Günün Tarihi:16 Haziran 2019

EĞİTİM HAYAT KURTARIR,HAYATLARI AYDINLATIR...10 Ocak 2019 , Perşembe


Özlem Doğan

EĞİTİM HAYAT KURTARIR,

HAYATLARI AYDINLATIR...

    Bir anne babanın en büyük mutluluğu çocuğunun kendi ayakları üzerinde durabilmesi ve mutlu olmasıdır. Birçoğumuz şu kaygıyı taşıyoruz sanırım, "Bir gün hayatlarında olmadığımızda başının çaresine bakabilecek mi?" "Aman aç kalmasın, muhtaç olmasın vs." gibi. Fakat birçoğumuzda bu kaygıyı taşımasına rağmen suyun akışına bırakıyor çocuklarını, yani kolayı seçiyor. Oysa doğru eğitim, doğru ve pratik yaklaşımla birçok zorluğun üstesinden gelmek mümkün. İlk adım sorun tespiti. Çocuğunu iyi tanımak ve gözlemlemek.
  
☆ÖZGÜL ÖĞRENİM GÜÇLÜĞÜ TANISI...

    Özgül öğrenim güçlüğünde tanı koymada kesinleşmiş, standart bir yol yoktur. Öğrenme sorunları yaşayan bir çocukta disleksi tanısı, tıbbi ve eğitimsel bir takım uygulama ve testlerle konulur. Bunun yanı sıra birçok hastalık ve çevresel faktör öğrenme güçlüğüne neden olabilir. Özgül Öğrenim Güçlüğünde tanı, üzerinde çalışılması gereken bir süreçtir. Tıp, psikoloji, eğitim ve dil alanlarından uzmanların olduğu bir ekip çalışmasını gerektirir.
                              
    Çocuklarda, Öğrenme güçlüğünün ilk fark edildiği yer genellikle ilkokul çağlarıdır. Ve ilk yapılması gereken öğretmen ve aileden ayrı ayrı öykü alınmasıdır. Öncelikle tıbbi ve eğitimsel anlamda bir öğrenme bozukluğu olup olmadığı araştırılır. Şayet var ise, sayısal, sözel, yazı ya da işitsel hangi alanda öğrenim güçlüğü yaşadığı belirlenmesi için bir takım testler uygulanır. Sonra ki aşama ise; Özgül Öğrenim Güçlüğü "ÖÖG"li çocuğa nasıl bir eğitim modülünün uygulanacağının tespit edilmesidir. Öğrenme aktif bir süreçtir.  Her çocuk anlar fakat önemli olan nasıl anlayacağını belirleyecek yolu bulabilmek ve çocuğu işleyebilmektir. Çocuk anlamak ister ama daha önce anlaşılmak ister. Anlaşıldığına ikna olan çocuk öğrenmenin önünde ki ilk engel olan direnç ve önyargıyı kaldırır.
    Çocuklar karmaşık bir düzene sahip değildir aslında, biraz anlayış, biraz kulak vermek, bizi anlamaları ve yol gösterebilmemiz için bize gerekli doneleri verecektir. Söz konusu çocuksa, sabır ve sevginin üstesinden gelemeyeceği sorun yoktur.
    Huzurlu bir gün dilerim...

 

 

Bu yazı toplam 657 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama