Günün Tarihi:23 Nisan 2018

 

 

Dilenciler bıktırdı13 Haziran 2017 , Salı


Seyfi Yücel

Siz de farkında mısınız? Şehrin dört bir yanını dilenciler istila etti.  Caddelerde, sokaklarda, iş merkezlerinde, çarşıda, pazarda, sanayi sitelerinde… Her an her yerde karşınıza çıkabiliyorlar. Erkek, kadın; yaşlı, genç, çocuk… Her yaş grubunda…

****

Çeşitli aralıklarda Dörtyol, Atatürk, Ziraat Aletleri, Çark, Modern, Erenler Mobilyacılar sanayi sitelerine gidiyorum. İki, üç, beş dilenci esnafları, müşterileri canından bezdiriyor. Yalvarmalar, yakarmalar… Duygu sömürüsü, Her kelimenin başında “Allahhhh!” diyerek din sömürüsü... Yapıştıkları zaman bırakmıyorlar. İnsanlar da bir an önce kurtulmak için ceplerindeki bozuklukları vererek yanlarından uzaklaştırıyorlar. ‘Vermeyin’ dediğimde, ‘Hocam bezdirdiler. Her gün onlarcası geliyor. Alıp başımdan gitsin’ diyorlar.

****

Vakit namazlarında, özellikle Cuma namazlarında kapının önlerinde girişte, çıkışta cemaatin ayaklarına dolaşıyorlar. Kadınların kucağında mutlaka küçük bebek kundağı oluyor. Yalvarış, yakarışların başı, sonu yok…

****

Sapanca’da arabadan indim, otuz yaşlarında oldukça sağlıklı bir erkek yanaştı, ‘Abi inşaatta çalışıyorum, iş bulamadım, bana memlekete gidecek yol parası verir misin?” Evet, eski bir numara, hala iş yapıyor demek ki… Beş dakika önce de 1.OSB’den geçerken gördüm birçok fabrikaların önlerinde, ’Eleman aranıyor.’, afişleri gördüm. ‘Git müracaat et’ demeye çalıştım ama dinlemeyip, uzaklaştı gitti.

****

Mithatpaşa Mahallesi’nde yeni yapılan adliye binasının yanına arabayı park ettim, iner inmez üç kişi neredeyse üstüme atladılar. Suriyeli oldukları belli; kucağında her tarafı yara olan bir çocuğun, yaraları açık olduğu halde dileniyorlar.

Bulvarların kavşak noktalarında, kırmızı ışıkta durmanızla birlikte üç, beş çocuk, kadın arabaların aralarından üzerinize atlıyor. Cam silmeye, mendil satmaya, dilenmeye çalışıyor…

****

Üç gün önce yeni, orijinal bir yöntemle karşılaştım. Emekli bir abimizle Atatürk Bulvarı, Öğretmenevi önünde buluşmak üzere anlaştık. Hocamın arabasına doğru gittiğimde yirmi beş, otuz yaşlarında birisi yan kapıyı açmış, vücudunun yarısı arabanın içindeydi. Özel bir işleri olabileceğini düşünerek biraz uzak durdum. Hocam bir miktar para verdi, alan şahıs da parayı alıp hızla sokağın içine doğru ilerleyip gitti. Arabaya ben bindim. ‘Hocam hayırdır kimdi arkadaş?’ dedim. ‘Tanımıyorum karşıdaki araba onunmuş, benzini bitmiş, araba yolda kalmış. Ben de bir miktar para verdim’ dedi. Pes doğrusu! Dilencilik, dolandırıcılık hangi boyutlara gelmiş. Bir anda karşınıza tanımadığınız birsi çıkıyor, cebinizden parayı alıp gidiyor…

****

Orijinal örnekler çoğaltılabilir. Muhtemelen dilencilerin çok arttığını, sizleri de bıktırdığını söyleyebilirim. Son yıllarda dilenciler niçin bu kadar arttı? Düşünmemizde yarar var.

****

Dilencilerin bu denli artmış olması ülkede işsizliğin arttığını, dolaysıyla gelir dağılımının normal olmayan biçimde bozulduğunu işaret edebilir.

****

Toplumun önemli kesiminde ahlaki yozlaşma yaşandığı; dilenmenin, başkasını aldatmanın, acındırmanın, hatta dini, Allah’ın adını kullanmanın normal karşılandığı söylenebilir.

****

Devletin kömür, odun, gıda, karşılıksız maaş gibi sosyal destek araçlarını arttırarak ‘aşırı sosyal devlet’ anlayışı sonucu, alın teri, emek, kazanma, mücadele, onur vb erdemleri bir kenara bırakarak, bazı vatandaşların  ‘kolay yoldan para kazanma’ anlayışının hâkim olduğunu’ ifade edilebilir. 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 285 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın

PUAN DURUMU

SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ