Günün Tarihi:17 Temmuz 2018

 

 

Kişi kendini bilmeli10 Haziran 2017 , Cumartesi


İlhan Düzgün

Hayvanlar alemi enteresandır,

Onların yaşamlarından ve davranışlarından çıkarımlar ile insan yaşamları ve davranışlarını karşılaştırır çoğu zamanda hayretler içinde kalırız,

Davranışlarını tekrar etme disiplinlerine,

Yaptıklarını her seferinde aynı kalitede ve doğrulukta yapmalarına şaşırıp kalırız!

Çünkü biz duruma göre, şartlara göre, beklentilere göre aynı durumlarda bile farklı kararlar alabiliyoruz!

Mazeretimiz de insan olmamız?

Bazen vicdanımızın,

Bazen mantığımızın,

Bazen çevremizin etkileri aldığımız kararların farklılaşmasına neden oluyor.

Toplumsal yaşam içinde ise aynı durumlarda alınan farklı kararlar kişisel ve tek taraflı alındığı için ve standart olmadığı için sıkıntılar yaratıyor,

Sizden beklenilen davranışı kişisel nedenler ile farklı bir şekilde yaptığınızda zaten deformasyon başlıyor,

Böyle bir davranışa mağdur olankişi, sizinle ilgili alacağı ilk kararda beklendiği gibi değil sizin için olumsuz olacak şekilde davranmayı kafasına koyuyor, bu da onun kişisel tercihi olduğu için sorgulanacak bir durumu yok. Bu zincirleme reaksiyon tüm topluma yayılıyor.

Davranışlarımızdaki farklılaşma o hale geliyor ki, bir gün birisi normal beklenen bir davranışı sergilediğinde alkışlayacak kadar bizi heyecanlandırıyor.

Kişisel ilişkiler için bu yorumu yapmam ancak toplumsal ilişkiler için yapacağımız davranışlar beklenenin, olması gerekenin ötesinde olmamalı.

Bizleri hayvanlar alemindeki davranışlarda şaşırtan bu değişmezlik, onların genetiklerinde olan ve bir etkiye karşı hepsinin her zaman tepkileri aynı olacak şekilde yapıyor olmaları ve bunun dışında bir şey görmeden bunu öğrenen yavruların da başka bir davranış gösterme alternatiflerinin olmamaları.

Aşağıdaki iki farklı sürü örneği var, birbiri ile çelişen ama ikisi de kendi toplulukları için doğruları içeren bir davranış şekli, üstelik sorgulanmaya gerek duyulmadan uygulanıyor.

Ceylan benzeri genellikle besin zincirinde vahşi hayvanların besini konumundaki hayvanların sürülerinde zayıf, hasta ve yaşlılar sürünün gerisinde ilerler. Bir saldırı halinde ilk onlar yakalanır, saldırganın karnı doyacağı için sürünün kalanı kurtulur. Sürü zayıfları feda ederek güçlüleri, kaçabilecek durumda olanları sürünün sağlıklı olarak neslini devam etmesini sağlarlar. Bunun ahlaki olup olmamasını sorgulamadan bu davranışı sürdürürler.

Ancak bir kurt sürüsünde bu tamamen farklıdır. Sürünün en önünde zayıf ve yaşlı olanlar bulunur, sürünün ilerleme temposunu belirler. Arkasında ise onları herhangi bir saldırıda koruyabilecek olan kurtlar yerleşir. Daha sonra sürünün devamı ve sona yine sürüyü koruyabilecek güçteki kurtlar konumlanır ve en arkada sürünün lideri bulunur. Bunlar da av değil avcıların toplumsal yaşama ve toplum bireylerine yaklaşımı.

Av hayvanları ile avcı hayvanların farklı toplumsal yaşam bilinçleri kendi doğallıkları ile paralel gelişmiş ve nesillerini hala devam ettirerek doğru bir davranış sergilediklerini kanıtlamışlardır.

Bizler de toplumsal yaşamdaki doğruları biliyoruz ancak kişisel tercihlerimiz nedeniyle bunları deforme edebiliyoruz ve bunun önleyecek hiçbir mekanizmamız yok veya önleme mekanizmalarımız da kişiye, kişiliğine bağlı değişerek uygulanmakta.

Toplumsal tepkilerimiz ve yasal yaptırımlarımız toplumun tamamına eşit ve her beklenmeyen davranış sonrası istisnasız olarak eşit uygulanabilse, beklenenin dışında bir davranış sergileyemesek ve birkaç nesil sonrası bu davranışları tamamen unutsak diyorum.

Toplumsal yaşamın düzeni, herkesin kişisel disiplinini herkesten bağımsız uygulama alışkanlığı ile ilintilidir.

Sonra uyanıp belgesel seyretmeye devam ediyorum, 31.5.2017

 

 

 

Bu yazı toplam 470 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın

PUAN DURUMU

SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ