Günün Tarihi:22 Ekim 2018

 

 

HÜZNÜN KUŞLARI5 Aralık 2017 , Salı


Abdullah Çelik

Ben bütün hüzünleri denemişim kendimde

Canımla besliyorum şu hüznün kuşlarını

 Bir bir denemişim bütün kelimeleri

Yeni sözler buldum seni görmeyeli

Kuliste yarasını saran soytarı gibi

Seni görmeyeli

Kasketimi eğip üstüne acılarımın

Sen yüzüne sürgün olduğum kadın

Kardeşim olan gözlerini unutmadım

Çık gel bir kez daha beni bozguna uğrat

Sen tutar kendini incecik sevdirirdin

Bir umuttun bir misillemeydin yalnızlığa

Şanssızım diyemem kendi payıma

Hain bir aşk bu kökü dışarda

Olur böyle şeyler ara sıra

Olur ara sıra — Cemal Süreya

Sigara kalp krizi nedeni

Sigaranın kalp krizlerine en büyük sebebin olduğu bildirildi.

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp fakültesi Dekanı ve Kardiyoloji Anabilim Dalından Prof. Dr. Mustafa Aydın, son dönemlerde gençlerde kalp krizi vakalarının arttığını söyledi. Artan kalp krizlerine sebep olarak yaygınlaşan sigara kullanımını gösteren Aydın, "Kalp hastalıkları içerisinde kalp krizi en sık ölüm sebepleri arasında bulunmaktadır. Özellikle gençlerde kalp krizlerini sık ölüm sebepleri arasında bulunmaktadır.  Bunun başlıca sebebi, sigara kullanımının çok aşın olmasıdır" dedi.

Son dönemlerde bozulan beslenme alışkanlıkları ve egzersiz azlığının koroner kalp hastalıklarının sık görülmesine sebep olduğunu belirten Aydın şöyle konuştu; "Koroner kalp hastalıklarının toplumda, eslenme alışkanlıklarının bozulması, hızlı beslenme, özellikle kolesterollü, yağlı yiyeceklerle beslenme alışkanlıkları, hareket egzersiz, hareketli yaşantının giderek azalmış olması gibi nedenlerden kalp hastalıkları toplumda sık görülmeye başlandı. Ölüm sebepleri arasında kalp ve damar hastalıktan en sık görülen hastalıklar arasında bulunmaktadır. Kalp krizi riski, yüksek kolesterol, şeker hastalığı, aşın kilo gibi sorunları bulunanlarda ve genetik yani ailesinde kalp krizi geçirmiş kişiler bulunan ailelerde daha yüksektir."

KALP HASTALARI UYANIK OLMALI

Aydın, kalp hastalarının uyanık olması gerektiğini belirtirken, özellikle göğüs ağrısı olan hastaların kendisine çok daha fazla dikkat etmesi gerektiğini kaydetti. Aydın, kalp krizinin habercisi olan belirtileri şöyle anlattı: "Göğüsün ön duvarında kollara yayılan bir göğüs ağrısı, özellikle eforla, hareketle. Yokuş veya merdiven çıkmakla gelen göğüste bir baskı hissi, sırta ve Hara vuran, boyna yayılan bir baskı hissi, göğüs ağrısı varsa hastaların ihmal etmeden, mutlaka bir doktora, bir sağlık merkezine başvurması gerekir. Bunlar kalp krizinin ön habercisi olabilir ya da kalp krizinin başlangıcı olabilir."

Aydın, kalp krizi geçiren hastaların hemen hemen üçte birinin kalp krizi geçirdiği saatlerde hayatını kaybettiğini vurgularken, kurtulanların ise ileriki safhada kalp yetmezliği ve ilerleyen komplikasyonlara yani yine kalbe bağlı hastalıklardan ölmesi olasılığının arttığını ifade etti.

SAPANCA'DAN ON MANİ

Söylerim yana yana

Söyle derdini bana

Yar söyle dertlerini

Derman olayım sana

Balkaya tesisinden

Görünüyor Sananca

Yeme, içme sevdiğim

Tak beline tabanca.

Elimdeki yüzüğün

İki sarı taşı var

Yarim esmerdir ama

Sevilecek başı var..

Dilimde ki etiket

Elime yapışıyor

Şu oynayan gençlere

Ne güzel yakışıyor.

Raftan aldım makara

Kapkaradır kapkara

İki mani söyledim

Ettim seni maskara..

Ben ağzımı açamam

Otuz iki dişim var

Şehire gideceğim

Köylerde ne işim var

Akçay'ım iki çatal

Ortasından çay akar

 Akçay'ımın gençleri

Baygın bakar can yakar.

Denize dalayım mı

Bir balık alayım mı

Kör olacağın kızı

Daha yalvarayım mı?

Köşede oturursun

Rüzgar eser kurursun

Böyle laflar söyleme

Sonra pişman olursun ..

Keklik bana ot getir

Yarimden mektup getir

Eğer yarim gelmezse

Yakasından tut getir..

 

 

Bu yazı toplam 315 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın