Günün Tarihi:16 Haziran 2019

Erdoğan Sakarya’ya övgüler yağdırdı20 Mart 2019 , Çarşamba


Cevdet Güngör

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan hep huzur bulduğunu belirttiği  Sakarya’ya yerel seçimler  nedeniyle dün bir kez daha gelerek   Demokrasi  Meydanı’nda (Kent Meydanı)  Sakaryalılara hitap etti.

            Siyasi parti liderlerinin  Sakarya  mitinglerinde  sokaktaki vatandaşın en çok merak ettiği konu neler söyledikleri değil, alanda ne kadar kalabalık toplandığıdır.

            Vatandaşların böylesine duyarlı olduğu bu konuda ben hep gördüğümü sizler ile paylaşmaya çalışırım.

            Öncelikle şunu belirteyim,  dünkü miting öncesi yeni düzenlenen Demokrasi Meydanı eski haline göre sağdan, soldan ve Katlıpazar yeri tarafından daraltılmıştı.

            Daraltılmış meydanda,  mitingin başlayacağı ilan edilen saat 14.00’te ciddi boşluklar vardı. Ancak Erdoğan’ın 1 saat gecikmeli geldiği süre içinde Demokrasi Meydanı dolmuştu.

            Ancak  alınan sıkı güvenlik önlemleri nedeniyle miting için gelenler alana girerken uzun kuyruklar oluştu. Bu nedenle alana girmek yerine mitingi Bulvardan  izleyen ciddi bir kalabalık vardı.

            B arada MHP il yönetimi protokol tribününde yer aldı. Buna karşılık alanda öyle ciddi bir MHP desteği olduğu söylenemez.

Siyah-beyaz aşk hikayesi 

            Erdoğan kürsüye geldiğinde  rahmetli Kayahan’ın “Siyah- beyaz  aşk hikayesi” şarkısı  çalmaya başladı. Erdoğan bir süre mikrofondan  alanı dolduranlar ile birlikte şarkıya eşlik etti.

            Daha sonra da sözlerine Sakarya’ya  övgüler yağdırarak başladı.

            Erdoğan her Sakarya meydanında üstat Necip Fazıl Kısakürek’in “Sakarya Türküsü’nden” mutlaka bir iki mısra okuyor. Ancak bu kez mısraları değiştirerek okudu. “Yüzüstü çok süründün Sakarya” yerine   “Yüzüstü çok sürünen ancak, her seferinde  ayağa kalkan Sakarya” diye değiştirdi.

            Erdoğan bir ara  CHP’nin “Martın sonu bahar”  sloganına gönderme yaparak: “... Sakarya 4 mevsim baharı yaşayan Sakarya. Sakarya sen ne güzel şehirsin Sakarya…” diye seslendi.

Ada Treni 

            Dün Erdoğan’ın konuşmasında dikkatimi çeken bir başka ayrıntı ise ilk kez Sakarya’nın sorunları ile ilgili bu kadar çok konuşması  oldu. Gerçi Sakarya’ya yapılan yatırımlar ile ilgili söyledikleri, bir süre önce aday tanıtım programında söylediklerinin tekrarıydı.

            Tıpkı o toplantıda dediği gibi bin yataklı şehir hastanesinin ihale aşamasında olduğunu söyledi. Karasu demiryolu inşaatının devam ettiğini anlattı.

            Adapazarı Treni’nin Merkez Gar-Pendik arasında günde  5 gidiş- 5 geliş seferlerine başladığını belirtti. Bu arada Ada Treni’nin eskiden olduğu gibi Haydarpaşaya kadar gitmesi ile ilgili bir şey söylemedi.

Kılıçdaroğlu’na “Hodri Meydan”

            Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının ilerleyen bölümlerinde son günlerin güncel konusu Tank Palet Fabrikası’nı dile getirdi.

            Erdoğan, “... Tank Palet Fabrikası’nın yüksek teknolojiye geçmesi ve üretimin hızlandırılması için  işletme hakkı % 50  Katar ,% 50 BMC ortaklığına 25 yıllığına  devredildi. Mülkiyet devri söz konusu değil.  Varsa siyasetten çekilirim.  Kılıçdaroğlu Tank Palet Fabrikasını sattılar  diyor. Kesinlikle mülkiyet devri yok. Böyle bir şey olduğunu ispatlarsa ben her şeyi bırakmaya hazırım. İspatlayamazsa Kılıçdaroğlu siyaseti bırakmaya var mı?”

Bayanlara çay ikramı 

            Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın  dünkü  Demokrasi Meydanı’nda ki mitingini izleyenler arasında kadınlar büyük çoğunluktaydı. Erdoğan  konuşması bittiğinde bayanlara kenevirden üretilen torbaların içinde 200 gram çay verdi.  Bunun bir ikram olduğunu söyledi.

Konuşmasını: “Çayları akşam evde demleyin eşiniz ve çocuklarınız ile için” sözleri ile bitirdi.                                                 

              

 

Bu yazı toplam 143 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama