Günün Tarihi:22 Ekim 2019

Hadi artık!...15 Nisan 2019 , Pazartesi


Murat Kaba

Hadi artık!...

Evet hadi artık. 

Canlansın ekomomi ve piyasalar. Belirsizliğin uzun sürmesi her geçen gün çalışanın, esnafın tüccarın, büyük küçük tüm işletmelerin ve firmaların belini büküyor. 

 

Şu an piyasalarda olmayan tek şey “güven”.
 

Tamam 4.5 yıl daha seçimsiz bir Türkiye var ama bu belirsizlik son bulmalı. 
 

Reform paketlerinin açıklanıyor olması ile vatandaş, yapısal reformların maddeleri nelerdir diye sormuyor, çok merak etmiyor ? Güven ne zaman gelecek ne zaman işler açılacak diye soruyor? Öğrenmek istediği “güven” ne zaman gelecek?

 

Güven tesis edecek her türlü açıklama, eylem ve söylem şu an reform niyetindedir. O kadar net.

 

Öngörülür bir ekonomi halini almamız lazım.
 

Bakınız bir ülkenin para biriminin toplam mevduat havuzunun iki para birimi üzerinden çalışıyor olması sosyolojik ve ekonomik olarak incelenmesi gereken bir olaydır.

 

Türkiye’de yıllar içinde toplam mevduat içerisinde dövizin payı %57’lerle yüzde 25’ler arasında seyredip durur.

 

Şu an yüzde 50 seviyelerinde.
 

Bu durum özellikle şirketleri de maliyetlerini kontrol altında tutmak isteyenler için de dövizde kalma tercihine yönlendiriyor.
 

Özellikle tedarikçiler fiyatlamaları dövize endeksli yapmaya başladı.

Üretici hammadde girdi fiyatlarından etkilenmemek için döviz tutmayı tercih ediyor.

Örneğin demiri dolara, plastiği euroya endekslemeler var. Dolayısıyla yurt dışına satış yaptıktan sonra döviz geldiği zaman tutabildikleri kadar tutmayı tercih ediyorlar. Böylelikle hammadde girdi fiyatlarında oynaklığa karşı korunmaya çalışıyorlar. Bunun başka çıkış yolu da yok.

Demek ki; güveni tesis etmekten başka çaremiz yok.

Nedir peki bu güven? 

* Öngörülebilirliğin artması,

* Yapılması gereken reformların yapılmasına yönelik gerçekleştirilebilirlik beklentisinin güçlenmesi,

* Dış ilişkilerle jeopolitik risklerin biraz daha yönetilebilir hale gelmesi, 

* Bankaların mevduat faizleri üzerindeki baskı ortadan kalkınca orası daha cazip hale gelince vatandaş otomatik olarak dövizden Türk Lirasına dönecektir.

Doların Ağustos ayında 7.20 TL’ye çıkmış olması, sonra 6’lara inmesi 5.15 lere kadar gerilemesi herkeste bir döviz alma eğilimi oluşturmuş. Sosyal medyada da bilgi kirliliği var en ufak bir haber hareketlilik kazandırıyor döviz kurlarına. 

Bir günde 35 - 40 kuruşluk hareketler hem vatandaşın hem şirketlerin karar verebilmesini zorlaştırıyor. Ön görülebilirliği etkiliyor.

Ne yapıp edip bizim güven tesis etmemiz lazım. Hükümetin bunu yapması lazım. 

Tekrar ediyorum sadece reform paketi açıklamak artık çözüm değil önemli bir açıklama, eylem ve söylem bunun için önemli bir adım olabilir. Kabine değişikliği bile bu bağlamda düşünülebilir. Önemli bakanlıklar var “güven” konusu ile çok ilintili...

Ben Nisan ayında bu konuda önemli bir adım bekliyorum...

İyi haftalar...

 

 

Bu yazı toplam 313 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU