Cevdet Güngör

Dün sabah Yenikent Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Fikri Arslan’ın daveti üzerine derneğin yöneticileri, Yenikent muhtarları ve sakinlerinden bir grup Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nu ziyarete gittik.

            Ziyaretin nedeni Yenikent’e yapılan Ayçiçek Vadisi ve Bisiklet Adası  nedeniyle teşekkür etmekti. Ben ve Sezai Matur, Yenikent sakini olarak  oradaydık.

            Daha öncede sizler ile paylaşmıştı. Zeki Toçoğlu Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu günden beri Yenikent’in cazibe merkezi olması için büyük çaba harcıyor.

            Yenikent Kültür Merkezi, Yenikent Park, Korucuk Park, Karaman Park ve Ayçiceği Vadisi, Bisiklet Adası.

            Bisiklet Adası gerçekten Yenikent’e prestij kazandıran bir proje oldu.  Çeşitli sosyal donatıları ile sadece Yenikent’in değil, tüm kente hitap eder bir konumu var.  Tesiste hem bisiklet ile gezi yapılacak alanlar, hem de yürüyüş alanları var.  Geçenlerde Ergün Özkan Yenisakarya’daki köşesinde, bu tesisleri herkese tavsiye etmişti. Çok ta haklıydı.  

Yüzme havuzu müjdesi

            Zeki Toçoğlu’nun Yenikent’e öyle pek fark edilmeyen çok önemli bir hizmeti daha var. O da deprem sonrası yapılan kalıcı işyerleri değerlendirmek oldu. Hak sahipleri tarafından alınmadığı için boş kalan ve pislik yuvasına dönen  kalıcı konutlardan bir bölümünü düzenleyip Sakarya Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu’nun Yenikent’e gelmesini sağladı. Bu düzenleme Yenikent’in cazibe merkezi olması için Toçoğlu tarafından atılan önemli adımlardan biriydi.     

            Toçoğlu ziyaret sırasında Yenikentliler’e  birde havuz müjdesi verdi. Yüzme havuzunun Korucukpark’ın karşısında 15 dönüm arazi üzerine yapılması düşünülüyor. Burası yüksek bir alan olduğu için yerleşim olarak ta güzel bir yer.

            Yüzme havuzu,  Bisiklet Adası’ndan sonra Yenikent’e değer katacak bir başka proje olacak.

            Hayırlı olsun.

           

Gel de

Kahrolma!

Sakarya’nın bir aylık zararı 8 milyon

 

            Bu sütunlarda ilimizde para kazanıp, vergisini başka illere yatıran kuruluşları yıllardır eleştiriyorum. Çünkü söz konusu kuruluşların vergilerini  başka  illerin vergi dairelerine  yatırmaları nedeniyle  Sakarya’ya  hazineden gelecek paylar vergilerin yattığı illere gidiyor.

            Sadece bu ay için vergilerini başka illere yatıran kuruluşlar nedeniyle Sakarya’ya gelmesi gereken hazine payı 8 milyon lira eksik olarak geldi.

            Söz konusu iller vergilerini Sakarya Vergi Dairesi’ne yatırsalar, bu ay ilimize hazineden gelecek pay 8 milyon lira fazla olacaktı.  12 ayda yüz milyon kaybımız var.

            Gel de kahrolma.

***

            Şöyle bir düşünün, söz konusu firmalar ilimizde para kazanıp, vergilerini neden başka illere yatırırlar. Her ay ilimize gelmesi gereken hazine paylarının başka illere gitmesine neden olurlar.

            Gerçekten ortada büyük bir haksızlık var.

            Tamam, isteyen firma vergisini istediği il’e yatırsın. Ancak hazineden gelecek pay, kuruluşların hizmet verdiği illere gitsin.

***

            Sözde bu konuda yasal bir düzenleme yapılacaktı.

            Hala yapılacak.

            Aslında zor bir şey değil.

            Torba yasa formülü ile sorun bir günde çözüme kavuşur.

            Ama bunu kim yapacak?     

 

Bu yazı toplam 280 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama