Günün Tarihi:19 Mayıs 2019

Küresel kalkınma ve ihracat!...3 Aralık 2018 , Pazartesi


Murat Kaba

Geçen ay 15.5 milyar dolar ile tarihimizin en yüksek kasım ayı ihracatı gerçekleşmiş  oldu.

 

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, geçen ay ihracatın bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.49 arttığı görüldü.
 

Son 12 aylık ihracatımız da yüzde 7.8 artışla 168 milyar 77 milyon dolara yükseldi.
 

Bu rakam da Cumhuriyet tarihinde ulaştığımız en yüksek yıllık ihracatımız oldu. 
 

Bunlar güzel ve moral verici gelişmeler. 
 

Bu moral tüm ekonomimize ve ticari hayatımıza nüfuz etmeli ki belirsizlik ortadan kalksın, hem iç hem de dış piyasalarda gereken ivmeyi kazanalım. 
 

Ülkemizin küresel ticaretteki rekabetçi gücü artmalıdır.
 

Yeni Ekonomi Programında öngörülen yıl sonu ihracat değeri olan 170 milyar dolar hedefine ulaşmak moralleri daha da artıracaktır...
 

Türkiye, Dünya Bankası tarafından yayımlanan “Doing Business” raporunda 17 sıra yükselerek 190 ülke içinde 43'üncü olmuştur. Aynı raporun dış ticaret bölümünde ise 29 sıra birden yükselerek 42'nci sırada yer almışız. 
 

İthalata baktığımızda da düşüş görüyoruz.
 

Kasım ayında ithalatımız bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21.5 azalarak 16 milyar 136 milyon dolar seviyesine geriledi. 2017 yılının Kasım ayında yüzde 69 olarak gerçekleşen ihracatımızın ithalatımızı karşılama oranı ise 2018 yılının Kasım ayında yüzde 96.3 düzeyine yükselmiş oldu.
 

Dolayısıyla Dış ticaret açığının da bu gelişmeler ışığında yine bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 90.5 azalarak 605 milyon dolara gerilemesi, cari açığın iyileşmesine de katkı yaptığı ortada.
 

Bu kapsamda, son 5 ayda azalan dış ticaret açığının Kasım ve Aralık aylarında da aynı eğilimi sürdüreceği öngörülmektedir. Böylece, Temmuz ve Ağustos aylarında gerilemeye başlayan cari açık Eylül ayında fazla verirken, Ekim ve Kasım aylarında da cari işlemler dengesindeki iyileşmenin devam etmesini bekliyoruz. 
 

Önümüzdeki dönemde mal ve hizmet ihracatçılarımıza ve sanayicilerimize destek de artarsa, beraberinde de Ar-Ge faaliyetlerinde yoğunlaşabilirsek dış ticaret dengemizin daha da iyileşebilmesi uzak değildir...
 

Bu arada çok konuşulmadı, yazılmadı ama sanırım bu G20 zirvesinde Arjantin’de dillendirildi tekrar. Bizim Kasım ayı itibarıyla milli paramızla ihracat işlemlerimizi gerçekleştirdiğimiz ülke sayısı 174 olmuş. Aynı dönemde de 110 ülkeyle ithalat işlemlerimizi Türk Lirası ile gerçekleştirdik.
 

Kasım ayında Türk Lirası ile yapılan ticaretin hacmi, 4.8 milyar TL'si ihracat, 5.3 milyar TL'si ithalat olmak üzere toplam 10.1 milyar TL'ye ulaştı. 
 

Bu destekler tabana yayılmalıdır. Küresel Pazardan her işletme her iş sahibi nasiplenmelidir. 
 

Ticaret Bakanlığı bu konuda çalışma başlattı, biliyorum.
 

Destek mevzuatının sadeleşmesinden firmaların bu destekleri tanıması ve faydalanmasını kolaylaştırmaya kadar tüm çalışmalar hızlandırılmaldır. 
 

KOBİ'ler, esnaf ve sanatkârlar, kadın ve genç girişimcilerin küresel pazarlara açılması, onların ihracatçı hale getirilmesi, e-ticaret sitelerimize yurt dışından ödeme kolaylığı gibi konulara hız kazandırılmalıdır...
 

Yukarıda belirttim ama tekrar vurgulamak istiyorum; önümüzdeki dönemde, hem iç ticarette hem dış ticarette hem de gümrüklerde dijitalleşme ve mevzuat sadeleştirmesine ağırlık verilmelidir.
 

Türkiye dünyanın en kolay ticaret yapılan, en kolay iş yapılan ülkeler arasında olmalıdır. Bu algı tüm dünya tarafından hissedilmelidir.
 

Temel amacımız bu olmalıdır...
 

Yüksek katma değerli; teknolojiye, tasarıma ve markalaşmaya dayalı ihracat teşvik edilmelidir...

Tabii ki; her zaman da söylüyorum; Kamu-Özel sektör-Sivil Toplum Kuruluşları arasındaki diyalogun şart olması kaydı ile herşeyi devletten beklemeden her iş sahibi de yeni pazarlarda, sektörlerinde daha aktif olmak üzere çalışmalarını sürdürmelidirler. 

İyi haftalar.

 

 

Bu yazı toplam 242 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama