Günün Tarihi:22 Eylül 2019

Muhtar adayından demokrasi bildirisi11 Haziran 2019 , Salı


Seyfi Yücel

 Muhtar adayından demokrasi bildirisi

 

31 Mart seçimleri geride kaldı ama yakıları devam ediyor. Büyük seçim İstanbul’da fakat küçük yerleşim birimlerinde de iptal edilen seçimlerin tartışmaları devam ediyor.

***

Bunlardan birisi de Çorum’un Büğet köyünde yapılan muhtarlık seçimi. Köy küçük olmasına rağmen Türkiye demokrasi tarihine geçecek muhtarlık seçimi yaşandı diyebiliriz.

***

Gazeteler haberi, “O seçimi kaybetti ama onurlu bir adam kazandı” başlığı ile verdiler. Büğet köyünde sandıklar açılıp, sayım yapıldıktan sonra iki oy fazla alan Saffet Kışla köyün muhtarı seçildi. İlçe seçim kurulu Kışla’ya mazbatasını verdi. Daha sonra Saffet Kışla’nın seçim kanunu gereğince seçimden önce en az altı ay köyde ikamet etmediğini belirterek mazbatasını geri aldı.

***

Demokrasi tarihimize altın harflere geçecek olay bundan sonra yaşandı. Rakibi İsmail Akpınar, “Başkasının kazandığı muhtarlığı kabul etmiyorum. Devletin beş yıl boyunca vereceği maaş boğazımdan geçmez. Kazandığım muhtarlığı, hak ettiğim maaşı alırım. Bu sonuç halkın tercihidir, kararıdır. Halkın kararı üzerinde bir karar olmaz. Bu nedenle sonucu saygıyla karşılıyoruz. Kazanmadığım muhtarlığı sırf mazbata bana verildi diye kabul etmek istemedim. Daha önce on yıl muhtarlık yaptım. Mazbatayı alıp devam edebilirdim ama bunu kendime yakıştıramadım. Bunun ağırlığını yükünü taşıyamazdım. Bu nedenle verdiğim karardan pişman değilim” dedi.

***

Akpınar, “Koltuğu bırakmayan, yenilgiyi kabul etmeyen siyasetçilere bir mesajınız var mı?” sorusuna ise, “Bu bir vicdan meselesidir. İnsanın vicdanına danışması, şöyle bir oturup düşünmesi lazım… Vicdanı el veriyorsa devam etmesi lazım… Bir seçime giriyorsunuz ve bir başkasının kazandığı göreve devam etmek doğru değil. Çünkü vatandaş seni tercih etmemiş, kaybetmişsiniz. Vatandaş bir oyla da olsa on oyla da olsa senin yönetimini tercih etmemiş. Böyle bir göreve devam etmek ahlaki olarak da vicdani olarak da doğru değil. Halkın iradesi dışına çıkmak olur” diye cevapladı.

***

Sizi bilmem ama haberi okuyunca çok duygulandım. Bir kenara not aldım. Merak edip yenilenen seçimin sonucunu da takip ettim. Yenilenen seçimde ilk seçimi kazanan Saffet Kışla 162 oy alırken İsmail Akpınar 138 oyda kaldı. Yenilenen seçim sonuçları açıklandıktan sonra da Akpınar, “Pişman değilim, gönlüm çok rahat, yeni muhtarımıza görevinde başarılar diliyorum” dedi.

***

Anadolu bereketlidir; Mevlana, Yunusları yetiştirmiştir. Demokrasi sözü açılınca hep batıdan örnek veririz. 31 Mart’ın demokrasi bilgesi de İsmail Akpınar’dır. İsmail Akpınar’ın seçim bildirisi lise kitaplarında, sosyal bilimler okutan fakültelerin ders kitaplarına altın harflerle işlenmeli. Demokrasi sadece batı kaynaklı olmayıp birçok medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu Bozkırlarından da demokrasi bildirisi çıkabiliyor. İsmail Akpınar’ın bilge duruşu tüm siyasetçilerimize örnek olmalı…

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 251 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU