Günün Tarihi:23 Ekim 2018

 

 

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE BESLENME18 Kasım 2017 , Cumartesi


Özden Kaçar

Geçmişte insanlar avcı-toplayıcılıkla gıdanın peşinde koşuyordu. Beslenmenin yetersiz olduğu eski dönemlerde avcı ve toplayıcılar protein içeriği yüksek olan besinleri “ekonomik gen” profilinde vücutta depolamaktaydı. Depoladıkları bu kaynakları yeterli besin bulamadıkları zaman kullanıyorlardı. Fakat zamanla gelişen tarımla birlikte karbonhidrat içeren besinlerin tüketimi arttı ve böylelikle pankreastan salgılanan insülin miktarı daha çok salgılanmaya başladı. Zamanla vücutta depolanan proteinin yerini karbonhidrat alırken, endüstrileşme ve gelişen ekonomi ile birlikte tüketilen karbonhidratın yerini de fastfood yemekleri almaya başladı. Fastfood tüketiminin artması ile depo edilen ürünler sonucu obez bireyler oluştu. Obezite de salgın bir hastalık gibi yayıldı. Sonuçta, obez bireylerde kalp rahatsızlığı ve diyabet gibi hastalıkların oluşması ve ilerlemesinin sebebi olan bazı risk faktörlerinin (karın yağlanması, aterojenikdislipidemi, yüksek kan basıncı, insülin direnci)  bir arada bulunmasıyla oluşan metaboliksendrom görülmeye başlandı (Deitel, M. 2011). Metaboliksendrom ilk kez 1988 yılında Reaven tarafından “Sendrom X” olarak tanımlanmıştır. Kalp hastalıklarının fizyolojik bulgularının genelinde birden fazla gruplaşmış risk faktörlerinin bulunduğu gözlenmiştir.  

Gerek genetik sebeplerle, gerek kişinin ihtiyacından fazla besin tüketmesinden kaynaklı vücutta olması gereken miktardan fazla yağ birikir ve kişide obezite gelişebilir. Klinik olarak obeziteyi tanımlamak için kilonun boyun karesine oranlanması (kg/m2) ile elde edilen vücut kitle indeksi kullanılır. Buna göre erişkinlerde vücut kitle indeksinin 25'in üzerinde olduğu kişiler aşırı kilolu, 30'un üzerinde olanlar obez olarak tanımlanır.  Ayrıca yaşa göre vücut ağırlığı, boya göre ağırlık, deri kıvrım kalınlığının ölçümü ve içerdiği yağ bakımından vücut kompozisyonu da kullanılan diğer tanı yöntemleridir (Babaoğlu, K. ve Hatun, Ş. 2002:8).  

21 yüzyıl tıbbında ise yaşam kodları yeni okunmaya başladı. Yapılan genom çalışmaları kişilerde yaşlanmayı anlamamızı sağlayacak. Fakat sağlık ve zindelik olmazsa ölümsüz olmak sizce ne kadar yeterli?

 

 

Bu yazı toplam 293 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın