Günün Tarihi:20 Haziran 2019

Ne olacak ?8 Ekim 2018 , Pazartesi


Murat Kaba

Hep deniyor zor geçecek bu yılın son ayları ve 2019 diye...

Niye, nasıl?  tabi ki; altını doldurmak lazım.

Gelin bugün biz öyle yapalım; Niye böyle deniyor ona bakalım. Ne tedbirler gerekli onlara değinelim;

İş dünyasında bulunan biri olarak şunu net olarak da söylenebilirim ki; Yeni Ekonomi Programı bir umut vaadediyor ama tabana, yayılması lazım. Yani vatandaşa, halka, millete indirilmesi anlatılması ve beraber uygulanması lazım.

Yaşadığımız problemin adı, nedenleri ve ne şekilde üstesinden gelineceği sade bir dille özetlenmeli, anlatılmalı. 

Sadece Ticaret ve Sanayi odalarında, Tüsiad veya diğer büyük sivil toplum örgütlerinde değil hane halkından yani Ayşe Teyzesinden Mehmet Amcasına veya pazarcı esnafından cadde esnafına, çiftçisinden, işçisinden memuruna bankacısından taksicisine özetle irili ufaklı ekonominin içinde kim varsa bu programı anlamalıdır...

Kamu harcamalarının nasıl disiplin altına alınacağı, gübre fiyatlarındaki artış nedeni ile tarımsal üretimde azalma riskine karşı ne tür tedbirler uygulanacağı, istihdam kaybı yaşanmaması için somut olarak ne yapılacağı, KOBİ destekleri, kur ve faizin ne zaman düşeceği, vatandaşın anlayacağı dilde farklı platformlarda farklı kişilerce, yetkililerce veya kurumlarca anlatılmalıdır.

Reel sektörün önemi çok büyük bu ortamda. Üretim şart. Ama görüyoruz ki dövizle ticaret konusu tam anlamıyla oturmadı, ivedilikle çözüme ulaştırılmalı. Gayri menkulde dövizle ticarete ve kiralamakta sınırlama ve yasaklama getirildi. Bu işin bir de menkul ayağı var. Normal mal ticareti var.

Çoğu sektörümüz ithalata dayalı üretim yapmak zorunda. Dolayısıyla ithal girdi kullanmak ve bu malı dövizle almak zorunda. Ama bu sefer sermaye ve vade riski çıkıyor ortaya. Bu da ticarette ve üretimde yavaşlama ve akabinde belirsizlik getiriyor. 

Özetle; reel sektör çok dertli. Bankalara da çok güvenmiyorlar... 

Bankacılar Türkiye'nin önemli üretim merkezlerinde görünür olmalıdırlar. Sanayiye, üretime, reel sektöre yakın olmalıdırlar. 

Aksi takdirde üretim yapan firmalar tedbir alalım derken ya panikliyorlar ya karamsarlığa kapılıyorlar ya da işçi sayısını azaltmayı düşünüyorlar. 

Bu trendin kırılması gerekiyor. Aksi takdirde, Mart 2019 seçimlerine girerken halkın gerginliği daha da artar. 

Böyle olursa vatandaşı sağa sola çekmeye, duygusallığını istismar etmeye meyilli kötü niyetli odaklar boş durmaz, daha da negatif etki vermeye çalışırlar.

Tabii ki; Ekonominin iç bünyesine ilişkin zayıflıkların giderilmesi için vatandaştan özveri istemeden önce, devletin verimsiz harcamalardan fedakârlık yaptığını gözle görülür hale getirmesi de büyük önem taşıyor bu dönemde.

Peki ne yapmalı? 

Acilen geçen seneki uygulamanın benzeri kredi garanti fonu devreye sokulmalı. KOBİ’lere en az 100 milyar liralık destek sağlanmalı.

Enflasyonu düşürmek için üretim şart...

Ne kadar çok üretirseniz fiyatları o kadar aşağı çekersiniz. Siz ne kadar kontrol ederseniz edin, fiyat artışlarını önleyemezsiniz. Bu arada kurunun arasında yaş da yanar. Piyasada mal bolluğu yaşanırsa fiyatlar otomatik olarak gevşer. 

Evet üretim için kaynak lazım. Bankalar vermiyor ise, bu noktada konuya devlet girmeli... Olağanüstü dönemden geçerken olağanüstü kararlar gerekiyor. Bankacılık sektörü sermayelendirilmeli.

Özetle; üretim artmadan,  enflasyon düşmeden, fiyatlar dengeye kavuşmaz, ekonomi asla düzelmez.

İyi haftalar...

 

 

Bu yazı toplam 308 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama