Günün Tarihi:16 Haziran 2019

Başörtü konusu12 Mart 2019 , Salı


Cevdet Güngör

Serdivan Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü ile bir özel okulun düzenlediği  konferansa Prof. Dr.Üstün Dökmen konuşmacı olarak katıldı. Dökmen, bu toplantıda:  “Nasıl bir pilot sarhoş olmamalı, bir Hristiyan psikolog haç takmamalı ise, rehberlik öğretmeni de başörtülü biri olamaz.”

            Öncelikle şunu belirteyim Prof. Dr. Üstün Dökmen Hristiyan psikolog ile bizim rehberlik öğretmenlerimizi aynı kategoriye koyarak: “Rehberlik öğretmeni başörtülü biri olamaz” ifadesi bana pek hoş gelmedi.  En azından çok keskin bir değerlendirme olmuş.

            Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen bu toplantı sonrasında bir açıklama yaparak: “İnançlarından ötürü başını örten  İl Milli Eğitim Müdürü,  sözde  psikoloğa tepki göstererek  salonu terk eden  başörtülü kardeşleriniz giderken siz ne yaptığınız? Mağdur olduğunu iddia ettiğiniz süreçlerin benzeri salonda yaşanırken siz ne yaptınız?”

            Mengen’in dün  telefonda  görüşlerine  saygı gösterdiğimi belirttim. Ancak o konuşma olurken salonda olmayan Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş’a salondaymış gibi tepki gösterilmesini anlayamadım.  Bunu da kendisine aktardım.

***

            Mengen salonda olmayan Durmuş’u salondaymış gibi eleştirmesini şöyle geçiştirdi: “ O toplantının davetiyesinde Milli Eğitim Müdürü olarak  Durmuş’un imzası  var. Dolayısıyla yapılan konuşmalara tepki gösterip, gösterilmemesinden sorumludur. Toplantı sonrasında İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nü temsilen Müdür Yardımcısı Necmi Sağıroğlu, Dökmen’e plaket verdi. Milli Eğitim Müdürü  daha sonra Dökmen’in konuşmasını eleştiren bir açıklama yapsaydı, kahraman olurdu.”

            Öncelikle kahraman olmanın  bir açıklama kadar  ucuz  olduğunu düşünmüyorum.

***

Bu toplantı 4 Mart tarihinde yapıldı.  O tarihten bugüne kadar sorun kamuoyuna mal oldu. Yazılı basında, sosyal medyada  da tartışıla geliyor.

Ben bu süre içinde Sakarya eğitim camiasını yara aldığını düşünüyorum.  Sanki Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen’in bu olayı fırsat bilip Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş’a yükleniyordu.            Telefondaki uzunca konuşmamız sırasında Mengen’e birkaç kez niyet okuduğunu söyledim. Kendisi de bu kez ban böyle düşünmekle niyet okuduğumu belirtti.

Mengen, benim bu görüşüme yani Durmuş’a karşı tepkili olduğu görüşüne karşı çıktı.  Geçmişte bu konuyla mağdur olup eğitimde 1 yıl kaybettiğini vurgulayarak: “Böyle bir görüşte ki kişinin, başörtü takan bir Milli Eğitim Müdürü ile çalışmaktan nasıl rahatsız olur. (Kelimesi kelimesine olmayabilir, ancak bu anlamda sözler etti. )”

***

Mengen, Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş ile ilgili bir şartlandırması olmadığını net bir şekilde ifade etti.  Dilerim öyledir. Çünkü bir sendikacı ile kamuoyu tarafından başarılı kabul edilen bir Milli Eğitim Müdürü’nün böylesi zıtlaşmalardan Sakarya eğitiminin zarar göreceğini düşünüyorum.

Yukarıda da  anlatmaya çalıştığım  gibi  ortada öyle aman aman bir zıtlaşmada yok. Bir toplantıda olmayan Milli Eğitim Müdürü’nün o toplantıdaki biri konuşmadan ne kadar sorumlu oluyorsa, bu tartışmada işte o ölçülerde bir tartışma.

Yıllardır Sakarya eğitiminin hep en iyi yerde olması için çabalayan biri olarak, olaya müdahil olma gereğini duydum.

Bu vesile ile Murat Mengen’in görüşlerini de almış oldum.

Mengen, konuşma sonrasında beni çay içmeye davet etti. Davete icabet edeceğimi belirttim.  Dilerim benden önce kendisi Milli Eğitim Müdürü’nü ziyaret edip bir çayını içer.

 

Bu yazı toplam 173 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama