Günün Tarihi:16 Aralık 2018

 

 

Kadro taşeronda çalışanın hakkı mı?30 Aralık 2017 , Cumartesi


Gülşah Silo

Yıllardan beri taşeron işçilerin kadroya alınması meselesi konuşulup duruyordu. Sonunda büyük bölümü kapsayan işyerlerindeki çalışanların kadroya alınması kararı alındı.

Peki nedir taşeron işçilik? Halk diliyle bir kurum veya kuruluşun açtığı ihale ile hizmet satın almasıdır. Yani çalışanın devlet ile tek bağı çalışmaya geldiği yerin devlet kuruluşu olmasıdır. Onun dışında tüm özlük hakları, işe alım ve çıkarılışı dahil bünyesinde bulunduğu şirkete aittir.

Ama gelin görün ki ne oldu ise son yıllarda mahkemeler peşi sıra geldi ve taşeron firma işçilerinden bazıları sigortalı olarak maaş aldıkları şirket yerine bulundukları kurumları mahkemeye verdiler ve tazminat alma hakkı kazandılar.

Durum böyle olunca, aportta bekleyen sendikalar hemen devreye girdiler ve yaptıkları işe göre sendikalaştırma çalışması başlattılar. Firma çalışanı güvenlikçi bile bu şekilde sendikalı oldu…

Sendika devreye girince bu kez kadro meselesi daha çok dillendirilmeye başlandı. Büyüklerden öğrendiğimiz kadarıyla eskiden de böyle olurmuş. Belediyeler işçileri geçici alır, sonrasında kadro verirmiş. Karayolları, Köy Hizmetleri ve Özel İdareler ile yine bir çok kurumda geçici diye alınan işçiler bir müddet özellikle seçim öncesinde kadroya alınarak oyları hedeflenirmiş.

Yıllar önce böyle süren olaylar, AK Parti iktidarı döneminde hizmet alımlarının bir çok kurum ve kuruluşa girmesiyle yaşanmıyordu.

İşin gerçeğinde ise kurum ve kuruluşlara her ne kadar firmalar tarafından elemanlar alınsa da bunların belirli yerlerden gönderilen isimler olduğunu da neredeyse bilmeyen yok.

Sadece gerçekten meslek sahibi ve sanatkar olup onlardan başka o işi yapacak yok ise işe alınanlarda var.

Ama diğerleri çoğunluktaydı. Hükümet sonunda gelen baskılarla birlikte bir çoğu da kendisine oy veren partili konumundaki taşeron işçilerine kadro imkanı getirdi.

Yani buradan şunu iyi bilmekte yarar var. Kadrolaşma hükümete ayrı bir puan getirmeyecek. Zaten kendisini destekleyen kesim olduğu için bunda problem yok.

Problem aynı şartlarla yani asgari ücretle veya biraz üzerinde çalışma hayatını özel işyerlerinde sürdürenlerin ne olacağıdır. Kadroya alınanlara özlük hakları kadar, bir de maaş artışı mutlaka yapılacak. Yani bir anlamda bu kişilere yılbaşı piyangosu vurmuş oldu.

Bir de büyük ikramiye beklerken kadroya alınmadıkları için hüsrana uğrayan KİT ve değişik kurumlarda çalışanlar var. Onlarında söz alındı ama ne zaman kadroya alınacaklar orası bilinmiyor.

Büyük ihtimalle hükümet sendikalardan gelen baskı ile onları da mutlaka kadroya dahil edecektir diye düşünüyorum.

Şimdi Türkiye’de çalışma koşulları beli iken aynı işi yapanlara farklı ücret reva olur mu? Veya 10 gün önce aynı işi daha düşük ücretle gören bir kişinin 10 gün sonra alacağı fark gerçekten hakkı mı?

Toplumda iki görüş var. Birinde ‘Bu kadar beklemişler hakları’ denirken, diğerinde, ‘Eskiden ne farkı kaldı? Madem memur veya kamu işçisi olacaklardı neden KPSS’ye tabi edilmiyorlar? Haksızlık var” görüşleri bulunuyor.

Gerçekten kadro, taşeron çalışanların hakkı mı? Hükümet bu kararı aldığına göre bir hak gördü demek ki… Ben şunu diyorum vatandaşın sesini dinlemek lazım. Kim hak ediyorsa ona hak ettiğinin karşılığını ister özel ister kamu işyerinde olsun verilmesi için çalışma yapılmalı.

Yani büroda masa başında iş yapan ile herkesin çöpünü pisliğini temizleyen kişinin şartları eşit olmamalı… Nasıl ki artık, iş güvenliğinde hafif, ağır, çok ağır iş ayrımı varsa bu da şekillenmeli ve herkes yaptığı işe göre ücret almalı.

Herkes insanca yaşama hakkına sahip olduğuna göre, devlet bu insanca şartları iş koşullarına göre gerek asgari ücret, gerekse eşitlik ilkesine göre hareket ederek sağlamalı…

Bu yazı toplam 446 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın