Günün Tarihi:18 Kasım 2018

 

 

İnsana Dokunabilmek14 Kasım 2017 , Salı


Seyfi Yücel

Günümüz toplum hayatında aileler küçüldü. Akrabalık ilişkileri azaldı. Komşuluk ilişkileri neredeyse merdivenlerde zoraki selamlaşma seviyesine indi. İş arkadaşlıkları sadece iş ilişkisiyle sınırlı kalır hale geldi. Böyle olunca da eski dostlukların, akrabalıkların, arkadaşlıkların sıcaklığını arar olduk. İnsanlar birbirlerinden uzaklaştı, yalnızlaştı. Oysa mutluluklar, üzüntüler paylaşılmalı sosyal varlık olan insanın, insanlık özelliği yaşanmalı. Başımızdan geçen üzücü bir olayda dayanışmanın, insan olmanın gereği ile ilgili örneği sizlere aktarmak istiyorum.

****

Aile dostumuz, meslektaşımızın on yedi yaşında dünyalar güzeli kızları evlerinin merdivenlerinde yaşadıkları elim bir kaza sonucunda ağır yaralandı. Durumun ağır olması nedeniyle İstanbul, Cerrahpaşa’ya nakli gerekiyordu. Devletin imkânları ve sağlık ekibinin titiz çalışmasıyla, helikopter ambulansla nakli yapıldı. Tedavisi yaklaşık dört ay sürdü. Üzülerek ifade ediyorum; tedavisinde bir ilerleme sağlanamadı. Bu ailesini ve bizleri derinden üzdü.

****

Dört ay sonunda Sakarya ya, evlerine nakledilmesi gerekti. Nakil işleminin de çok hassas, sarsıntısız, donanımı bir araçla yapılması istendi.

****

Akşamları yürürken Erenler Belediyesi’nin önünde üzerinde Hasta Nakil Aracı yazan ambulans görürdüm. Aklıma geldi. Ertesi günü gideyim, derdimi anlatayım, yardım isteyeyim dedim. Kapıdan çekinerek girdim. Çünkü bizi kurumlarımız henüz ‘koşulsuz hizmete hazır değil’ diye düşündüm. İlgili birime gittiğimde Muammer Baraz isimli bir görevli karşıladı. Durumu izah etmeye başladığımda cümlem henüz yarıya gelmişti ki: Hocam ne demek bizler bu günler için varız. Ne zaman isterseniz aldıralım dedi. Sadece bize bir gün önceden haber verin başa hastalarla kesişmesin, her ikisine de hizmet verelim dedi. Doğrusu bu kadar kolay olacağını, insanların bu kadar nazik ve duyarlı olabileceğini düşünmemiştim. Kapıdan girerken yaşadığım olumsuz duygularımla çıkarken yaşadığım derin huzur duygularım tamamen farklıydı.

****

Gün geldi. Bir gün öncesinden haber verdim. Ambulansın şoförü ve aynı zamanda Erdenler Belediyesi meclis üyesi Ramazan Tezgel ile birkaç kez telefonla görüştük. Kendisinin nezaketi, konuya duyarlılığı taktire şayan bir durum olduğunu belirtmek istiyorum. Yine muhalefet partisinden olmasına rağmen meclis üyesi Şemseddin Duman’ın girişimleri de ‘konu insanlık olunca siyaset olmaz’ anlayışına güzel bir örnekti. Dilerim her konuda siyasetçilerimiz böyle güzel diyalog içinde olurlar.

****

Nakil sırasında bir kişinin refakat etmesi gerekiyordu. Benim de dersim olması nedeniyle gidemedim. Sakarya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin değerli öğretmenlerinden Levent Şişman dostumuz telefon ettim. Daha cümlem yarıya gelmeden: Hocam ne demek…  O iş bende. İnsan dar günde lazım olur. Ben gerekeni yaparım diyerek insanlığın, dostluğun, meslektaş dayanışmasının güzel örneğini sergiledi.

****

Sevgili kızımız sağlığı ile geri dönemedi. Bizleri derinden üzdü. Allah’tan umut kesilmez. Annesi, babası, akrabaları her ana gözünü açar diye umutla başında bekliyor. O mutlu anın bir an önce gelmesini yürekten diliyorum.

****

Dostluk, arkadaşlık, akrabalık mutlulukta değil insanların zor gününde lazım olduğunu bir kere daha yaşayarak öğrendim.

 

 

 

 

Bu yazı toplam 328 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın