Günün Tarihi:21 Eylül 2019

“Devlet Desteği Kesmesi Gerekir!”23 Nisan 2019 , Salı


Seyfi Yücel

16 Nisan 2019 tarihli Yenigün Gazetesi’nin manşet haberi: Devlet Desteği Kesmesi Gerekir! 1.OSB ortak akıl toplantısında ortak kararlar çıktı. Emin Can imzalı haber fazlasıyla ilgimi çekti. Haberin başlığını, alt başlığını, içerini merakla okudum. Hani derlerya hedefi on ikiden vuran haber diye… İşte tam öyle… Geçekten hedefi tam ortadan, hayatın tam ortasından konulara değinilmiş. Emeği geçenleri kutluyorum.

***

Turkishtime ve Halkbank’ın ortaklaşa düzenlediği ortak akıl toplantısının 13. Toplantısı Sakarya’da yapılmış. Toplantıya 1.OSB’de fabrikası olan değerli iş insanlarımızın katıldığı belirtiliyor. On parametre üzerinden yapılan değerlendirme başlıklar ayrıntılı olarak değerlendirilmiş. Zevkle ve heyecanla okuduğum karların başlığını özetle aktarmak istiyorum.

***

1-Ülkemizde faaliyet gösteren firmaların genel olarak stratejik planlama yapmadıkları ve uluslararası finansal sitemle ortak hareket edemedikleri, rekabet edemedikleri.

***

2-Eleman Türkiye’de sanayicinin temel sorunu; devler 22 milyon 500 bin kişiye doğrudan destek sağlıyor, bunlardan 7 milyon 500 bini yeşil kartlı.

***

3- Nitelikli eleman sorunu ciddi büyük boyutlarda. Eğitim sistemi kökten değişmeli. Somut ihtiyaçlara yönelik meslek liseleri yurt geneline yayılmalı.

***

4-İşsizlik Sigorta Fonu Türkiye’de yanlış kullanılıyor. Fon daha işlevsel kullanılır hale gelmeli.

***

5-Teşvik sistemi Türkiye’de üretimi arttırmak yerine tam tersine neden oluyor. Aldığı teşviki üretimde kullanan çok az.

***

6-Enerji maliyetleri çok arttı. OSB’lere enerji konusunda destek sağlanmalı; alternatif enerji kaynakları değerlendirilmeli.

***

7-OSB’ler şehirden 15-30 km uzakta, çalışanların sosyal hayata katılabilmesi için kültür-sanat, sportif alanlar yapılabilir.

***

8-Sanayici kamuyla işbirliği yapmakta zorlanıyor; kamunun iş ve işlemleri hızlandıracak, işbirliğini hızlandıracak şekilde yeniden yapılandırılmalı.

***

9-Devlet işe başlarken sanayicilerden kapasite belgesi istiyor. Uygulanabilirliği takip edilmeli, piyasa bunu yapamıyorsa koşulları düzeltmek lazım.

***

10-Fabrika yapmak için Sakarya’da arsa bulmak çok zor ve maliyetler çok yüksek. TOKİ nasıl konut yapımına destek oluyorsa fabrika yapımına da destek olabilir.

***

Sıralanan on madde de sanayiciler için can alıcı noktalar olduğunu söyleyebiliriz. Sorunu derinden yaşayanların sesi diyebiliriz. Bu sesi başta devletin kurumları olmak üzere her kesimin duyması gerektiğini düşünüyorum.

***

Bu ülkenin derdiyle dertlenen; başarısıyla gururlanan bir kişi olarak çalışmaya katılanları, fikirlerini beyan edenleri bir vatandaş olarak kutluyorum.

***

İfade edilen başlıklardan her biri oldukça değerli, kıymetli olduğunu söyleyebiliriz. Meslek lisesi öğretmeni ve ekonomi eğitimi olan bir kişi olarak on madde içindeki konulardan en önemli başlığın “eleman bulamam ve nitelikli elaman yetiştirme; başta meslek liseler olmak üzere eğitim sisteminin yeniden yapılandırması” diyebilirim. Öğrenciliğim dahil olmak üzere kırk yılın üzerinde meslek lisesinin içindeyim. 1998’de meslek liselerine vurulan ağır darbenin derin acıları hala devam ediyor. Zaman içinde meslek liseleri itibar kaybetti. Cazibe merkezi olmaktan çıktı. Teknolojik altyapısı çağın çok gerisinde kadı. Halen meslek liselerinin okul sayısı, öğrenci sayısı yetersiz değil ama piyasanın istediği nitelikli elemanı yetiştiremiyor. Mezunlarının da büyük çoğunluğu kendi alanlarında çalışmak yerine dolmuş şoförlüğü, garsonluk, pazarcılık, pazarlamacılık tarzı işler yapmayı tercih ediyor. Sonuç olarak OSB’lerde sanayiciler nitelikli iş gücü arıyor; hiçbir becerisi olmayan binlerce genç kafelerde nargile höpürdeterek ömürlerini tüketiyorlar.

***

İlimize, ülkemize çok yararlı olacağını düşündüğüm bu tür toplantıların artarak devamını diliyorum. 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 300 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU