-

 

Günün Tarihi:19 Kasım 2019

EV EŞYASI HACZİ KALKTI MI?10 Ağustos 2019 , Cumartesi


Orhan Sinan Dural

 

            İş hayatında avukatlara son zamanlarda sıklıkla sorulan bir sorudur bu. Ev eşyası artık haczedilemezmiş doğru mu avukat bey? Bu soruya kısaca bir yanıt vermek gerekirse; hem hayır hem de evet demek gerekir. Hayır çünkü ev eşyası hala haczi caiz yani haczedilebilir bir menkul maldır. Evet çünkü ev eşyasını haczetmek son icra ve iflas kanunu değişiklikleriyle birlikte öncesine göre epeyce zorlaştırıldı.

***

            İcra hukuku alacaklının alacağına kavuşmasını teminat altına almak ve alacakların devlet eliyle alacaklıya ödenmesine hizmet etmek için yaratılmış bir hukuk dalıdır. Her ne kadar alacaklının alacağını alması hukukun ve devletin önem atfettiği bir husus olsa da bu süreçte borçlunun da mağdur edilmemesi sosyal bir hukuk devletinin yine aynı şekilde önemsediği bir  diğer husustur. Alacaklı ve borçlu arasındaki menfaat dengesinin yeniden düzenlendiği son İcra ve İflas Kanunu değişikliklerinde bu husus tekrar ele alınmıştır.

***

            6352 Sayılı Kanunun 16. maddesiyle değişik 2004 Sayılı İcra İflas Kanunu’nun 82. maddesinin 3.bendi uyarınca para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu olan eşya haczedilemez. Ancak aynı amaçla kullanılan birden fazla eşya olması halinde bunlardan birisinin haczi mümkündür.

***

            Yukarıdaki anılan kanun değişikliğini ev eşyası haczi kalktı şeklinde değerlendirmek yanlış olacaktır. Yargıtay 12. Hukuk Dairesinin 10.03.2014 tarihli ve 2014/4289 E. Ve 2014/6671 K. Sayılı kararına göre; “Asıl olan borcun ödenmesi, bir diğer ifadeyle alacaklının alacağına kavuşması olup, haczedilmezliğe dair düzenlemelerin bu bağlamda dar yorumlanması gerekir.” Yani anlayacağınız Yargıtay ev haczinin halen yasal olduğunu teyit etmektedir. Burada önemli olan haczedilemez olan lüzumlu eşyalar ile evdeki haczedilebilir kıymetli eşyaların hangilerinin olduğudur.

***

            Peki evdeki eşyaların hangisinin lüzumlu eşya hangisinin kıymetli eşya olduğunu, fiili ev haczi sırasında, kim takdir edecektir. Tabiki bu durumda eşyanın haczedilip haczedilemeyeceğini alacaklı ile beraber hacze gelen icra memuru takdir edecektir. Evinize haciz gelmesi durumunda eşyalarınız haczediliyorsa ilk yapmanız gereken şey icra memuruna bu eşyaların olağan bir hayat sürmek için gerekli eşyalar olduğunu ve kanunen haczedilemeyeceğini söylemektir. Buna rağmen eşyalarınıza haciz işlemi uygulanırsa bu durumda yapmanız gereken eşyalardaki hacizlerin kaldırılması hakkında icra hukuk mahkemesinde şikayet yoluna başvurmaktır.

***

            Konuyla alakalı bir diğer önemli hususta şudur ki; lüzumlu eşyalardan bir kaç tane olması halinde bunlardan bir tanesi evde bırakılarak diğerleri haczedilebilir. Örneğin evinizde iki buzdolabı varsa bir tanesi evde bırakılır diğeri haczedilip yediemin deposuna kaldırılır ve bu durum hukuka tamamen uygundur. Bu durumda haczedilen mallar 6352 Sayılı Kanunun 16. maddesiyle değişik 2004 Sayılı İcra İflas Kanunu’nun 82. maddesinin 3.bendi uyarınca haczedilemez mallardan sayılmayacaktır.

 

Bu yazı toplam 282 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU