Günün Tarihi:25 Mayıs 2019

Hep Aklımdasın!15 Mart 2019 , Cuma


Şaban Köktürk

Kıymetli okurlar, gözümüz hiç bir şeyi görmüyor, kalbimiz attığı sürece atmayan kalpleri hissedemiyoruz günlük yaşantımızda. Dur durak vermeden çalışıyoruz. Ta ki günün herhangi bir saatinde duyulan cenaze salâsına kadar. Kimmiş vefat eden deyip şöyle bir dinliyoruz verilen salâyı. Belki aklımıza o an geliveriyor…

 

Ya o salâ kalbini kırdığınız veya hakkını yediğiniz bir insanın ise… Ya o salâ çok sevdiğiniz annenizin, babanızın veya kardeşinizin ise… Ya o sala kuyusunu kazdığınız bir iş arkadaşınızın ise… Ya o sala sırtından geçindiğiniz bir insanın ise… Ya o sala size emek veren eşinizin ise… Ya o sala sizin ise… Kalbini kırdığınız insanın kalbini nasıl geri kazanacaksınız? Hakkını yediğiniz insanın hakkını nasıl geri ödeyeceksiniz? Hakkını yediğiniz insanın hakkını nasıl helal ettireceksiniz? Yıllarca size emek vermiş annenizin veya babanıza ettiğiniz saygısızlığı nasıl affettireceksiniz?

 

Gece gündüz demeden kuyusunu kazdığınız iş arkadaşınızın “Seni Allah’a havale ediyorum, hakkımı helal etmiyorum” duasından nasıl kurtulacaksınız? Aylarca hatta yıllarca sırtından geçindiğiniz insanın hakkını nasıl ödeyeceksiniz? Varlık ve yoklukta sesini çıkarmayan eşinize söylediğiniz kırıcı sözleri nasıl affettireceksiniz? Ya o salâ sizin ise yaptığınız haksızlıkları, yediğiniz hakları, kazdığınız kuyuları, kırdığınız kalpleri Allah’a nasıl açıklayacaksınız?  Şu üç günlük dünyada yaşattığınız bu kötülüklere değer miydi?

 

Akıllılık kazılan kuyularda, yenilen haklarda, incitilen kalplerde olsaydı akıllı olmayanların bu kuyulara çoktan düşmesi gerekmez miydi? Mal, mevki, şan, şöhret derken deli rüzgârlar gibi savrulup gidiyoruz, ne gariptir ki insanın yaşı ilerledikçe zaman daha bir süratli akıyor. Dünyalığınızı çoğalttıkça zamanı azalıyor. Peşinde koştuğunuz, uğrunda ömrünüzü harcadığınız şeylerin esas değerini anladığınızda geri sayım başlıyor. Çarklar tersine dönmeye, kalan bir avuç ömrü hızla öğütmeye başlıyorsunuz. Netice... Dinleyene hüzün veriyor, çünkü bütün yollar ona çıkıyor!

 

Bu yazı toplam 222 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama