Günün Tarihi:19 Nisan 2019

Japonlar çöpümüzü temizledi!4 Eylül 2018 , Salı


Seyfi Yücel

Başlığa bakıp etrafa attığımız çöplerin toplama ihalesini Japon şirketinin aldığını sanmayın. Geçtiğimiz bayramda trafik kazaları ile birlikte en dikkat çeken konu insanımızın gittiği her yeri çöp yığını haline getirmesiydi. Şehrin caddeleri, sokakları, piknik alanları, deniz kenarları, ormanlar çöp deryası haline geldi. Nerede çöp görseniz “buradan insan geçti” diyecek hale geldi.

****

İlk haber İzmir’den geldi. Konak ilçesinin meydanında bir grup Japon turist ellerine torbaları almışlar insanların arasında çöp topluyorlar. Elin insanı dünyanın öbür tarafından binlerce kilometre uzaktan ülkemizi göremeye gelmişler ellerine poşeti alıp, meydanda çöp topluyorlar. Bizim insanımız da ellerinde cep telefonu, sırıtık bir yüzü ifadesiyle Japon turistlerin fotoğrafını, videosunu çekiyorlar. Hem de medeni geçinen İzmir’in orta yerinde… Birçok insanımız da Japon turistlere bakıp umursamaz bir tavırla yürüyüp gidiyorlar.

****

Aradan birkaç gün geçti; aynı Japon turist kafilesi bu sefer dünyada eşi benzeri olmayan Kapadokya’da çöpleri toplarken haber oldular. Yine insanımız aynı yılışık tavırla görüntülerini çekiyor, umursamaz tavırla yollarına devam ediyorlar.

****

Her şey sözle söylenmez. Japon turistle aslında bizlere büyük ders verdiler, anlayana ağır hakaret ettiler. Evinize gelen misafir oturduğu yerden kalkıp siz evde olduğunuz halde evinizi temizlemeye başlıyor. Ev sahibi olarak kendinize hakaret edilmiş saymaz mısınız? İşte Japon turistlerin yaptığı tam da bu… Tabi anlayana!...

****

Biz neden bu hale geldik? Lafa gelince böbürleniriz, “Avrupalıya tuvaleti, temizliği biz öğrettik” diye. Gerçekten de öyleydi. Çok değil birkaç nesil öncesinde insanlarımız çevreye karşı duyarlıydı; evini, sokağını, caddesini, mahallesini, şehrini temiz tutardı, tutmaya gayret ederdi. Şimdilerde öyle değil; insanımız eline ne geçerse yere atıyor, tükürüyor, burnunu siliyor… Oysa medeniyet ileri gitmesi gerekirken bu anlamda geriye gitmeye başladı. Bayramdan sonra tatil beldelerinde, piknik alanlarında kamyonlar dolusu çöp dağları birikti, haber konusu oldu. Hele hac sonrası kutsal topraklardan gelen fotoğraflar insanın içini acıtır haldeydi. “Temizlik imandan gelir” anlayışında olan, olması gerek Müslümanlara yakışmayan çöp yığınları kutsal toprakları tanınmaz hale getirmiş. “Müslümanlık temizlik” derken çöp yığınları nasıl izah edilebilir?

****

Çevrenin korunması, yaşam alanlarının temiz tutulması okullarda öğretilmiyor mu? Elbet öğretiliyor ama yaşamın akışı içinde davranış haline getirilmeyince sadece ezber bilgi olarak kalıyor. Geçtiğimiz günlerde Çark Caddesi’nde önümde üç, dört yaşında çocuk annesi, babasıyla beraber yürüyor. Elindeki meyve suyu kabını yere attı, üstüne bastı anne, babasıyla yürüyüp gitti. Ben de kutuya atmak üzere yerden aldım. Banası benim aldığımı gördüğü halde bana sertçe bakarak yoluna devam etti. Bu davranışlar aileden başlayıp davranış haline getirilmediği sürece okulda ezber bilgilerin öğretilmesi bir işe yaramıyor.

****

Çevreyi kirletmek, doğayı tahrip etmek çağımızın en büyük sorunu; yeliş alanlar betonlaşıyor, içme su kaynakları kuruyor, denizler kirleniyor… Sorun nesilden nesile de büyüyerek devam ediyor. Bu sorun bireysel, üç-beş kişinin gayretiyle çözülecek bir sorun değil. Devlet politikası olmalı; aileden başlayıp eğitim politikaları, programları geliştirilmeli. Devlet yöneticileri, kanaat önderleri, toplumun örnek aldığı kişiler insanlara önderlik etmeliler. Japon turistlerin yapmak istedikleri de bu… Gezmeye geldikleri ülkemizde çöp toplayarak aslında bize kuvvetli bir Osmanlı tokadı atıp gittiler. Tabi anlayana!...

 

 

Bu yazı toplam 553 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama