Günün Tarihi:16 Temmuz 2019

Hayırlısı Olsun Kılıfı8 Şubat 2019 , Cuma


Şaban Köktürk

Kıymetli okurlar, keşke tam anlamıyla bir dua veya şuurla yapılmış bir dilek niyetine kulanmış olsak bu anlamlı “Hayırlısı Olsun” sözcesini. Anlam ve temenni olarak iyi niyetimizi ortaya koysa da, özellikle, derdini dinlediğimiz kişiyi belirli durumlarda rahatsız edebiliyor. Sizinle sorunlarını, sırlarını paylaşan insan sizden olayın dışında olan bir insan olarak durum değerlendirmesi, moral verici bir çift söz ya da bir nasihat beklerken “şu anda seni dinleyecek keyfim yok”; “lütfen kısa kesersen memnun olurum” “seninle aynı fikirde değilim ama dinlemek zorunda kalıyorum” vb. anlamlar yüklenmiş bir “hayırlısı olsun” sözü karşı tarafın bütün hevesini kırabiliyor, tabiri caiz ise bildirişimin içine limon sıkabiliyor.

Detaylarına gelecek olursak, genelde söylenecek hiçbir sözün kalmadığı durumlarda sık sık başvurmak zorunda kaldığımız bir cümle olarak karşımıza çıkabiliyor. Bazen hayata karşı yapabileceğimiz hiçbir şey kalmıyor, ne yaparsak yapalım, ne kadar çırpınırsak çırpınalım sonuç aynı olduğunda “hayırlısı olsun” demekten başka çare de kalmıyor. Bir de karşımızdaki insanın söylediklerini onaylamadığımız veya o insanla o anda o mekânda olmaktan hoşnut olmadığımızda ve bir an önce o kişinin o ortamdan ayrılmasını istediğimizde kullandığımız bir cümle. Böyle bir durumda kullandığımız “hayırlısı olsun” cümlesi aslında “şu an seni dinlemek istemiyorum ve senden hoşlanmadım, hemen bu ortamı terk et” demekten başka bir anlama da gelmiyor. Yani karşı tarafa nezaketten dolayı aktaramayacağımız olumsuz cümlelere bulduğumuz bir kılıf görevi görüyor aslında.

Yolda rastladığınız bir tanıdığınızla tokalaşıyorsunuz, hal hatır soruluyor ve yine her iki insan “hayırlısı olsun” cümlesinden sonra yoluna devam ediyor. Bir nevi “sesli” nokta işareti olarak kullanıyoruz. Hem iyi hem de kötü anlamda kullanılabilen bir sözcük. Genelde kestirip atılmak istenen muhabbetin öncesinde söylenir. Eğer daha sonucu belli olmayan şeyler için söylenmişse hayırlısı ne ise o olsun demektir. Ama sonuç belli olduktan sonra ise, teselli amacıyla üzülme belki de böylesi hayırlıdır demek anlamına da gelir. Nedendir bilinmez. Bir “hayırlısı olsun”culuk almış başını gidiyor.

 Ne diyelim… Allah bunun neticesini senin için hayırlı yapsın, hata ve kusurunu affetsin, yanılmaktan, zarar görmekten korusun, sana nimet ihsan etsin anlamında… Hayırlısı olsun.

saban.kokturk@hotmail.com

 

Bu yazı toplam 272 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama