Günün Tarihi:16 Haziran 2019

Ceren öğretmen ve iyi insan olmak…8 Ocak 2019 , Salı


Seyfi Yücel

Bir eğitimci daha katledildi… Çankaya üniversitesi hukuka fakültesi araştırma görevlisi Ceren Dama Şenel öğrencisi tarafında önce bıçaklandı daha sonra tabancayla ateş edilerek öldürüldü.

***

Ceren öğretmen medeni hukuk dersinin sınavında kopya çeken öğrencisi Hasan İsmail K.’yı ikaz eder. Defalarca ikaza etmesine rağmen öğrenci Hasan İsmail K., ısrarla kopya çekmeye devam eder. Bunun üzerine Ceren öğretmen tutanak tutarak durumu okul yönetimine bildirir.

***

Öğrenci Hasan İsmail K., birkaç saat sonra Ceren öğretmenin odasına gelir beraberinde getirdiği bıçağı Ceren öğretmenin bacaklarına, karnına defalarca saplar. Ceren öğretmen kanlar içinde yere düşer. Öğrenci Hasan İsmail K., bununla da yetinmez Ceren öğretmenin kafasına iki el ateş eder. Ceren öğretmenin cansız bedeni yere yığılıp kalır.

***

Ceren öğretmen başarılı bir gençtir. Okulunu güçlüklerle bitirmiş, genç bir akademisyen adayıdır. Çevresinde çok sevilen, naif, genç bir hanımefendidir. Ömrünün baharında, en mutlu günlerini yaşamaktadır. Evleneli henüz iki ay olmuş; eşi de kendisi gibi başka bir üniversitede genç akademisyen adayı.

***

Yeni yılın ilk gününde Ceren öğretmenin Türk Bayrağı’na sarılı cenazesi kaldırıldı. Ailesi, dostları, sevenleri, öğrencileri tabutunun başında gözyaşlarıyla uğurladılar Ceren öğretmeni melek yolculuğuna…  Eşi tabutuna sarılarak gözyaşı döktü. Metanetini, vakarını koruyarak ayakta durmaya çalıştı. Canı, hayat arkadaşı Ceren’ini son yolculuğuna uğurlarken ağızından dökülen birkaç cümle tüm anne-babalara, eğitimcilere, gençlere ders niteliğindeydi. “İyi bir mühendis, iyi bir hukukçu, iyi bir doktor, değil iyi bir insan olmaya çalışın. En önemlisi insanları sevin ve en önemlisikötülüğe kötülükle cevap vermeyin.” Diyerek gözyaşlarını içine dökerek hepimize ders verdi.

***

Ceren öğretmenin ölümüne; katil zanlısı Hasan İsmail H.’yı hapse götüren neydi? Üzerinde çokça düşünmemiz gerekiyor. Bu noktaya nasıl geldik? Cevabı aslında çok da zor değil. Son yıllarda gençlere bir şeyler oldu. Otuz beş senelik öğretmenim. Mesleğe başladığım yıllardaki öğrenci, veli, öğretmen, idareci, toplum profili tamamen değişti. Benzer olayları ben ve öğretmen arkadaşlarımız da yaşıyor. Öğrenci kopya çekiyor, görüyorum, defalarca ikaz ediyorum, “Konsantrasyonumuz bozma, git başımda” diyor. Zil çalıyor okulun kapısının önünde öğrenciyi ikaz ediyorum, “Hocam sigara daha bitmedi. İsraf omasın bitince geliyorum” diyor. Daha geçtiğimiz ayda sınıfta sürekli öğretmenle dalga geçer tarzda tavırlar sergileyen öğrenciyle öğretmen karşı karşıya geldi. Öğretmen ceza alarak başka okula nakledildi. Etrafında kimseyi bulamadı, sistem tüm gücüyle üstüne yüklendi. Böylesi bir durumda veliler, sistem öğretmenin üstüne yükleniyor, öğrenciler de bunun farkında oldukları için daha fazla taşkınlık yapıyorlar sonuçta Ceren öğretmenin başına gelenler oluyor.

***

Toplum emeksiz, kolay para kazanma derdine düştü. Hukuk yerine tanıdık, nüfuz, paranın gücü hâkim oldu. Televizyon dizilerinden kaynaklanan mafya türü dizilerle gençlerin beyni yıkandı. Recep İvedik tarzı filmlerle, dizilerle çocuklar, gençler şarkılaştırıldı. Anneler-babalar çocuklarına istediği her şeyi vererek on, on beş yaşına gelmeden çocukları doyurdular mücadele etme azmini yok ettiler. Emek, alın teri, tasarruf kültürü yerine kolay para kazanma yolunu öğretiler. Yapanın yanına kar kaldı. Çalan, çırpanlar gereken cezayı almadı, aksine yüceltildi. Hukuka uymak yerine güçlü olana kazandı. Böyle olunca da doyumsuz, kuralsız, emeksiz, gayretsiz, alın teri, tasarruf bilmeyen sadece güdüleriyle hareket eden, aklına o an ne gelirse onu yapan bir nesil ortaya çıktı.

***

Sosyal medyada Ceren öğretmenin öldürülmesiyle beraber birçok sayfalar açıldı. Cerenin acısının yanında olayı nefretle kınayan, üzüntülerini ifade eden on binlerce insanımız oldu. Bu insanlar toplumu ayakta tutan, değerli insanlar. Bunların yanında Ceren öğretmenin fotoğrafının altına yorum yapan katil zanlısı Hasan İsmail K., tipinde insanların yorumları da o denli tiksindirici, endişe verici. “Sanan ne? Sen mi kurtaracaksın vatanı? Dersten kopya çekse ne olur? Sen hiç kopya çekmedin mi? Al maaşını işine bak… Madalya mı verdiler? Yedin mermiyi iyi mi oldu? Adam oraya kadar gelmiş medeni hukuk dersi karın mı doyuracak? Versin dersini açısın avukatlıkbürosunu, baksın işine.” Tarzı küfür, hakaret içeren yorumları da üzülerek okudum. Demek ki katil zanlısı Hasan İsmail K., yalnız değil; aramızda dolaşan bir çok Hasan İsmail K.’lar var.

***

Çözüm ne, ne yapmamız gerekiyor? Yol yakınken çaresini bulmak, tedbir almak zorundayız. Bu gemi böyle gitmez. Bir nesil sonrasını düşünmek bile istemiyorum. İstisnaları bir tarafa koyarsak kural tanımayan, beyni, ahlakı, değerleri, örfü-âdeti, inançları yerine içgüdüleriyle aklına ne gelirse onu yapan bir, birkaç nesil geliyor.

***

Ceren öğretmenin tabutunun başında eşi aslında çözümü de söyledi, “İyi bir mühendis, iyi bir hukukçu, iyi bir doktor değil iyi bir insan olmaya çalışın. En önemlisi insanları sevin ve kötülüğe kötülükle cevap vermeyin.”

***

Anneler, babalar, öğretmenler, eğitime yön verenler; eğitim sistemimizi yeniden “iyi insan olmaya” kurgulamalıyız.

 

 

Bu yazı toplam 479 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama