Günün Tarihi:20 Ocak 2020

Faiz ve döviz?5 Ağustos 2019 , Pazartesi


Murat Kaba

Geçen hafta faiz indirimleri doların  düşüşü derken bu süreçte bulunduğumuz ortamlarda arkadaş dost sohbetlerinde de sorular ona göre geldi.

 

Ne olur döviz ? ve Ekonomi? 


Her yüklü faiz indirimi sonrası gerçekleşen durum tekrar ortaya çıkmaya başladı.

TL cinsinden mevduatlar hızlı artarken döviz mevduatında düşüş başladı. 

Bu eğilimin devamı halinde faiz düşüş sürecinin TL varlıklarının artmasını sağlarken, döviz varlıklarını frenlediği bir tablo ortaya çıkacak. 

 

Geçen hafta TL mevduatlar uzun bir aradan sonra ilk kez 24 milyar liralık bir sıçrama yaptı. Bir haftada yüzde 2.4 artan yurtiçi yerleşiklere ait TL mevduatlar 1 trilyon 44.5 milyar liraya çıktı.

 

Yılbaşından 19 Temmuz’a kadar olan dönemde TL mevduatların artış hızı son derece düşüktü. Artış 5 milyar lira veya yüzde yarımla sınırlıydı. Son haftanın artışı yüzde 2.3’e çıkınca TL mevduatının yılbaşından buyana artışı yüzde 2.9’a ulaştı. Yine TL mevduatların son bir yıllık artışı da yüzde 4 ile sınırlı kaldı.

25 Temmuz’da TCMB yüzde 4.25 ile yüklü bir faiz indirimi yapınca hem aynı gün hem de Cuma günü yüksek faiz oranları yakalamak isteyenlerin iştahıyla TL mevduatları sıçradı. 

 

Muhtemelen faiz indirimi olmadan önce TL’de ve TL mevduatlarda pozisyon alanlar oldu. TL’ye geçmek için döviz mevduatlarını bozanlar da olmuş olmalı ki buna karşılık döviz mevduatları sadece 8 milyon dolar azaldı.

 

Bunun düşük kalmasına ise Merkez Bankası faiz indiriminin ters tepeceğini düşünenlerin dolara yönelmesi neden oldu. Dövizini bozduranların yerini yenileri doldurdu.

 

Asıl hareket FED kararı sonrası oldu.  Faiz indirim öncesi 24 Temmuz’da 5.70 olan dolar/TL kuru 31 Temmuz’da 5.50’ye kadar indi. 6 iş gününde yüzde 3.5 değer kaybeden dolar FED kararı sonrası yaklaşık 10 kuruşluk artışla 5.61’e kadar yükseldi. Ardından da kısmen sakinleşerek 5.55’e doğru indi. 

FED’in bilanço daraltmaması demek Türkiye gibi dış finans desteği ihtiyacı olan ülkeler için 1-2 ay sakin bir ekonomi demek.

 

Bilanço daraltmayı durdurmak demek 3,8 ilâ 4 trilyon usd arası devam edilecek bilançonun piyasayı motive edecek olması demektir. Yani bilanço küçülmediği için likitide (piyasadaki dolar) azalmayacak dolayısıyla dolar belirli bir süre değerlenmeyecek.

 

Fakat son hafta FED’in faiz indirmesine ve bilanço daraltmadan vazgeçmesine karşılık dolar dünyada güçleniyor. Dolar büyük paralar karşısında bir günde yüzde 1 kadar değer kazandı. Gelişmekte olan ülke paralarına karşı daha fazla değerlendi.

 

Doların dünyada güçlenmesi ise Türkiye’de değer kaybetmesini zorlaştırıyor. 

Piyasalar FED’in zorlanarak faiz indirmesini kar realizasyonu için bir gerekçe saydı. Piyasalarda biraz dinlenme ve geri çekilme olabilir. Bu durum ABD’nin Çin’e karşı yeni hamle planı olup, karşı savunma ile toparlanmalar da olabilir.  Kısacası karışık ve oynak bir ağustos ayının ardından Eylül-Ekimde piyasalarda daha stabil eğilimlerle karşılaşabiliriz. 

 

İyi haftalar...

 

 

Bu yazı toplam 215 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU