Günün Tarihi:13 Aralık 2018

 

 

Gençliğin geleceği!11 Kasım 2017 , Cumartesi


Gülşah Silo

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversiteye giriş sınavına yönelik son bir değişikliğe daha gitti. Bu değişikliğin gelen tepkiler üzerine yapıldığı belirtildi.

Hayata geleceğe hazırlanan gençler kısa sürede değişen sınav sistemi ile şok üstüne şok yaşıyor. Üniversiteye girişte ilk sınav olarak ortaya konan Temel Yeterlilik Testi’nin (TYT) içeriği değiştirildi. 120 soruya 135 dakika verildi. Fen bilimleri testi ile felsefe ve din kültürü ve ahlak bilgisi testleri yeniden sınava alındı.

Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) yapılan değişiklik önceki gece yapılan açıklama ile duyuruldu. Üniversiteye giriş sisteminde ilk açıklamada birinci oturumda sadece 40 Türkçe, 40 matematik olmak üzere toplam 80 soruya 90 dakika verilmişti. YÖK, eski YGS sistemini hatırlatan bir düzenleme yaptı.

23 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah saatlerinde TYT, öğleden sonra ise ikinci aşama sınavı yapılacağı açıklanmıştı. Şimdi ise ikinci  aşama pazar gününe alındı. İlk açıklanan iki dersten iki teste yedi ders daha eklendi.

YÖK, açıklamasında paydaşların görüşlerini ve eleştirilerini dikkate alarak değişime gidildiğini belirtti. YÖK’ün yeni sisteminde Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Sınavı’nda, Türkçe testindeki 40 soruya ek olarak 20 sosyal bilimler (coğrafya, din kültürü ve ahlak bilgisi, felsefe ve tarih) sorusu daha eklendi.

Matematik testindeki 40 soruya ek olarak da 20 fen bilimleri sorusu (biyoloji, fizik ve kimya) olmak üzere TYT’de toplam 120 sorunun yer alması kararlaştırıldı. Daha önce açıklanan soru başına düşen sürede herhangi bir değişikliğe gidilmedi. 120 soru için sınav süresi 135 dakika olarak belirlendi.

Sınavın iki oturumunun tek günde yapılmasına yönelik tepkilerde göz önüne alınarak, ilk aşamanın cumartesi sabahı, ikinci aşamanın ise pazar sabahı yapılacağı açıklandı. Yani Temel Yeterlilik Testi 23 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah, ikinci oturum 24 Haziran 2018 Pazar günü sabah, Dil sınavı ise 24 Haziran 2018 Pazar günü öğleden sonra yapılacak.

İkinci oturumda ve dil sınavında, sınav uygulaması ve soru şekli açısından herhangi bir değişikliğe gidilmedi. Lisans programlarına yerleştirme için puan türleri, daha önce açıklandığı gibi sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil puanı şeklinde devam ediyor.

Son uygulama ile birlikte sınavda,  Türkçe: 40, Sosyal Bilimler: Coğrafya (5), Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (5), Felsefe (5), Tarih (5), Temel Matematik: 40, Fen Bilimleri: Biyoloji (6), Fizik (7), Kimya (7) soru sorulacak.

 

Gençlerimizin bir anlamda hayatlarındaki geleceği belirleyecek sınavda yapılan değişiklik iyi gibi görünüyor. Demek ki neymiş hemen acele ile sınav sistemini değiştirmek gereksizmiş. Paydaşların fikrini almak ve ona göre davranmak gerekiyormuş… Keşke bunu baştan yapsaydınız da adaylara lehlerine bile olsa, sınav sistemi değişti sendromu yaşatmasaydınız…   

 

Bu yazı toplam 351 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın