Günün Tarihi:22 Ekim 2019

Korkması gereken korkmuyor15 Nisan 2019 , Pazartesi


Cevdet Güngör

Sakarya yüzyılın felaketi  1999 depreminde en büyük yıkıma uğrayan şehir. 17 Ağustos depremini Adapazarı’nda yaşamayanlara, ya da 17 Ağustos sabahı  Adapazarı sokaklarına girmeyenlere o felaketi anlatmak mümkün değildir.

            Bu felaketi yaşamayanlar,  örneğin bir önceki Vali İrfan Balkanlıoğlu gibi: “Kim bu resmi daireleri Yenikent’e götürmüş” diye sorar. Aslında “Kim bu”  yerine daha ağır bir sözcük kullandı da neyse…

            Yeni yerleşim yerinin bir an önce cazibe merkezi olması için resmi daireleri ve Sakarya Barosu’nun Yenikent’e taşınmasını sağlayan zamanın Sakarya Valisi Cahit Kıraç: “Gün gelecek Adapazarı’nın sağlam zeminli bölgeye taşınmasının ne kadar isabetli bir karar olduğunu görecektir” demişti.

           Şayet Kıraç, valilik ve Sakarya Barosu’nu Yenikent’e gitmesini sağlamasa,  Korucuk ve Yenikent Hastanelerinin bu bölgeye yapılmasını sağlamasa bugün Yenikent tamamen kaybedilmiş bir yer olurdu.

***

            Bugün bu konuya neden değindim. Bilindiği gibi geçtiğimiz Cuma günü Akyazı 4.0 şiddetinde deprem ile sallandı.  Ertesi gün Yenigün Gazetesi  “4.0 korkutmaya yetti” manşeti ile çıktı.  Evet, yüzyılın felaketini Adapazarı’nda yaşayanlara 4.0, hatta 3.0 şiddetindeki deprem bile korkutmaya yeter.

            Önemli olan olası bir depreme karşı önlem alması gereken atanmış ve seçilmişleri korkutmaya yetti mi?

            Asıl önemli olan o.

            Bence yetmedi. Yetmemeyi bırakın muhtemelen umurlarında bile olmayacaktır.

            Şayet birazcık umurlarında olsa bugün Sakarya’da ağır hasarlı kapsamında olduğu için yıkılıp yerine yenisi yapılması gereken 9 okulda öğrenime devam edilmezdi.

            Aslında Sakarya Valiliği 2015 yılı brifing raporunda bu okulların sayısı 21 olarak açıklanmıştı. Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir bu okulların bazılarının onarılıp güçlendirildiğini ve şu anda yıkılması gereken okul sayısının 9 olduğunu belirtmişti.  Ben Nayir’in samimiyetine inanıyorum. Bugün Sakarya genelinde deprem riski taşıyan 9 okulda hala öğrencilerin öğrenim görmesi ne demek?

            Olası bir depremde  toplanma merkezi nereleri olacağı, vatandaşların nerelere nasıl başvuracaklarının filan bilinmediğini bir kenara bırakıyorum.

            Allah aşkına, bizzat Sakarya Valisi Nayir’in doğruladığı halen deprem riski olan 9 okulda öğrencilerin öğrenim görmesi ne demek?

            Bunu anlayabilen varsa beri gelsin.

*****************************************************************************

Gençlik ve Spor İl Müdürü kim olacak?

 

            Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fatih Çelikel, Adapazarı Belediyesi Başkan yardımcılığına getiriliyor. Yakın zamanda Kredi ve Yurtlar Kurumu Müdürlüğü de bu sorumluluğuna girdi. Kısacası Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü artık çok daha önemli bir kurum oldu.

            Fatih Çelikel’in gidişinden sonra şimdi herkes yeni Gençlik ve Spor İl Müdürü’nün kim olacağını konuşuyor. 

            Spor camiası çok yönlü bir camia olduğu için ne zaman bu kuruma bir müdür ataması söz konusu olsa talibi çok olur. Her talibi destekleyenler kulislere başlar.

            Şu anda da aynı durum söz konusu.

            Kamuoyunda dillendirildiği kadarı ile yeni müdür adayları arasında Pamukova İlçe Spor Müdürü Mehmet Atmaca,  Sakarya eski KYK İl Müdürü Arif Özsoy, Söğütlü İlçe Spor Müdürü Özgür Aygün, Karatede Dünya çapında Türkiye’nin gururu olan Uğur Kobaş bu konuda anılan isimler.  

            Benim Sakarya’da İl Müdürlüğüne atanacak isim konusunda olmazsa olmazım Sakaryalı olması, Sakarya’yı tanımasıdır. Konu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olması nedeniyle de Sakarya’da sporun içinde bir isim olmasıdır.

            Uğur Kobaş ile oturup çay içmişliğim yoktur. Ancak yukarıdaki isimler arasında bu göreve gerek temsil, gerek bürokrasi, gerekse sosyal açıdan bence en uygun isimdir.

            Dilerim Sakarya sporunun geleceği açısından toplum tarafından sevilmeyen ve layığı olmayan bir isim atanmaz.

 

Bu yazı toplam 257 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU