Günün Tarihi:26 Eylül 2018

 

 

Çok mutluyum24 Eylül 2017 , Pazar


İzzettin Kömürcü

Taraklı’da Kara Fatma ve Zübeyde Hanımın misafir olarak kaldığı ev ne durumda sizler için derleğin yazıyı paylaşmaktan çok mutluyum.

Kurtuluş Savaşı'nın kadın kahramanlarından olan Kara Fatma olarak bilinen Fatma Seher Erden'in (1888–1955) Taraklı'da Hacı Atıf Beyin (Osmanlının son elli ve Cumhuriyetin ilk elli yılının en varlıklı ailelerindendir). Evinde misafir edildiği Hacı Atıf' Beyin torunu Emine Koylan tarafından anlatıldı.

Emine Koylan: ''Babaannem Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanımdan (1857-1923) başka bizim evde Kara Fatma'yı da misafir ettiklerini anlatırdı. Önce Taraklı Hamamına gitmiş. İri yarı bir esmer güzeli olduğunu elinde tüfeği boynunda fişekleri ile geldiğini söylerdi.'' dedi.

İşte Atatürk'ün annesi Zübeyde hanımın ve Kurtuluş Savaşının sembol isimlerinden Kara Fatma'nın misafir edildiği bu ev metruk bir durumda yıkıldı yıkılacak durumda.

Milli Mücadele döneminde asker eşiyle birlikte cepheden cepheye koşan, askerlere yemek pişiren, gerektiğinde yaralarını saran Erzurum’lu Fatma Seher (Kara Fatma) adına Türk Kızılay’ı tarafından, vefat ettiğinde defnedildiği İstanbul Kasımpaşa Kulaksız Mezarlığı’na yıllar sonra anıt mezarı yapıldı.

GAZİ ÜSTEĞMEN FATME SEHER (KARA FATMA) HAKKINDA:

Erzurum’da dünyaya gelen Fatma Seher, Balkan Harbi yıllarında asker olan eşiyle birlikte Edirne’ye yerleşir. Sarıkamış’a gönderilen eşiyle birlikte bu defa Doğu Cephesi’nde çeşitli görevler üstlenir. Eşinin şehit düşmesinden sonra Fatma Seher’in savaş sahnesine çıktığı görülür. Akrabalarından oluşan bir müfreze oluşturur. Sivas Kongresi sırasında Mustafa Kemal Paşa ile görüşerek savaşa katılmak için izin ister. “Kara” lakabını da, üsteğmen rütbesini de Mustafa Kemal’den alır. Aşçılık, hastabakıcılık, hemşirelik gibi pek çok görevin yanında İstiklal Harbi’nde 300 kişilik birliği komuta eder. Savaşın sona ermesinden sonra İstanbul’a yerleşir. Devletin kendisine bağladığı maaşın tek bir kuruşuna bile dokunmadan Kızılay’a bağışlar. 2 Temmuz 1955 tarihinde İstanbul Darülaceze'de hayata veda eder.

Bu yazı toplam 416 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın