Günün Tarihi:18 Ocak 2019

 

 

Neden İyotlu Tuz Tercih Etmeliyiz?11 Mart 2018 , Pazar


Ece Şenol

Tiroid bezinden salgılanan T3 ve T4 hormonları büyüme, gelişme, metabolizma ve üreme gibi önemli fizyolojik olayları düzenler. Bu hormonların tiroitte üretilebilmesi için gerekli temel maddelerden biri de iyot mineralidir.

 

İnsan vücudu, iyot mineralini sentezleyemez. O nedenle dışarıdan yiyeceklerle vücuda alınması gerekir. Vücudumuzdaki iyodun büyük bir kısmı tiroit bezinde bulunur ve tiroit hormonlarının yapımında kullanılır.

                                                          

Vücudumuzda boynumuzun ön tarafında bulunan tiroid bezinin yeterli hormon salgılayabilmesi için günlük en az 150 mikrogram iyodun gıdalar ve suyla alınması gerekir.

 

İyot içeriği zengin olan besinler deniz ürünleri, bazı sebzeler ve süt ürünleridir. Ülkemizde tuzlara iyot takviyesi yapılmaktadır. Böylece iyot eksikliğine bağlı hastalıkların görülme sıklığı da azalmıştır.


Tiroit hormonu yetersizliğinde hemen hemen tüm organların, sistemlerin gelişmesi ve olgunlaşmasında ciddi problemler ortaya çıkar. Özellikle gebelik ve emzirme dönemlerinde iyot alımına özel önem gösterilmeli, iyotlu tuzla yeterince iyot alımı yapılamıyorsa,  doktor tavsiyesiyle yoğun iyot preparatları kullanılmalıdır. 

 

Nodüler guatrı, Hipertiroidisi (tiroid bezi çok çalışanlar veya zehirli guatrı olanlar), hipotiroidisi (Tiroid Bezi az çalışanlar) olan hastalar özellikle iyotsuz tuz yemelidir.

İyot kaybını engellemek için;

 

İyot uçucu bir element olduğundan iyotlu tuzu ışık görmeyecek şekilde, koyu renkli, ışık geçirmeyen ve kapaklı kavanozda, karanlık, serin ve kuru yerde saklanmalıdır. İyotlu tuz; yemek piştikten sonra eklenmelidir.

 

Pişirme ile besinlerin bileşimlerindeki iyot miktarı azalmaktadır. İyotlu tuzlar güneşe ve ısıya maruz bırakıldığında, yemeklere eklenip uzun süre pişirildiğinde, iyot miktarı azalmaktadır.

ecesenol@adamedica.com

 

 

 

Bu yazı toplam 401 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın