Günün Tarihi:20 Mayıs 2019

Mükemmel insan9 Mayıs 2018 , Çarşamba


Cevdet Güngör

            Sakarya’nın en mükemmel milletvekili, en mükemmel bakanı ve her şeyden önce en mükemmel insanı Cevat Ayhan’ı kaybettik.

            Kendisi uzun süredir rahatsızdı. Umarım yerinde rahat edecektir.

                                                       ***  

            Cevat Ayhan alışılagelmiş siyasetçilerden değildi. Bugün bana Sakarya’da en  hayırlı milletvekilliği görevini kim yapmıştır diye sorulsa? Tereddütsüz 1 numarada Cevat Ayhan’ı gösteririm.

            Kendisi Refah ve Fazilet Partisi’nden 3 dönem Sakarya milletvekilliği ve Refah-Yol Hükümetinde Bayındırlık Bakanlığı yapmıştı.

            Cevat ağabey, gerek milletvekili ve gerekse bakanlık yaptığı dönemde hep insan olmayı, hep halkın içinde olmayı, hep Sakarya’nın sorunlarını çözmeyi ön planda tutmuştu.

            “Hep halkın arasındaydı” diyorum ya, Sakarya’ya her gelişinde kendisini kah Uzunçarşı’da kah Dörtyol Sanayi çarşılarında esnaf ile sohbet ederken görürdük.  Bakan olduğu dönemler dahil hem de öyle korumalar ile kalabalık gruplar ile değil, yanında sadece kendine has not defteri olurdu. Halkın sorunlarını daha sonra unutmasın diye o defterine not ederdi.

                                                Unutamadığım bir anı 

            Cevat Ayhan, siyasi kimliğine öyle siyasetin kirli yüzünü hiç bulaştırmamıştı. İnsanlara siyasi görüşüne göre değil, insani yönüyle ayrım yapmaksızın yaklaşırdı.

            Cevat ağabey ile ilgili yıllardır unutamadığım bir anım vardır.  

            Sizinle paylaşmak isterim.

            1994 yılı yerel seçimi sonrasında yerel yönetimlerde Türkiye genelinde bir Refah rüzgarı emişti.

            O rüzgar Adapazarı Belediyesi’nde de esmiş o dönem Adapazarı Belediye Başkanı olan Ünal Ozan kamuoyunun pek beklemediği bir şekilde seçimi kaybetmiş, yerine Refah Partisi’nin adayı Aziz Duran seçilmişti.

            Kamuoyu pek beklemiyordu, ancak rahmetli Ünal Ozan ve ekibi kaybedeceklerini hiç mi, hiç beklemiyorlardı.

            Ünal Ozan ve ekibi o seçim döneminde seçim çalışmalarında Atatürk Bulvarı’ndaki Dilmen Otel’ini karargah tutmuştu.

            Zaman-zaman kurdukları ses sistemi ile Atatürk Bulvarı’ndaki halka hitap ediyorlardı.

            Seçim sonuçları alındıktan sonra Ozan ve ekibi yine Dilmen Oteli’nde toplanmışlar ve kaybetme psikolojisi ile veryansın ediyorlardı. Ancak bu serzenişleri kendi aralarında yaptıklarını zannederken, mikrofonun açık olduğunu fark etmemişler ve konuşmaları hoparlörden olduğu gibi Atatürk Bulvarı’nda duyuluyordu.

            Arada rakip partiye ağır sözler de söylüyorlardı. Dilmen Oteli’nden yapılan yayını duyan Refah partililer gittikçe kalabalıklaşıyor ve attıkları sloganlar ile ortam gittikçe geriliyordu. Sonunda tekbir sesleri ile toplu olarak Dilmen Oteline yürümeye başladılar. Cevat Ayhan, Dilmen Oteli’nin merdivenlerinde ellerini kaldırarak kulaklarım ile duyduğum şu sözleri etmişti:

“Buradan yukarı ancak beni çiğneyerek gidersiniz. Şimdi hepiniz evlerinize dönün 2’şer rekat şükür namazı kılıp yatın.”

Böylesi bir öfke selinin önüne ancak Cevat Ayhan geçebilirdi. Şayet Cevat Ayhan o anda olaya müdahale etmesiydi, Sakarya’da 2. bir Madımak Oteli faciasının yaşanması işten bile değildi.

Allah kendisinden razı olsun.

                                             Sakarya’nın bakanı

Sakarya’dan Cevat Ayhan gibi geçmişte bakanlık yapan isimler oldu. Ben pek kendisini tanımamıştım. Örneğin bir Dr. Nuri Bayar adı hep hatırlanır. Bir Ersin Taranoğlu hep akıldadır.

Ancak, Sakarya’dan bakan olup ta, Sakarya için kim bir şeyler yapmıştır derseniz Cevat Ayhan’ı tek geçerim.

Cevat ağabey Refah-Yol hükümetinde Bayındırlık Bakanı olduğunda Sapanca Gölü’nün geleceğini kurtarmak adına büyük bir hizmet vermiştir.

Bugün Sapanca Gölü’nü kirli atıklardan koruyan kolektör inşaatı onun döneminde başlamış ve Cevat Ayhan pek örneği görülmemiş bir şekilde Sapanca Gölü kolektörü için sınırsız ödenek çıkartmıştı.

Kendisini bugün öğle namazı sonrası Orhan Camii’nden ebedi istirahatine uğurluyoruz.

Hangi siyasi görüşten olursa olsun Cevat Ayhan rahmetle ve şükran ile yad etmeyen, ona hayır dua okumayan kimse olacağını sanmıyorum.

Allah herkese arkasında böylesi güzel bir miras bırakmayı nasip etsin.

Allah rahmet eylesin.

Ruhu şad, mekanı cennet olsun.

 

Bu yazı toplam 268 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama