Günün Tarihi:23 Nisan 2018

 

 

Depremi unuttuk gitti18 Haziran 2017 , Pazar


Cevdet Güngör

Ne yazık ki, 1999 yılında yaşadığımız asrın felaketini unutturulmaya çalışılıyor. Oysa depremin ilk yıllarında her yerde “Unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız”pankartları vardı. Depremin ilk yıldönümlerinde yapılan törenlerde aynı şekilde “Unutmayacağız” feryatları yükselirdi.

                Sonra,

Unutmak ve unutturmak için sanki bir yarış içine girildi.

                Allah göstermesin bugün benzeri bir felaket yaşasak Adapazarı’nın 16 Ağustos1999 sabahı yaşananlardan bir farkı kalmayacaktır.

                Türkiye’de bir başka yerde deprem olduğunda, şöyle ucundan kenarından biraz da olsa 1999 felaketini hatırlıyorduk. Baktım son İzmir depreminin ardından öyle bir durum da ortada göremedim.

                Bu açıdan 1999 depreminde yaşadığımız o zor günleri bir kez daha en azından atanmış ve seçilmişlere hatırlatmak istedim

                                     Deprem sonrası Adapazarı

Yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen 1999 depremi,  zemin sıvılaşması nedeniyle en büyük yıkımı Adapazarı’na yaşattı.

İşin doğrusu bu felaket Türkiye Cumhuriyeti’nin yaşadığı en büyük tabi afetti. Bu nedenle devlet, böylesi bir afet konusunda ne deneyimli, ne de hazırdı.

1999 depremi sonrasında Sakarya genelinde ve özellikle Adapazarı’nda, enkazların kaldırılması, çadır kentler, prefabrik kentlerde hep ilkler yaşandı.

Deprem sonrası Sakarya Valiliği görevine gelen Cahit Kıraç, öncelikle hayatın normale dönmesi, sosyal yaşamın yeniden başlaması için büyük bir çaba içinde oldu.

Bunun için de depremin izlerinin bir an önce kalkması için şehirdeki 25 bin konutun enkazının bir an önce kalkması adına çalışmalar başlatıldı. Adapazarı’nda enkazın kaldırılması, 10 ayrı firmaya ihale edildi ve 2,5 milyon ton enkaz 40 gün içinde kaldırıldı.

O günlerde enkaz kaldırma çalışmaları ile birlikte Adapazarı’nın tamamen iflas eden alt yapısı göze bakıyordu.  Çalışmaları nedeniyle şehirdeki yollar ve caddeler defalarca kazıldı. Ben Çark Caddesi’nin tam 6 kez kazıldığını çok iyi biliyorum. En az kazılan sokak 3 kez kazıldı.

Deprem sonrasında Adapazarı aylarca hep toz bulutu içindeydi. Adapazarı’nda yaşayanlar hava yerine toz solumak zorunda kalıyorlardı. Daha sonra yapılan araştırmalarda deprem sonrası, Adapazarı’ndaki kanserli hasta oranının önemli derecede artış gösterdiği ortaya kondu.

Halkın genel kanaati, bu sonuç deprem sonrasının toz bulutu içinde geçen yaşamın sonucu ortaya çıkmıştı.

 

                    Çadırkentler

 

Deprem, Ağustos ayında meydana gelmişti. Yaz günlerinde ve akşamlarında barınmak öyle pek sorun olmuyordu. Adapazarı civarında 2. evleri olanlar, zaten o evlere göçmüşlerdi. Ama 2. evleri olmayanlar, kiracı konumunda olanlar için bastıran kış şartları ciddi bir barınma sorunu yaratmıştı.

Deprem sonrası barınma sorununu acil olarak çözmek için, çadırkentler kurulmaya başladı. Çadırkentler genel olarak Kızılay tarafından kuruldu. Bazı yerlerde gönüllü kuruluşların kurduğu çadır kentler de vardı.

Deprem sonrasında Adapazarı’nda tam 53 çadır kentin kurulduğunu hatırlıyorum.

Çadır kentlerin kurulması, insanların buralara yönlendirilmesi, çadır kentlerin yönetimi ve sonra çadır kent yaşamı.

Çadırkentler büyük felaketin üzerine o şartlarda, depremzedelerin yüzünü güldüren bir hizmet olmuştu.

Foto çadır kent

 

   Prefabrik yaşam (ara başlık)

 

Çadırkentlerde yaşamın uzun süre gitmeyeceği gerçeği ile kalıcı konutlar  yapılana kadar bu kez prefabrik konut dönemi başladı. Adapazarı’nda Bayındırlık Bakanlığı ve gönüllü kuruluşlarca bir çokprefabrik yaşam alanı belirlendi.

Hatırımda kaldığı kadarı ile Alancuma ve Dernekkırıprefabrikleri en kalabalık prefabriklerdi. Bunun yanı sıra İsrail prefabrikleri, Avusturya prefabrikleriEğitim gönüllüler prefabrikleriFinansbank prefabrikleri, Karaelmas prefabrikleri, Emirdağ prefabrikleri deprem sonrasında uzun süre konaklama adına hizmet verdiler.Prefabrik yaşamda, her prefabrik bölgesinde yeni dostluklar ortaya çıktı.

Deprem sonrası prefabrik yaşam dünya ortalamalarına göre 5 yıl olarak tespit edilmişti. 5 yılın sonlarına doğru kalıcı konutlar bitmeye başladı ve prefabrik yaşam anıları ile birlikte sona erdi.

Foto. Prefabrik fotosu

 

O yıllardan bir başka anı (ara başlık)

 

Söz depremin ilk yıllarından açılınca, o zaman Başbakan görevini yürüten rahmetli Bülent Ecevit’inSakarya Valiliği’ne bizzat yaptığı deprem uyarısı yaşananları da hep hatırlarım.

Ecevit bir cumartesi günü zamanın Sakarya Valisi Cahit Kıraç’ı arayarak Sakarya ve çevresinde ciddi bir deprem olacağı konusunda bir istihbarat aldıklarını ve tedbirli olunmasını istiyor.

Arayan doğrudan BaşbakanEcevit olduğu için Sakarya Valiliği doğal olarak bu ihbarı ciddiye almıştı.

Vatandaşları paniğe kaptırmadan, olası bir depreme karşı önlem almak öyle bir kolay iş değildi.

Valilik yeniden hasar tespiti yapılacağı gerekçesiyle okulları 1 hafta kapatmıştı.

O hafta sonunda Düzce’de bir deprem oldu.

Herhalde uyarı yapılan deprem buydu denim, pazartesi günü okullar yeniden açılmıştı.

***   ***   ***   ***   *

Allah bir daha öylesi büyük felaketler göstermesin.

Bu derken de her an için depreme hazırlıklı olmak gerek.

Sakarya olarak hazır mıyız?

Bu soruya “Evet” diyecek tek kişinin olacağını sanmıyorum.

Bu yazı toplam 213 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın

PUAN DURUMU

SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ