Günün Tarihi:16 Haziran 2019

Emeklinin ev hayali MASAL OLDU14 Mart 2019 , Perşembe


Cevdet Güngör

Sakarya’da emeklilere uygun şartlar ile ucuz ev hayali masal oldu. Aslında emeklilerin ucuz ev hayali kurmaları kendiliğinden oluşmadı.   2015 yılında zamanın Başbakanı Ahmet Davutoğlu emeklilere TOKİ tarafından ucuz konut  yapılacağını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından Sakarya’daki emekli dernekleri harekete geçti. Derneklerine üye olan emeklilerden konut istediklerine dair dilekçeler aldır.  Emekli dernekleri bir anlamda derneklerine üye yapma yarışına girdiler. Emekliler de ev hayaliyle emekli derneklerine üye olup  ev sahibi olmak için dilekçe doldurdular.

***

            O günlerde ilimizdeki emekli dernekleri yönetimlerinin çabaları ile konu bayağı gündem oldu.  Emekliler ev sahibi olabilmek hayallerini daha da pekiştirdiler.  Hatta zamanın AKP milletvekilleri bazı emekli derneklerini ziyaret ederek “Yer bulunursa” sorunun çözüme kavuşacağını belirtti.

            Bu süreçte emekliler uzunca bir süre “Yer bulununca konutların yapılacağını” düşünmeye başladı.

            Bu arada emeklilere Sakarya’da yapılacak konutlara yer aranmaya başlandı. Daha doğrusu emekli dernekleri valiliğe yer önerileri götürdü.

            Emekliler 2 yılda yer bulunacak diye oyalandılar.

***

Madalyonun öbür yüzünde ise hava bambaşkaydı. Siyasilerimiz Sakarya’da dudak ucuyla da olsa emekliye ev verilebileceğini ima ederken, Ankara’da bu konuda en küçük bir girişimleri olmadı.

Örneğin; TOKİ’ye gidip Sakarya’daki emeklilere ev yapılması için, daha doğrusu Sakaryalı emeklilerin TOKİ’nin  “Ucuz ev projesi”   kapsamına alınması için bir çabaları olmadı. Ya da oldu da başaramadılar.

Zaman içinde emekliler, ev hayallerinin masal olduğuna inandı.

Sakaryalılar için ucuz ev söylemi de zaman içinde unutulup gitti.

***

 Geçtiğimiz günlerde TOKİ’nin dar gelirliler için birçok ilde toplam 50 bin konut yapacağı açıklandı. Doğrusu umutla TOKİ’nin yeni konut yapacağı illerin arasında Sakarya’nın olmasını umut ettik. Hiç değilse bu yolla ucuz ev hayali kuran emeklilerin isteklerinin gerçekleşeceğini düşündük.

Ne yazık ki, TOKİ’nin konut yapacağı iller arasında Sakarya yoktu.

Emeklilere ucuz konut projesi ise zaten bir söylemden öteye gitmemişti.

Sanırım TOKİ’nin dar gelirliye 50 bin konut yapılacağını açıklamasından sonra Türkiye Emekliler Derneği Adapazarı Şube Başkanı Orhan Büyü umutlanmış olmalı ki; “Sakarya’da 10 bin emekli ev bekliyor” şeklinde bir açıklama yapmış.

Büyü’nün Sakarya’da 10 bin emeklinin ev beklediği açıklamasının yanı sıra siyasilere de: “TOKİ’nin yapacağı 50 bin ucuz konut projesi içinde neden Sakarya’nın adı yok” diye sormasını isterdim.

***

Biz Sakarya’nın sorunlarını yerelde çözmeye devam edersek, daha çok “Kendimiz çalar, kendimiz oynarız.”

Sakarya’nın sorunlarının çözüm yeri Sakarya değildir, Ankara’dır.  Sakaryalılar olarak sorunlarımı Ankara’ya yeterince duyuramazsak, birlik ve beraberlik içinde vurgulayamazsak, daha çok bekleriz.

Sadece emeklilerin ucuz ev sorunu değil, örneğin Sakarya’ya hazineden düşen payların başka illere gitmesi gibi birçok sorunumuz sesimizi Ankara’da güçlü bir şekilde duyuramadığı için bekliyorlar.

Hep vurguladığım gibi ne yazık ki, yıllardır Sakarya’nın Ankara’da güçlü bir siyasi lobisi olmadı. Olsaydı en azından TOKİ’nin 50 bin konut yapacağı iller arasında Sakarya’nın da adı olurdu.

 

Bu yazı toplam 166 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama