Günün Tarihi:19 Nisan 2019

Değişim, dönüşüme dair bir öykü…16 Ekim 2018 , Salı


Seyfi Yücel

Kartallar, kuş türleri içinde

en uzun yaşayanıdır. Yetmiş yıla kadar yaşayan kartallar vardır. Ancak bu yaşa ulaşmak için kırk yaşındayken çok ciddi ve zor bir karar vermek
zorundadırlar.  Kartalların yaşı kırka vardığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir Bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz duruma gelir. Gagası uzar ve göğsüne doğru kıvrılır. Kanatları yaşlanır, ağırlaşır. Tüyleri kartlaşır, kalınlaşır.

***
Artık kartalın uçması iyice zorlaşmıştır. Dolayısıyla kartal burada iki seçimden birini yapmak zorundadır;Ya ölümü seçecektir.
Ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu
sürecini göğüsleyecektir.

***

Bu yeniden doğuş süreci, yüz elli gün kadar sürecektir. Değişmeye, dönüşmeye karar verirse, kartal
bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya kovunda yuva yapar. Bu uygun yeri bulduktan sonra kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. Her vurdukça dayanılmaz acı çeker, yuvası kan içinde kalır. Dayanılmaz acıdan kıvranan kartalın sonunda gagası yerinden sökülür ve düşer. Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkartır. Yine büyük acılara dayanmak zorundadır kartal… Acılı sancılı süreç tamamlanmamıştır. Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar.

***

Beş ay sonra kartal, kendisine
yirmi yıl daha bir yaşam bağışlayan meşhur “Yeniden Doğuş” uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir. Gagası, pençeleri, tüyleri yenilen kartal adeta yenden dünyaya gelmiş gibi olur.

***

Kendini hazır hissettiğinde bir sabah güneşin ilk ışıklarıyla yuvasından çıkar, yüksekçe bir taşın ütünden keskin bakışlarıyla etrafı süzer. Kanatlarını yavaşça, gururla açar; kendini boşluğa bırakır. Süzülür… O tekrar göklerin hâkimidir… Acılı, sancılı günler geride kalmıştır. Özlediği, uğrunda acı çektiği özgürlüğüne, gökyüzüne tekrar kavuşmuştur. Yeniden doğuşun gururuyla kanatlarını çırpar. Süzülür süzülür süzülür…

***

Her insan yaşamında iniş çıkışlar yaşayabilir. Hayatın ne getireceğini bilemeyiz. Evimiz, ocağımız, içimiz, maddi durumumuz iyi giderken bir anda rüzgârda şemsiyenin ters dönmesi gibi her şey tersine dönebilir. Umudumuzu kaybetmeden kartal gibi yeniden doğuşu başarabilmeliyiz.

***

Hep birlikte zor bir dönemden geçiyoruz. En kötüsü kabullenmek, pes etmek… Bu dönemde pes etmek ölüm demek… Kartal gibi yuvamıza, evimize, ailemize, şirketimize dört elle sarılıp acı verse de değişimi, dönüşümü başarmalıyız. Sonsuz gökyüzü bizi bekliyor…

 

Bu yazı toplam 404 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama