Günün Tarihi:18 Ağustos 2019

İttifaklar sandığa nasıl yansıyacak?11 Şubat 2019 , Pazartesi


Cevdet Güngör

Genel seçimlerden sonra; yerel seçimlerde de  Cumhur ve Millet İttifakları, yeniden uygulamaya  kondu.

            Genel seçimde  ittifaklar az çok sandığa hemen hemen tam olarak yansıdı. Çünkü ittifakı oluşturan partiler oy pusulalarında müşterek olarak temsil edildiler. İttifakı oluşturan partilerin seçmenleri, doğal olarak kendi partilerine de oy vermiş oldular.

            Ama yerel seçimlerde ittifak uygulaması genel seçimden çok farklı.

Cumhur İttifakı

            Örneğin Cumhur İttifakı’nın Sakarya’da ki  uygulamasından  başlayalım.  Cumhur İttifakının Sakarya uygulaması MHP tabanı açısından gerçekten büyük sıkıntı oluşturuyor. Çünkü MHP’li seçmelerin Büyükşehir Belediyesi ve 15 ilçede kendi partilerine oy verme  şansı yok.

            Merak ediyorum?

Tavanda bu karar alındı da, bunun tabana yansıması nasıl olacak?

Örneğin bir önceki seçimlerde MHP Sakarya genelinde muhalefet partileri içinde en başarılı partiydi. Sakarya’nın bir çok ilçesinde belediye meclislerine hatırı sayılır sayıda üye soktular ve Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de temsil edildiler.

MHP Taraklı dışında tüm ilçelerde  bırakın belediye başkanlığı kazanmayı, belediye  meclis üyeliği bile kazanamayacak.  Seçim çalışması heyecanı yaşanmayacak.

MHP’de her ilçede belediye meclisi sıralaması için yaşanan parti içi hareketlilikte bu dönem yaşanmayacak?

MHP yerel seçimlerde sanki rapor alıp, işe gitmeyen  vatandaş görüntüsünde. 

Millet İttifakı

            Milet İttifakı’nın Sakarya yansıması, Cumhur İttifakına göre biraz  daha farklı. Çünkü Millet İttifakı Sakarya’da  Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı İYİ Parti’ye bırakırken, Adapazarı’nda ayrı ayrı, diğer ilçeleri de kendi aralarında paylaştılar.

            Millet İttifakı’nın tabanda başarılı olması, bir ilçede aday çıkarmayan CHP’lilerin, İYİ Parti adayına, yine bir ilçede aday çıkarmayan İYİ Parti tabanının, CHP adayına hangi ölçüde oy vereceğine bağlı…

Belediye meclis üyeliklerinin belirlenmesi 

            Sakarya’da siyasi kamuoyunda partilerin belediye  meclis üyeliklerini nasıl paylaşacakları da tartışılıyor. Daha doğrusu ittifak yapan partilerin tabanları, ittifakların belediye meclis üyeliklerini aralarında müşterek olarak belirleneceğini umut ediyorlar.

            Örneğin Sakarya’da 15 ilçede seçime girmeyecek olan MHP tabanı, bu ilçelerdeki belediye meclislerinde kendi partilerinden bazı isimlerin yer alacağını düşünüyorlar.

            Ben MHP tabanının bu umuduna katılmıyorum. Siyaset uzun soluklu bir iş. Diyelim AKP tek başına seçime gideceği ilçelerde bazı MHP’li isimlere belediye meclisi listelerinde seçilecek yerlerden aday gösterdi.

            Yarın Cumhur İttifakı’nın bozulmayacağını kim garanti eder?

            Cumhur İttifakı öncesi AKP’yi en ağır eleştiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli olduğu hep  akıllarda.

            Bu nedenle benim görüşüm AKP 15 ilçede belediye meclis üyelerini kendi partisinden, MHP’de Taraklı’da meclis üyelerine kendi partisinden isimlerden oluşturur.

            Siyasetin gereği de budur.

            Jest olabilir mi?

           Ben belediye meclis üyeliklerinin dağıtımında “Taraklı örneği”nde olduğu gibi bir jest  yapılacağını düşünmüyorum.

****

            Millet İttifakına gelince... Sakarya’da CHP’ye bırakılan ilçelerde İYİ Partililer, tam kadro CHP’ye oy verir mi?

            Ya da İYİ Parti’ye bırakılan ilçelerde CHP’liler tam kadro İYİ Parti’ye oy verirler mi?

            Benim görüşüm Millet İttifakı’nda CHP’liler, İYİ Parti’ye göre ittifak ortağı partiye daha bir sıcak bakarlar.

 

Bu yazı toplam 230 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama