Günün Tarihi:18 Haziran 2018

 

 

İhracata Moral !...6 Ağustos 2017 , Pazar


Murat Kaba

Türkiye ihracatına genel olarak baktığımızda bu sene Temmuz'a kadar özellikle bahar aylarında bir durgunluk yaşanmıştı... 

Haziran'da sipariş girişinde artış  Temmuz'da ise satışlarda artış kendini göstermeye başladı...

Sanayi kesiminin ekonomik büyümeyi destekleyecek şekilde üretimini artırmasını yılın son 4 ayında göstermesini beklediğimi söyleyebilirim.

TİM verilerine göre, Türkiye’nin Temmuz ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31.2 arttı. Bu artış son 6 yılın en büyük aylık artışı olarak kayıtlara geçti.

İlk yedi ayda ihracat ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10.7, son 12 aylık ihracat da bir önceki yıla göre yüzde 7.5 artış gösterdi.

Temmuz ayındaki bu artış  TÜİK verilerine göre 2011 yılı Ağustos ayında yakaladığımız yüzde 31.9'luk artıştan sonra gelen en yüksek oran. Yani son 6 yılın en iyi, son 8 yılın en iyi ikinci performansı.

Temmuz ayında en fazla ihracat artışı yüzde 300,2 ile gemi ve yat, yüzde 192,8 ile de mücevher sektörlerinde kaydedildi.

İhracat pazarları bazında, 173 ülkeye ihracat artarken, 54 ülkeye ise geriledi. En fazla ihracat yapılan ilk 5 ülkeden Almanya’ya ihracat yüzde 28,2, İngiltere’ye yüzde 37, İtalya’ya yüzde 27,9, Irak’a yüzde 55,7 ve ABD’ye yüzde 48,3 arttı. 

Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı 20 ülke arasında en yüksek ihracat artışı ise yüzde 95,7 ile Rusya’ya gerçekleşti. Rusya’ya ihracat artışında, yaş meyve, deri ayakkabı ve kürkten giyim eşyası ihracatı öne çıktı. En çok ihracat yapılan ilk 20 ülke arasında ihracatın düştüğü tek ülke ise Mısır oldu. Mısır’daki temel düşüş, kimyevi maddeler sektöründen kaynaklandı.

İller bazında ise Temmuz ayında 71 şehir ihracatını artırırken, 9 ilde gerileme görüldü. İstanbul’un ihracatı yüzde 27,4, Bursa’nın yüzde 29,8, Kocaeli’nin yüzde 25,3; İzmir’in yüzde 25 ve Ankara‘nın yüzde 31,9 arttı. En fazla ihracat yapan ilk 10 ilin tamamı ihracatını artırırken, en yüksek ihracat artışını yüzde 175 ile Sakarya'da gerçekleşti.

Küresel düzeyde baktığımızda ise bizim dışımızda gelişen olaylardan dolayı tabii ki ülke olarak uluslararası ticarette etkileniyoruz ve en ufak bir düzelmeyle de sanayimiz hemen harekete geçebiliyor. Artan ticaretten payını alabiliyor.

Nisan'dan sonra öncü göstergeler üretim artışına işaret ediyor.  

Önemli olan ekonomideki bu canlanmayı kalıcı hale getirmektir. Büyümeyi kalıcı hale getirmenin yolu ise yapısal reformlardan geçmektedir. 

Başbakan'ın hafta içinde dediği gibi "yaz aylarının sonunda ekonomiye daha fazla ağırlık vereceğiz" sözü sanayide kendini hissettirirse sanayicimizin üretim ve ihracat gücü ülke ekonomisindeki kırılganlıkların azalmasına ve ülkenin dengeli büyümesine yardımcı olacaktır. 

KOBİ’lere verilen destekler, istihdam üzerindeki yüklerin azaltılması ve yapılan vergisel düzenlemeler iç talebin de artmasına yardımcı olacaktır. 

Bu yazı toplam 203 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın

PUAN DURUMU

SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ