Günün Tarihi:22 Mart 2019

Kara tren gecikir…15 Nisan 2018 , Pazar


Cevdet Güngör

Adapazarı -  Haydarpaşa arasında çalışan trenlerin bizim kuşak üzerinde unutulmaz anıları vardır.

            Hele de kara trenlerin…

            Bizim çocukluğumuzda ve ilk gençlik yıllarımızda Adapazarı - Haydarpaşa arasında kara trenler çalışırdı. Hani  “Kara tren gecikir, belki de hiç gelmez” şeklinde şarkılara konu olan kara trenler. Gerçi bizim kara trenlerimiz genelde gecikirlerdi ama mutlaka gelirlerdi.

            Geciken kara trenleri, Adapazarı’nın nostaljik istasyonunda beklemenin bile bir güzelliği vardı.   

                                                                      *** 

            O yıllarda Adapazarı – Haydarpaşa arasında karşılıklı iki kara tren seferi vardı. Kara trenler Adapazarı’ndan saat 06.30 ve 08.00 arasında kalkarlar ve aynı trenler Haydarpaşa Garı’ndan saat 18.30 ve 21.00’da geri dönerlerdi.

            Hafta sonlarında sabah 08.00 treni ile Haydarpaşa’ya gidip, vapur ile deniz havası alarak ve çayla simit yiyerek martılar eşliğinde Karaköy’e geçmenin güzelliği bir başkaydı. Şöyle bir İstanbul havası aldıktan sonra aynı akşam 20.00 treni ile Adapazarı’na döndüğümüz çok olmuştur.

            Sanırım 50’li yılların sonuydu. Annem ile Haydarpaşa Gar’ında akşamki treni beklerken Gar Lokantası’nda içtiğim bir un çorbasının lezzetini hala unutamıyorum. Belki de kara tren nostaljisini unutmak istemememdendir.

                                                         *** 

            Daha sonraki yıllarda zaman-zaman cumartesi sabahları tren ile Haydarpaşa’ya gidip, oradan vapur ile Karaköy’e varıp  İstiklal Caddesi’ndeki   ünlü  Çiçek Pasajına giderdik. Çiçek Pasajı’ndan yürüyerek Taksim – Gümüşsuyu üzerinden Mithatpaşa Stadına inerdik. Mithatpaşa’da Fenerbahçe, Galatarasay ve Beşiktaş’ın maçlarını izlerdik. Aynı akşam İstanbul’da mütevazi bir otelde kalır, ertesi gün yine Mithatpaşa’da maç izledikten sonra aynı geliş istikametinden Haydarpaşa Garı’na gelip 21.00 treni ile Adapazarı’na dönerdik.   

                           Gar’da yolcu beklemek

            O yıllarda böyle otobüs seferleri yaygın değil. Adapazarı- İstanbul arasında seyahat edenlerin alternatifi kara trendi.

            Özellikle Haydarpaşa’dan 21.00’de kalkıp 24.00 dolaylarında Adapazarı’na gelen kara treni istasyonda beklemenin ayrı bir güzelliği vardı.

            Adapazarlı aileler, genellikle hem hava almak hem yolcularını karşılamak üzere ailece tren istasyonunun hemen yanındaki İstasyon Çay Bahçesi’ne gelirlerdi. Ağalar arasındaki mütevazi havuzu ile İstasyon Çay Bahçesi o yılların uğrak yerelinden biriydi. Yukarıda da belirttim. Kara tren bazen gecikir ama hiç beklememezlik yapmazdı. Kara tren gecikmeli de gelse İstasyon Çay Bahçesi’nde güzel sohbetler yapılırken, gecikmenin farkına bile varılmazdı.

            İstasyonun hemen önünde sıra sıra paytonlar, trenden inen yolcuları gidecekleri yere götürürlerdi. O yıllarda Adapazarı şehir içi ulaşımında paytonlar hakimdi. Şehrin birçok yerinde tıpkı şimdiki taksi durakları gibi payton durakları vardı.

                     Kara tren devri sona ererken…

            Zaman içinde Türkiye’de kara tren devri kapandı. Adapazarı-İstanbul arasında kara trenin yerini motorlu tren aldı. Bir ara motorlu trenler ile birlikte Adapazarı- Haydarpaşa arasında TÜVASAŞ’ta yapılan Sakarya treni de çalışmıştı. Sakarya treni VİP hizmet vermeyi amaçlıyordu. Ama fazla gitmedi.

            Nihayet Adapazarı-Haydarpaşa arasında elektrikli tren seferleri başladı. Elektrikli tren Adapazarı – Haydarpaşa arasında günde karşılıklı 12 sefer yaparak bu alanda büyük bir boşluğu devam ettirdi.

            Kara trenlerden sonrada trenle Haydarpaşa’ya varıp, vapur ile Karaköy’e geçerken çay-simit keyfimiz sürdü.

            Ne zamana kadar?

Hızlı tren hattının yapımı nedeniyle Haydarpaşa Garı 3 yıl süre ile sefere kapatılana kadar.

Tren hattı yeniden hizmete geçdikten sonra artık Adapazarı treni merkeze kadar gelmiyor. Aynı şekilde Haydarpaşa’ya kadar da gitmiyor.

Benim açımdan Haydarpaşa’ya kadar gitmeyen bir Ada treninin merkeze kadar gelip gelmemesi pek önem taşımıyor. Ama Ada treni ne zamanki Haydarpaşa’ya kadar gider. O zaman bizim dünyamızdaki Ada trenimizin mutlaka merkeze kadar gelmesini isterim.

      Prof. Dr. Kocabıçak hatırlattı.

Zaman-zaman Pazar yazılarında Adapazarı-Haydarpaşa trenine duyduğum özlemi sizler ile paylaşmıştım. Bir kez daha bu konuya değinmem Sakarya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Kocabıçak’ın, Rektör Muzaffer Elmas’a düzenlenen veda töreninde Ada treni ile ilgili özlemini dile getiren konuşmasıydı.

Kocabıçak, Sakarya Üniversitesi’nde görev yapan öğretim üyelerinin Sakarya’ya yerleşmelerinde Ada treninin büyük rolü olduğunu vurgularken: “Haydarpaşa’dan kalkan Adapazarı treni Kırkpınar-Sapanca arasından geçerken özellikle bahar aylarında envaı çeşit meyve ağacının açtığı çiçekleri görürsünüz. Bu gerçekten çok güzel bir tablodur. Bu güzelliği görenler Sakarya’dan vazgeçemezler. Muzaffer hocamız da 1980 yılında trenle Adapazarı’na ilk gelirken gördüğü bu güzellik sonrasında Sakarya’da kalanlardandır.”

Evet, Adapazarı- Haydarpaşa treninin herkeste ayrı bir yeri var. Bana göre Haydarpaşa’dan Karaköy’e vapurla geçmenin güzelliği, Kocabıçak Hoca’ya göre Kırkpınar-Sapanca arasındaki çiçek açan meyve ağaçlarının güzelliği…

Sakaryalı’nın tek isteği Adapazarı-Haydarpaşa trenine yeniden kavuşmak. Ama şehir merkezine ve Haydarpaşa’ya kadar bizim bildiğimiz Ada trenini istiyoruz.

GECİKİR AMA MUTLAKA GELİRDİ: Adapazarı-Haydarpaşa arasında homurdana–homurdana gidip gelen kara tren Hereke’de mutlaka suyunu takviye eder. Bazen gecikse de kar-yağmur dinlemeden mutlaka Adapazarı Tren İstasyonuna gelirdi.

 ESKİ İSTASYONUMUZ: Adapazarı’nın eski tren istasyonu son derece mütevazi ama bir başka güzeldi.

TREN ÖZLEMİ: Prof. Dr. Ümit Kocabıçak, Muzaffer Elmas’ın veda töreninde Ada trenine olan özlemi dile getirdi.

 

Bu yazı toplam 386 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın