Günün Tarihi:16 Aralık 2018

 

 

Dünya, biz ve enflasyon...7 Ocak 2018 , Pazar


Murat Kaba

Geçen hafta yılın son günü olması nedeniyle 2018’in nasıl geçeceği yönünde görüşlerimi bildirmiştim bu köşede...

Bugün ise hem dünya ekonomisinin bir özetini yapalım hem de ülkemizden bir iki analiz yapalım ekonomimiz ile alakalı...

Gelişmiş ülkeler yeni yıla büyüme, enflasyon ve işsizlik oranı bakımından bakıldığında geçen sene ile aynı oranlar devam ediyor.

Mesela ABD’de; 2017 yılının üçüncü çeyreğinde GSYH, 2016 yılının aynı çeyreğine göre yüzde 2.3, Avrupa’da ise yüzde 2.5 yükseldi. Almanya’da yüzde 2.8, Fransa’da yüzde 2.2 ve İtalya’da ise yüzde 1.8’e ulaştı.

Bütçe açığı ise Avrupa’da pek yok ama ABD’de  yüzde 3.5 , Japonya’da ise Yüzde 4.5.

Enflasyon bakımından ise Avrupa yüzde 1.5, ABD 2.2, İngiltere yüzde 3.1, Japonya ise yüzde 0,2.

Gelişmiş ülkelerde en önemli sorunlardan biri işsizlik gözüküyor; 

İşsizlik oranı Avrupa genelinde yüzde 8.8, Fransa’da yüzde 9.9, İspanya’da yüzde 16.7 düzeyinde. Almanya’da ise işsizlik yüzde 3.6’ye kadar geriledi.

Aslında dünya ekonomisinde problem, daha çok dış denge sorunu olan bizim gibi gelişmekte olan ülke ekonomilerinden kaynaklanmakta. Mesela biz de yüzde 11.1’lik büyüme oranına rağmen, cari açık/GSYH oranı yüzde 4.7’ye ulaştı. Türkiye’yi yüzde 3,7 ile Arjantin izliyor.

İşsizlik oranında Brezilya, Güney Afrika ve Türkiye gelişen ekonomiler içerisinde en yüksek işsizlik oranına da sahip olan ülkeler. İşsizlik oranı Brezilya’da yüzde 12.2, Güney Afrika’da yüzde 27.7 Türkiye’de yüzde 10.6.

2018 yılında dünya ekonomisinin yönünü her geçen gün artan politik riskler ile beraber  ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımı sonrasında ortaya çıkacak gelişmeler ve son zamanda İran’a da sıçrayan Ortadoğu krizi belirleyecek...

Gelelim bize...

Türkiye ekonomisi yılın ilk dokuz ayında yüzde 7.26 büyüdü. Kredi Garanti Fonu kaynaklı kullandırılan kredilerle finansal kolaylaştırma sağlanarak katkı sağladı. Ekonomide parasallaşma eğilimi güçlendi. Bütçe açığı özellikle Ocak-Kasım dönemi itibari ile çok arttı. Cari açık yükseldi. Enflasyon oranı yüzde 12’ye dayandı.

Özellikle şunu vurgulamak istiyorum; 2017 enflasyonu % 11.92 oldu. 

Yani, geçen 15 yılın en yüksek enflasyonu gerçekleşti. Enflasyonun gerisinde yurtiçi üretici fiyatlarındaki yüksek artış var. Türkiye’ye benzer ekonomilerde görülmeyen bir enflasyon artışı ile karşı karşıyayız. Türkiye’de enflasyon yüzde 11.92 iken, Meksika’da yüzde5.9, Güney Afrika’da yüzde 5.3, Pakistan’da yüzde 4.1, Endonezya’da yüzde 3.9, Malezya’da yüzde 3.9, Rusya’da yüzde 3.8 oranında.

İmalat sanayinde yurtiçi üretici fiyatları artışı yüzde 16.64 oranında. Bu, üretici fiyatlarındaki artışın sadece tarım ürünlerinde değil, sanayi sektöründe maliyet artışına dayalı bir fiyat tırmanışının da sürdüğü demek. 

Yatırımcı, üretici, tüketici para harcamak, ekonomik konularda karar vermek için önünü görmek ister. 

Enflasyon sadece, piyasadaki hareketin yönünü belirlemiyor. Döviz fiyatını, faiz fiyatını da etkiliyor. Enflasyon artınca döviz fiyatı ve faiz yükseliyor. Döviz ve faiz yükselince enflasyon yükseliyor. 

Hedef, doğru ekonomi politikaları ile bu kısır döngüyü kırabilmekte. Bu yapılmaz ise, 2018 yılında enflasyonda beklenen iyileşme sağlanması mümkün görünmez. Mehmet Şimşek’in ifadesiyle de yüzde 5’lik hedef 2020 sonunda gerçekleşecek. Çok dikkat edilmesi gereken bir dönemdeyiz.

Bu yazı toplam 186 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın