Günün Tarihi:19 Ekim 2018

 

 

Eğitim yetmez,13 Ocak 2018 , Cumartesi


İlhan Düzgün

Eğitim yetmez,

Kişilik önemli, yetenek önemli, merak önemli!

Bir işi yapmak için sadece o işi bilmek yetmiyor,

Üç faktör daha var işin ustası olmak için zanaatkarı olmak için;

Yetenek, her kesin iyi yapabileceği bir şey mutlaka vardır, bazılarının el becerisi vardır, göz/ kulak becerisi vardır, bazılarının koordinasyonu iyidir, etkin ve doğru kararlar verir, bazılarınınsa insanlar ile arası iyidir, kendi başına üretkendir bir şeyi iyi yapar neticede. İnsanların şansı iyi yaptığı şeylerin onun işi olmasıdır! O yüzden yeteneklerini bilmek ve iyi olan yönünü geliştirip ona yönlendirebilmek lazım insanları.

Herkesin psikolojik, ruhsal yapısı da farklıdır, herkesin sabrı, ilişki kurma ve ikna yetkisi, öğretme veya öğretme becerisi, liderlik yapma veya asistanlık yapma becerileri farklıdır, bazılarınmıziçine kapanık bir yaşamı tercih ederken bazılarının sosyal yaşam tarzını tercih etmesi ve yaşamı farklı görüp yaşaması doğaldır. İnsanlar farklıdır, yeteneklerinden bağımsız ruh halleri ve psişik özellikleri “kişiliğini” etkiler/belirler. Artık her iş için ona uygun kişilik yaklaşımı var ve bu ölçülebiliyor, analiz edilebiliyor. İşte bu analizleri de yaparak yetenekleri ile kişiliğinin ortak olarak uyum göstereceği bir iş ve meslek tercihlerini belirlemek ve o mesleğe yönlendirmek lazım insanları.

Ülkenin, toplumun ve sanayinin ihtiyacı olan meslekler ile bu ikisinin uyum gösterdiği kesişiminde insanları buluşturmak ve eğitim ile meslek hayatını bu şekilde planlamak mükemmel olmaz mı?İşin en zor kısmı da bu planlama zaten, geleceği, geleceğin dünyasındaki ihtiyaçları ve ülkenin o gelecekteki yerini tahmin ederek bunu planlamak ve insanları buna yönlendirmek.

Dikkat edersiniz sınav yok!

Sınav ihtiyacı ancak öngörülen ihtiyaçtan ve kontenjandan çok kişinin o eğitimi alıp o işi yapabilir olmasından sonra gündeme gelecektir. Sınava giren kitle için öncelikli belirlenen iş ve meslek alanı ile ikinci veya üçüncü yapabilecekleri iş ve meslek arasında yerleştirilmek üzere ancak seçim yaptırılabilir veya sıralama için sınav gerekiyorsa o aşamada ihtiyaç duyulabilir. Sınavın da içeriği bu iş ve meslek ile ilgili alakalı olmalı zaten.

Bu kadar da teknik konulara girmeye gerek yok ama özetle bu,

Bunun olması ile kişinin kendi yeteneklerine ve kişiliğine uygun ve istihdam imkanı olan bir işi mesleği olar yanı mutlu insan olur,

Mutlu insanların olduğu bir ülkenin başka bir şeye ihtiyacı yoktur.

Bu tanımı mühendislik ve bunun gibi spesifik eğitim gerektiren işler için söylediğimi zannetmeyin sakın,

Mesele taksi şoförleri, dolmuş şoförleri, kamyon ve otobüs şoförleri ile toplu taşıma araçlarının şoförleri için söylüyorum mesela.

Başka türlü trafiği nasıl çözebiliriz, yoldaki terörü nasıl önleyebiliriz, toplu taşımada kızlarımıza tecavüz edilmesini nasıl önleyebiliriz!

Birinin sadece araç kullanmayı biliyor olması bu işleri yapmasını sağlayamamalı, hatta kişilik özellikleri uymuyorsa şahsi aracını kullanmak için bile ehliyet alamamalı mesela.

Biri öğretmen olacaksa, kreşte çocuklar ile ilgilenecek ise, yaşlılar yurdunda yaşlılara bakacak ise, engelliler ile ilgili bir yerde eğitim yapacak ise, bir spor için antrenörlük yapacak ise, bir hastaneden hastalara bakacak ise yetenekleri ve eğitimi uygun olsa bile kişilik özellikleri bu işleri yapmaya izin vermiyorsa bu işler ile ilgili bir eğitim alması ve bu işleri yapma imkanı olmamalı mesela!

Siz de bunlara örnekler ilave edebilirsiniz, belki evlenmek için veya çocuk sahibi olmak için bile birtakım yetkinliklerin lazım olduğunu söyleyerek kesiyorum burada yazımı!

Sınavı kazanmak yetmemeli,

Sınavı kazandı diye sevmediği bir işi yapmak zorunda kalmamalı insan,

Biri bir işi yapmayacak ise devletin okullarında o sıraları işgal etmemeli insan.

Sadece eğitim yetmemeli,

Bir işi yapmak için insanın yapabilir olmasının yanında eğitiminin yanında kişiliğinin de müsaade etmesilazım insana.

Bugün olmayacak duaya amin dedik biraz,

10.1.2018

 

 

 

Bu yazı toplam 419 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın