Günün Tarihi:16 Aralık 2018

 

 

Hangi liseler sınav ile öğrenci alacak?12 Ocak 2018 , Cuma


Cevdet Güngör

            Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre önceki gün; ‘Çalışan Gazeteciler Günü’  nedeniyle gazetemiz çalışanlarını ziyaret etti.    

            Milli Eğitim Müdürü Töre ile yaptığımız sohbet doğal olarak Sakarya’da eğitim seviyesi ve hedefleri konularına yöneldi.

            Töre’nin hedefi büyük.  Bana göre öncelikli hedef Sakarya’nın eğitimdeki seviyesinin plaka numaramızın çok altlarına düşmesi. Töre de aynı görüşte ve hedefinin ilk10 olduğunu belirtiyor.

                                                                *** 

            Daha sonra söz, kamuoyunun en çok merak ettiği konuya geliyor, kaldırılan, sonra yeniden konan liselerin sınav ile nasıl öğrenci alacaklarına.

            Hemen hemen tüm öğrenci velilerinin merak ettiği, Sakarya’da hangi liselerin sınav ile ve hangi şekilde öğrenci alacaklarına.

            Öncelikle şunu belirteyim, Milli Eğitim Bakanlığı hala kesin bir sonuca varmış değil.

            Örneğin; Sakarya’daki hangi okullar sınav ile öğrenci alacaklar? Sakarya genelinde 9 okulun sınav ile öğrenci alacağı söyleniyor.

            Şuanda sınav ile öğrenci alacak okullardan bana göre kesinleşmiş olan 6 okul var.

1)      Sakarya Cevat Ayhan Fen Lisesi

2)      Akyazı Fen Lisesi

3)      Arifiye Fen Lisesi

4)      Serdivan 15 Temmuz Fen Lisesi

5)      Cemil Meriç Sosyal bilimler Lisesi

6)      SATSO Tematik Lisesi

Sınavla öğrenci alacak diğer okullar Proje Okulu olan İmam Hatip Liseleri ile Anadolu Liseleri arasındaki okullardan oluşacak. 

Sakarya genelinde proje okulu özelliğinde iki İmam Hatip Lisesi var. Bunlar Adapazarı İmam Hatip Lisesi ile Vali Mustafa Büyük Anadolu Lisesi.  Muhtemelen bu iki proje lisesinden biri sınav ile öğrenci alacak. Bana göre Anadolu Liseleri içinde sınav ile öğrenci almayan en yakın okul Sakarya Anadolu Lisesi, ben Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi ile Atatürk Anadolu Liselerinin de şansı olabileceğini düşünüyorum.

Sakarya genelinde sınav ile öğrenci alacak 9 okulun kesinleşmesi için bakanlığın olur vermesi gerekiyor. Söz konusu okullar henüz Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayını bekliyorlar.

                                                     ***

Sakarya genelinde bu yıl 8’inci sınıfta okuyan ve isterlerse sınava girebilecek konumda, özel okullar dahil 13 bin dolayında öğrenci var.

Sınava girecek öğrencilerden bin 300’ünün, açıklanacak 9 özellikli okula kayıt yaptırabileceği düşünülüyor.

Sınavda başarılı olamayan veya sınava giremeyen öğrenciler için, adrese dayalı kayıt sistemi uygulanacak.

Bunun için öğrenciler kendi adreslerine yakın 9 okul arasında 5 okul tercihinde bulunacaklar. Tercih sıralamasına göre 9 okuldan birine kayıt yaptıracaklar.

                                              ***  

Gelelim, sınavda başarılı olan öğrencilerin, açıklanacak olan 9 nitelikli okula nasıl kayıt yaptıracaklarına.

Çok ilginçtir,  bu konuda da henüz kesinleşmiş bir şey yok. Muhtemelen okullar için taban puana açıklanacak ve öğrenciler aldıkları puana ve okulun taban puanına göre gidip o okula kayıt yaptıracaklar.

Veya bir başka sistem uygulanacak.

Bana göre çok önceki yıllarda olduğu gibi öğrencilerin aldıkları puan ile doğrudan istedikleri okula kayıt yaptırmaları.

Okula ön kayıt yaptıracaklar. Kesin kayıtlardan sonra okullarda boş kalan kontenjanlar için ayrı bir kayıt dönemi olacaktır.

            Dilerim Milli Eğitim Bakanlığı bu saatten sonra yeni bir değişiklik yapmaz da öğrenci ve velilerin kafası bir kez daha karışmaz.

                                                           ****

Geçmiş olsun 4 numara

Medyabar’ın sahibi Zafer Tokuş, bugünlerde Adapazarı’nda uydudan yayın yapacak ulusal bir televizyon kanalı kurmanın tatlı telaşı içinde. Tokuş, Sakarya’da uydudan yayın yapan televizyon kanalı eksikliğini gidermek için çabalıyor. Sakarya’nın uydudan yayın yapacak olan tek televizyonun önümüzdeki bahar aylarında yayına başlaması bekleniyor. Tokuş, yeni televizyon telaşı içinde koşuştururken,  halı saha maçında dizinden ciddi şekilde sakatlandı. Ada Tıp Hastanesi’nde geçirdiği başarılı bir operasyon ile diz bölgesine iki platin takıldı. Şu anda evinde istirahat ediyor.

            Zafer Tokuş’un futbol merakı çok önceki yıllara dayanır. 80’li yılların sonlarına doğru, o zaman görev yaptığımız Sakarya Gazetesi’nde yaz aylarında Sakaryaspor’un ünlü futbolcularının da yer aldığı, yazlık bir takım kurmuştuk. Takımda Sakaryaspor’un unutulmaz futbolcusu İmparator Coşkun Demirbakan ile Zafer Tokuş defansın göbeğinde yan yana oynuyor, Zafer Tokuş daha topla ilk buluşmasında nefis bir röveşata ile kaleye giren gölü çıkartırken sırt üstü yere düşmüştü. Tokuş’un yanına ilk giden Coşkun Demirbakan olmuştu. Demirbakan sırtında 4 numara forma ile oynayan Zafer Tokuş’a yıllardır hala unutamadığımız, ‘Hoş geldin aramıza 4 numara’ şeklinde iltifat etmişti.

            Bende bu vesile ile sevgili kardeşim Zafer Tokuş’a ‘Geçmiş olsun 4 numara’ diyorum ve kuracağa televizyonun şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.     

Bu yazı toplam 1169 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın