Günün Tarihi:22 Mart 2019

Faşizm nedir!7 Nisan 2018 , Cumartesi


İlhan Düzgün

Gazetelerde yazarların bile kolayca kullandığı kavramlardan biridir, kullanma alışkanlığımız bazen gerçek anlamını deforme ederek farklı formatlara/anlamlara dönüşebiliyor kelimeleri,

Kalibre etmek için gerçek anlamını bir kez daha hatırlamak ve doğru kullanmak gerek kavramları.

Nedir faşizm?

Antik Roma yöneticilerinin geniş hükümet yetkisini simgeleyen ve ucunda balta bulunan bir çubuk demetinin adı olan Latince fasces sözcüğünden gelir

 Aynı simge daha sonraları Fransız Devrimi sırasında “Aydınlanma” anlamında, halkın elindeki devlet gücünü temsil etmek üzere de kullanılmıştır. Söz konusu sembol, birtakım değişikliklerle 1926 yılından itibaren İtalya’nın resmi devlet sembolü olmuştur. Sembolün üçlü anlamı, yani devlet gücü, halk mülkiyeti ve birliktelik, BenitoMussolini’nin siyasi propagandasında kullanılmıştır.

Faşizmin anlamı artık; “Toplumsal yaşamın bütünü, devletin aslında iktidarı elinde tutanın dünya görüşün , sözün özü liderin dünya görüşüne göre örgütlenir ve belirlenir” olmuştur.

Basın ve yayın kuruluşları mevcut ideoloji paralelinde yayın yapmaya zorlanarak, egemen görüşe zıt düşünceler ve eleştirel seslerin çıkması çeşitli baskı unsurlarıyla önlenir. Aykırı yayın yapanlar sansürlenir, kapatılır veya başka türlü yollarla engellenmeye çalışılır. Böylece egemen düşüncenin karşısına farklı düşüncelerin çıkmasının önüne geçilmiş olunur ve tek tip düşünce, toplumda baskın hâle getirilir.

Etnisiteyi ve ırkı temel alan bir milliyetçilik ve vatanseverlik övgüsü yaygındır, vatanı-milleti-devleti uğruna ölümü göze almak yüceltilir, belli kişiler bu özellikleriyle kahramanlaştırılır.

Toplumun üyesi kabul edildiği ırk ya da milletin diğer ırk ve milletlere üstünlüğü savları öne sürülür ve kanıt gösterilir, bu bağlamda tarihe ve tarih yazıcılığına büyük önem verilir.

Komünizme, liberalizme, demokrasiye, hatta bazen kapitalizme bile kesin bir karşı çıkış söz konusudur.

Toplum sorunlarının çözümünde akıl ve bilim yerine, duyguya, nefrete, söylencelere (mitlere) dayanma eğilimi gösterir ve usdışıcı (irrationalist) bir felsefe anlayışından beslenilir.

Sayılan bu temel özellikleri yanında, faşist yönetimler; askerî ve istihbarat örgütlenmesine önem vermektedirler. Bu örgütlenmeler güçleri oranında oluşabilecek karşı görüşün bastırılması ve etkinliğinin artmadan toplumun içinden ayıklanmasını sağlar.

 Böyle bir ideolojiyle yönetimin, 1948’de kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’yle hiçbir koşulda bağdaşması mümkün değildir.

Bu bilgiler okullarda okutulan standart bilgiler. Bazen gündelik yaşamın içinde koşuştururken alışkanlıklar kavramları törpüleyerek normalleştirmeye başlıyor.

Alıştırıyor ve Öğrenilmiş çaresizlik içinde kabullendiriyor kendisini bize fark ettirmeden.

Tüm iktidarların hangi siyasi görüşten olursa olsun,

Tüm yönetimlerin isterse şirket yönetimi olsun,

Tüm iktidarların sahip olduğu İktidardan gelen gücünü kullandığı bir faşist yanı var!

Bunun yanında sonucunun iktidarını etkilemediği durumlarda uyguladığı bir demokrat yanı da var?

Kombinasyonu nedir yaşadığınız şartların siz ona bakın,

Nasıl bir yönetim ile yönetiliyorsunuz farkına varın.

 

Bu yazı toplam 763 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın