Günün Tarihi:24 Mayıs 2019

Milletvekili aday listeleri22 Mayıs 2018 , Salı


Cevdet Güngör

AKP listesinde Beştepe rüzgarı

Siyasi partilerin milletvekili aday sıralamaları dün belli oldu. MHP adaylarını daha önce açıklamıştı. AKP’nin dün açıklanan Sakarya listesinde beklenmedik bir isim yok. Bence açıklanan listede en başarılı isim, oldukça fazla olan bayan adaylar arasından sıyrılarak 4. sırada yer alan Çiğdem Erdoğan Atabek’tir.

                                                             ***

            Sakarya kamuoyunda genel kanaat AKP’nin mevcut Sakarya milletvekillerinde önemli ölçüde değişiklik olacağı yolundaydı. Beklendiği gibi de oldu. AKP’nin mevcut 5 milletvekilinden Mustafa İsen, Ayhan Sefer Üstün ve Şaban Dişli liste dışı kaldı.

            Beklendiği gibi mevcut milletvekillerinden Ali İhsan Yavuz ve Recep Uncuoğlu ilk 2’de yer aldı.

            Ali İnci bir dönem sonra yine ilk kez milletvekili seçildiğinde olduğu gibi 5. sırada yer aldı.

            Listenin 3. sırasında yer alan Kenan Sofuoğlu’nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bir şekilde değerlendirileceği belliydi. Erdoğan, Sofuoğlu’nun sporu bırakmasını isterken böyle bir niyeti olduğu belliydi. 

            Sofuoğlu’nun 3. sırada yer almasını: “Sakarya listesinde Beştepe rüzgarı” olarak yorumluyorum.

            AKP Sakarya listesinden daha önce 2 kez aday adayı olan ancak aday gösterilmeyen Ekrem Yüce bu kez Sakarya listesinde 6. sıradan güneyin temsilcisi olarak yer aldı. 7. sıradaki Lütfü Bayraktar ise kuzeyin temsilcisi konumunda.

      **************************           

                                 

                       CHP beklendiği gibi

            CHP’nin açıklanan milletvekili adayları listesinin Sakarya tarafında sürpriz yok. CHP Sakarya listesinden aday adayı olan isimlere bakınca  Engin Özkoç’un 1. sırada, Mehmet Selçuk’un 2. ve Elif Yar’ın 3. sırada yer alacağını tahmin etmek için kahin olmaya gerek yoktu.

            CHP’de seçim sürecinde asıl sorun il örgütü ile Ankara arasındaki soğukluğun giderilip giderilemeyeceği.

            CHP İl Başkanı Erdoğan Isır ilk süreçte milletvekili aday adaylarının il örgütüne danışmadan Ankara’ya gitmelerinden, daha doğrusu aday adaylarının kim olduğundan haberdar olmaktan şikayetçiydi. Ancak seçim hattı mahallinde sorunun buzdolabına konacağını düşünüyorum.

                                                                          ***

            CHP’nin açıklanan milletvekili listelerinden dikkat çeken bir ayrıntı ise, Kılıçdaroğlu tarafından Cumhurbaşkanı adayı gösterilen Muharrem İnce’ye yakın isimlerin kelimenin tam anlamıyla kıyıma uğramaları.

            Kendisine yakın isimlerin TBMM dışında bırakılması, Muharrem İnce’nin performansını nasıl etkiler?

            Bilemiyorum…

************************ 

                        İYİ Parti’de sendikacı adaylara sürpriz

Partilerin Sakarya listelerinden en çok merak ettiğim İYİ Parti’ydi. Çünkü İYİ Parti’de özellikle 1. sıra için Türk-İş eski Başkanlarından Salih Kılıç, yine TÜRK İŞ eski mali genel sekreteri Enver Toçoğlu,  İYİ Parti kurucu üyelerinden Ümit Dikbayır gibi iddialı isimler vardı.

Dün akşamüzeri açıklanan İYİ Parti Sakarya listesinde iki eski sendikacı Salih Kılıç ve Enver Toçoğlu yer almadı.

Böyle bir sonuç her iki sendikacı açısından gerçekten sürpriz oldu.

İYİ Parti’nin 2. sırasında yer alan Aydoğan Arslan ve 3. sırasında yer alan Mehmet Kır’ın konumları olumlu olarak yorumlanıyor.

Görülen o ki İYİ Parti Genel Merkezi oy getirecek isimler yerine ülkücü kimliği olan ve partinin kuruluşunda emeği olan Ümit Dikbayır’ı 1. sıraya getirdi.

Tercih onların…

Hayırlı olsun.

************************** 

 SAADET Partisi’nde sürpriz yok

Dün açıklanan milletvekili aday listeleri içinde Saadet Partisi’nin Sakarya listesinde ilk iki sırada sürpriz yok. 1. sırada beklendiği gibi il başkanlığından istifa eden işadamı Eyüp Yıldırım yer aldı. 2. sırada ise iktisatçı Ali Seyyar yer aldı.

Bu arada Sakarya’da Saadet Partisi’nden bir ismen CHP listesinde 2. sırada yer alacağı şeklinde uçurulan balonlar patladı gitti.

Tüm milletvekili adaylarına hayırlı olsun dileklerimi iletiyorum.

 

Bu yazı toplam 300 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama