Günün Tarihi:18 Şubat 2019

İMOB 2018 Fuarı Gezisi13 Şubat 2018 , Salı


Seyfi Yücel

İlimizde mobilya sektörüne katkıda bulunmak için canla, başla, heyecanla gayret eden İsmet Durak yine başarılı bir organizasyona imza attı. Çark Sanayi Sitesi’nde aile üyeleriyle büro mobilyaları imalatında önemli mesafe kat eden İsmet Durak yoğun işlerine ek olarak SATSO meslek komitesinde de görev yapıyor.

*****

İstanbul’da CNREXPO düzenlenen İMOB 2018 Mobilya Fuarı sektörü bir araya getiren önemli bir buluşma yeri diyebiliriz. Türkiye genelinde mobilya sektöründe bulunan kişi ve kuruluşlar bir hafta süreyle ürünlerini sergiliyorlar. Mobilya, Türkiye ekonomisine yarattığı katma değer ile istihdama katkısı nedeniyle önemli sektörlerden birisi. Yani potansiyel olarak dikkate alınan, alınması gerek sektörlerden birisi.

*****

SATSO desteği, İsmet Durak’ın titiz önderliği ile biz de son birkaç yıldır iki otobüs dolusu mobilya fuarına katılıyoruz. Sakarya Meslek Teknik Anadolu Lisesi, Mobilya ve İç Mekân Tasarımı Alanı öğretmen ve öğrencileri bu geziye yoğun katılıyor. Alanın öğretmenleri ile birlikte, Muzaffer Bakırtaş rehberliğinde amaç mobilya alanında öğrenim gören öğrencilerin sektöre ilgisini arttırmak, ufkunu geliştirmek. Çoğunlukla öğrencilerin olumsuz davranışlarını eleştiririz ama bu sefer tüm gezi boyunca yaklaşık altmış öğrenci hiçbir taşkınlık yapmadan öğretmenlerinin kontrolünde geziyi tamamladılar. Onları da bu güzel davranışlarından dolayı tebrik ediyorum.

*****

Bu yıl İMOB 2018 Fuarı’nda beş yüz firma temsil edilmiş. Öğrendiğime göre yaklaşık üç yüz firma da müracaat etmesine rağmen yer bulamayıp dışarıda kalmış. Bu durum Türkiye’de mobilya sektörünün ne kadar dinamik olduğunun bir göstergesi diyebiliriz. Ülkemizin genel ekonomisinde mobilya sektörü durgun su gibi sesiz ve derinden yoluna devam ediyor. Mobilya sektörü ciddiye alınmalı, desteklenmeli, çeşitli araçlarla teşvik edilmeli.

*****

İMOB 2018’n tartışması söze batanı yine İnegöl diyebiliriz. Hatta “Mobilyanın Başkenti” diye bir de gazete çıkarmışlar. Gazete de İnegöl’ün mobilyayla nasıl bütünleştiğini görebiliyorsunuz. Geçtiğimiz yıl İnegöl’ü ziyaretimizde de bu durumu yakından görme imkânı bulmuştuk. İnegöl’den gelen firmalar baklava dilimi benzeri, kırmızı zeminli logo hazırlayıp stantlarına yapıştırmışlar. Dolaysıyla logoyu gördüğünüzde İnegöl menşei olduğunu anlıyorsunuz. Fuarın geneline bu logonun hakim olduğunu söyleyebiliriz. Ardından Kayseri, Gaziantep de fuara ideali hazırlanmışlar.  Çok dikkatli bakmama rağmen Sakarya’dan fuara katılan bir firma göremedim. En azından ben fark edemedim. Her türlü coğrafi avantaja sahip olmasına rağmen Sakarya’nın bu alanda temsil edilmemesinin ne kadar üzücü olduğunu sizler de taktir edersiniz. Sakarya 80’li yıllarda mobilya sektöründeki dinamizmini bir türlü geliştiremedi. Hatta daha da geriye gittiğini söyleyebilirim. Küçük işletmeler daha da küçülerek mobilyacılığı “ebatla-vidala” seviyesinden yukarıya çıkaramadılar.

*****

İnegöl, Kayseri, İstanbul, Ankara, Gaziantep kökenli firmaların yanında bu yıl fuarda üç gençle tanıştım. Birisi Amerika’da, diğeri Japonya’da, üçüncüsü Türkiye’nin iyi üniversitesinden mezun olmuşlar. Yerlerinde duramıyor, kaplarına sığmıyorlar. Onların enerjisi, heyecanı, girişimciliği fuara ayrı bir renk katmış. Stantlarında bir çay içimlik oturduk. Son dönemde moda olan kütük ağaçlardan çok güzel, özgün tasarımlar geliştirmişler. Fuara oldukça kısıtlı imkanlarla katılmış olmalarına rağmen beklentilerinin üzerinde sipariş almışlar. Bu gençlerin heyecanını görünce insan Türkiye’nin geleceği konusunda heyecanlanıyor. Doğrusu enerjileri, heyecanları bizi de heyecanlandırdı. Umutlandırdı. Bu ve benzeri girişimci gençlerin yolları açık olsun. Onların da klasik sorunu “eleman bulamıyoruz”, usta seviyesinde, iş planı yapabilecek, İstanbul’da çalışmak isteyecek usta arıyorlar. Dört, dört bin beş yüz gibi aylık verebiliyoruz dediler. İlgilenenlerin www.barakacasa.com internet adresinden kendilerine ulaşabilirler.

 

 

Bu yazı toplam 503 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın