Günün Tarihi:23 Haziran 2018

 

 

İki öğretmenler sandığı kurdum17 Haziran 2017 , Cumartesi


Abdullah Çelik

İki öğretmenler sandığı kurdum Türkiye’nin pek çok yerinde

Sakarya'yı, Türkiye'nin pek çok ilinden öğretmenler geliyordu. Sorunları vardı. Problem vardı. Geçim sıkıntılarını gidermek istiyordum. Ve Adapazarı karşılıklı öğretmen sandığı ile karşılıksız öğretmenler sandığı adlarında iki sandık kurduk. Bana güvenen sekiz on öğretmenle. Günlerce tüzüklerini hazırlamaya çalıştık geç saatlere kadar. Ve tüzükler hazırlandı. Sahibi çok iyi insan, yazı yazdığım gazetenin sahibi rahmetli Hasan Uyar, tüzükleri para almadan bastı. Tüzükler kesinleşti. Sandıklar kuruldu. Çok iyi çalışmaya başladılar. Herkes memnun. Herkes üye oluyor…

Adapazarı öğretmenler derneği yazdım sandığına üye olanlar ayda 25 tl veriyorlardı. 6 ay sonra faizsiz 12 ayda ödeme koşulu ile 1200 tl vermeye başladık. İsteklere cevap vermeyi paramız oldukça cevap veriyorduk. Çok iyi çok çalışıyordu sandık. Herkes memnundu. Çok değerli bir eğitimcinin oğlu muayenehane açacak parası yok. Anlattı bana durumu. Listeye baktım. Üç arkadaşımın durumu müsait. Mesut Aydın Kemaliye köyü öğretmeni. Sarıcalar köyü öğretmeni Rahmetli Metin Nemlioğlu, Karaaptiler köyü öğretmeni İfrar Büyü adlarına belgeler hazırladı. Onların imzalarını attım. 1200 tlden 3600 tlyi götürüp verdiğimde rahmetli eğitimci Murtaza Erdoğan şaşırmıştı.

Muayenehane açıldı. Üye öğretmenlere duyurdum. 56 üye dişlerini yaptırdı. Paralarını ankara’dan getirdim. Sandık hesabına yatırdım.  Bu çok sandık her öğretmenler derneğince kurulsun diye tüzüğü yine bastırdık. Tüm öğretmenler derneklerine gönderdik. 300’e yakın il ve ilçe merkezlerde kuruldu. Çok iyi çok sevindirici bilgiler alıyorduk. Adapazarı öğretmenler yardım derneğini hiç istemediğim halde TÖS’e bağladılar. TÖS kapanınca iki sandığımızda kapandı. TÖS’e bağlanmayanların sandıkları hala hizmetlerini sürdürüyor. Örneğin Bolu.

İkinci kurduğum sandık Adapazarı öğretmenleri karşılıksız yardım sandığı idi. Her üye 1 tl veriyor idi. Zarar görenlere yardım ediyorduk. Hiç unutmam Taştan Solak adında Kars, cilavuzmezunu oturduğu memur evinde yangın çıktı. Zarar gördü herkes üzülüyordu. İsmail Yılmaz telefon etti. Taştan Solak ilkokul öğretmenidir. Beni Kars Cilavuz köy enstitüsüne gönderendir. Biraz fazla yardım etseniz ricasında bulunduğunda 500 tl vermiştik.

Kars Cilalı köy enstitüsü mezunu Taştan Solak 6 çocuğunuda okutmuştu. 8-10 ay önce şehrimizde rahmetli oldu. Şeker ve Donatım okullarında öğretmenlik yapmıştı. Öğrencisi İsmail Yılmaz çok çalışkandı. Ticaretle de ilgilenirdi. Kanser tedavisi için Amerika’ya gitti kurtaramadık. Çok iyi arkadaşımdı bir takım elbise yaptırmış bana ölümünden sonra eşleri Allah uzun ömür versin Melek hanım İsmail’in vasiyetiydi.  Bu takım elbiseyi sizin için diktirmişti. Getirip size vermemizi vasiyet etmişti dedi ve bir grup emekli otururken verdiler. Allah’a çok şükrediyorum. Beni çok iyi yönlendirdi. Daha böyle çok güzel hizmetlerim var.

Sağlık ve sosyal yardım sağlığı başkanı o dönem evlenme- doğum yardımı 100 tl idi. Belgeyi verdikleri gün öderdim. 3-4 ay Ankara’dan gelmesini beklemezdim. Böyle bir uygulamayı türkiye’de yalnız ben yapmıştım. Çok iyi karşılanıyordu. Para sıkıntısı çekenlere de bankalarda kefil olarak sıkıntılarını giderdiğim çok olmuştur.

 

Ölümünün ikinci yılı Demirel

Bana en çok sorulan soru

Sahi demirel sana fötr şapka gönderdi mi? Sorusudur.

Anlatıyorum. Çok zaman yanımda bulundurduğum belgeleri gösteriyorum. Vay be bizim kafamız çalışmamış. Sen bir mektup yazmışsın göndermiş. Mutlaka bizde yazsaydık. Gönderirdi diyorlar. Doğrudur. Rahmetli Süleyman Demirel çok samimi, çok iyi niyetli insandır. Konuşurken insan kişi bir uzun dönemin başbakanı, Cumhurbaşkanı diyemez gibi olur.

Ben İsmet Paşa ile de çok görüştüm. Hatta Ankara’da Chp genel merkezinde 3 kişi biri ismet Paşa rüzgarlı sokak, ulus, Anafartalar caddesi İsmail Hakkı Tonguç’un ünlü Berlin Oteli karşısında ki evine ziyarete gittik. İnönü ciddiydi. Az konuşur, az gülerdi. Rahmetli Demirel tam tersiydi. Gülerdi şakalaşırdı. Espriler yapardı.

Köy çocuğu, köy enstitüsü mezunu olduğundan önemli gazetelerde yazdığımdan çok severlerdi. 

Allahın rahmeti hep üzerine olsun.

Bu yazı toplam 198 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın

PUAN DURUMU

SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ