Günün Tarihi:24 Ağustos 2019

Lise mezunu dilekçe yazamaz mı?12 Mart 2019 , Salı


Seyfi Yücel

İlçelerimizin birinin adliyesindeyim. Öğlen arası mesai başlamasına üç, beş dakika kaldı. Loş koridorlar, duvarların kenarında kanepeler sıralanmış. Üst kattayım. Merdivenin tam karşısında küçük, eski bir masa. Masanın tahta sandalyesinde oturan hafif kilolu; kırk, kırk beş yaşlarında, önlüklü hanımefendi. Temizlik görevlisi olduğunu düşünüyorum. Dirseklerini masanın üzerine dayamış, başını ellerinin arasına almış vaziyette uzaklara bakıyor. Kim bilir ne düşünüyor, ne hayaller kuruyor?

***

Birkaç kanepe ötede genç bir hanım hiç kıpırdamadan oturuyor. Kanepenin hemen ucuna, hafif yan oturuyor. Ayaklarını da öne atmış, üst üste koymuş. Beden diliyle endişesi olduğu, acelesi olduğunu görüntüsü veriyor.

***

Koridora derin sessizlik hakim… Oysa adliye koridorları kalabalık, telaşlı insanlar; polisler, jandarmalar, avukatlar bir yandan bir yana koşuşturur. Elleler kelepçeli kollarına jandarmalar girmiş halde sanıklar kalabalığı yararak hızlıca geçerler. Peşinden de sanık yakınları endişeli, uğultulu, kimi zaman sanığın arkasından gözyaşı döker. Hasımları da laf atar, beddua ederler. Oysa bunların hiçbirisi yok. Demek ki bu şirin ilçemizde insanlar barış içinde yaşıyorlar, kavga, gürültü etmiyorlar…

***

Adliye koridorunu sessizliğinde bir kişi merdivenden hızla çıktı. Otuz yaş civarında, uzun boylu, babayiğit yağız delikanlı. Telaşlı, yüzü gergin… Şikâyet kime ediliyor, yetkili kim burada? Dedi. İlk sesleniş üçümüz de üstüne almadı. Etrafa bakındı, kapıları açmaya çalıştı. Çaldığı kapılar kilitli olunca tekrar bize doğru yöneldi. Bu sefer daha yüksek sesle, “Kim buranın sorumlusu!..” diye hiddetlendi. Masa başında dirsekleri masaya dayalı, uzaklara bakan bayan seslendi, Buyurun ne istiyorsunuz? Beni birisi telefonla sürekli rahatsız ediyor. Onu şikâyet etmek istiyorum. Kadın, Dilekçe yazın. Savcı beye verin, arayıp bulurlar demeye çalıştı ama adam telaşlı, biran önce işini halletmek istiyor. Dilekçe yazmadan olmaz mı, sözle söylemem yeterli değil mi? Demesinin ardından masa başındaki bayan kararlı bir sesle, “Hayır!” diyerek kantinden kâğıt alın dilekçenizi yazın dedi. Adam etrafa bakarken çantamdan kâğıt çıkarıp verdim. Bu sefer de kalem istedi. Kalemi de masada oturan bayan verdi.

***

Kalemi, kâğıdı elinde tutan adam, “Nereye, ne yazacağım?” diyerek kadına çıkıştı. Kadın oralı olmayınca bana yöneldi. “Muhterem eğitim seviyen nedir?” diye sorduğumda lise mezunuyum dedi. O zaman rahatlıkla yazarsın, yazmalısın dedim. Suratı asık bir şekilde elinde kalemle, kâğıtla birkaç adım ileri geri giderek elindeki kâğıdı buruşturarak, sinirli bir şekilde kâğıdı buruşturup yere attı. Hızla merdivenden söylene söylene uzaklaşıp gitti.

***

Üzülmemek elde değil… Lise mezunu adliyeye şikâyete geliyor yanında kâğıt bir kalem bile yok… Hadi kâğıdı, kalemi verdiniz derdini Türkçe anlatacak yarım sayfa dilekçeyi bile yazamıyor. On bir, on iki yıl eğitim veriyorsunuz hadi matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih, edebiyat, yabancı dil öğretemiyoruz derdini anlatacak kadar Türkçe dilekçe dahi yazamıyor. Hadi bir kişi diyeceksiniz ama idarecilik yıllarımda görüyordum. Mezun öğrenciler diplomalarını kaybettiklerinde okula gelir önüne koyduğunuz bir form dilekçeyi dolduramıyordu. Yani dilekçe yazmamama durumu bir yada birkaç kişiyle ilgili değil.Son dönemde gençler lise hatta üniversite mezunlarından bile birçok kişinin dilekçe yazmadığını gördüm, görüyoruz...

***

Bir dilekçe yazmayı öğretemiyorsak on binlerce okul, bir milyon öğretmen niye var? Çok merak ediyorum…

 

 

 

Bu yazı toplam 313 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama