Günün Tarihi:25 Mayıs 2019

Canlanma beklentisi!...11 Mart 2019 , Pazartesi


Murat Kaba

Hergün ekonominin, piyasaların içindeyiz...

Seçimin yaklaşması ile belirsizlik, baharın yaklaşması ile de beklentiler oluşuyor genelde...

 

Benim düşüncem 2019'un ikinci yarısından itibaren ekonomik aktivite hız kazanacak. Enflasyon ve faiz oranları normalleşecek. Piyasalar daha belirgin hale gelecek. Bu sayede de hem yatırım hem de tüketim perspektifinde ertelenmiş talebin gerçekleşmesiyle kredi hacmindeki artış da  ivme kazanacak. 

Küresel siyasi ve ekonomik konjonktürün getirdiği zorlukların devam ettiği ve piyasalardaki dalgalanmaların sürdüğü bir ortamda Milli ekonomide güven tesisi daha da önem kazanıyor.  

Seçimden sonra normalleşme olacağını düşünüyorum. Hane halkı ihtiyaçlarından ülkemizin büyük ölçekli yatırımlarının finansmanına kadar geniş bir yelpazede ekonomi hareketlenecek.

Ekonominin yeniden dengeleneceği bu dönemde, ekonomi yönetimi ve bankalarca değişen koşullara ve ortaya çıkacak risklere hızlı tepki verebilen, esnek ve proaktif stratejiler izlenecek.

Bu süreçte de KOBİ/küçük işletmeler öncelikli olmak üzere tüm reel sektörün ve hane halkının finansal ihtiyaçlarını yaygın bir şekilde karşılama ortamı doğacak.

Hem ekonomi yönetimi hem sivil toplum örgütleri bu konuda liderlik ederek özellikle bankalarla beraber yine seferberlik adı altında memleket çıkarlarının öne çıktığı “taahhütkarlık ve kararlılıkla” kısa vadeli kazançlara imkan  vermeden fırsatçılık yapılmasına müsaade etmeden  iktisadi kalkınmaya ve tüm toplumsal gelişime katkı sunan bir sorumluluk çerçevesinde hareket edilmesi gerekmektedir...

Uluslararası derecelendirme kuruluşlarının son dönemde Türkiye ve Türk bankalarının kredi derecelendirme notlarına yönelik aldığı aksiyonlar, jeopolitik riskler ve piyasalarda süregelen belirsizlik ortamına rağmen, nasıl 2018'de ortak hareket edilmişse aynı birlik beraberlik artarak devam etmelidir...

Yaşanan gelişmelerin küresel boyutta likiditenin yönünde, miktarında ve fiyatında değişimlere neden olsa da gerçekleştirilen işlemler dikkate alındığında, son dönemde yurt dışı yatırımcıların ve kreditörlerin piyasalara olan ilgi ve güveninde iyileşme vardır. 

Özellikle son dönemde kararlılıkla vurgulanan 2019 İstihdam Seferberliği de itici bir kuvvettir.

"Burası Türkiye burada iş var" sloganı  hayata geçerek gerçekçiliğini en kısa sürede göstermelidir. İcraata dönmelidir...

2019 yılı içinde il bazında hafta sonu istihdam seferberliği ile ilgili rakamlar ortaya çıkmaya başladı. 

İstanbul 900 bin, Ankara 220 bin, İzmir 200 bin, Kocaeli 100 bin, Bursa 120 bin, Kayseri 30 bin, Diyarbakır 20 bin, Trabzon 16 bin, Sakarya 15 bin, Gaziantep 15 bin, Denizli 15 bin, Elazığ 9 bin, Uşak 5 bin, Bingöl 2 bin kişiye ilave istihdam yaratmayı hedefliyor. 

Diğer illerde de seferberlik kapsamında istihdam edilecek kişi sayıları yavaş yavaş netleşmeye başlayınca bu hareket yayılacaktır.

Seferberlik ilanının ardından henüz 10 gün geçmesine rağmen birçok ilde başvurular da başladı. İstanbul'da 15 bin, Ankara'da 4 bin, Kayseri'de 4 bin, Denizli'de 3 bin, Elazığ'da 300 kişiye istihdam sağlamak için şirketlerden İŞKUR'a başvuru yapıldı. 

Şirketler de tek tek açıklama yapmaya başladı. Takip ediyorsunuzdur medyada...

TOBB de bu bağlamda 81 ildeki 365 oda ve borsaya 11 maddelik iş planı gönderdi. 

Edinilen bilgilere göre, kampanyanın Türkiye genelinde etkin tanıtılması için bilgilendirici basın toplantısı ve açıklamalar yapılması, vali, kaymakam, belediye başkanı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın yerel teşkilatları ve iş dünyası kuruluşlarının başkanları ile toplantılar yapılması istendi. 

İllerde en çok vergi ödeyen ve istihdam sağlayan ilk 100 üyeyle görüşmeler yapılarak, teşviklerin anlatılması, muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine bilgi verilmesi, binalara afişler asılması talep edildi.

Daha önce de belirtmiştim yazılarımda; bizim milletimiz topyekün ve milletçe elele, seferberlikle hareket etmeyi sever. Milli kalkınma ve  ilerleme azmi kanlarımızda var... 

Ben inanıyorum gelecek Türkiye’miz için daha güzel olacak...

İyi haftalar...

 

 

Bu yazı toplam 224 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama