Günün Tarihi:15 Aralık 2019

Olgunlar Turnuvası16 Haziran 2019 , Pazar


Cevdet Güngör

Olgunlar Turnuvası’nın bu yıl 31. düzenleniyor. Dünya’da 31 yıl düzenlenen gayr-i federe bir turnuva yoktur.

Doğrusu bundan 31 yıl önce genel yayın müdürü olarak görev yaptığım  Sakarya Gazetesi olarak düzenlemeye karar verince bu denli sürekli olacağını düşünmek bile mümkün değildi.

Olgunlar Turnuvası başlarken kuruluş öyküsünü bir kez daha sizler ile paylaşmak istiyorum.

***

Yaz sezonu gelmiş. Sakaryaspor maçları bitmiş, sporda ölü bir mevsimin nasıl hareketlendiririz diye düşünürken,  Gazetemizin İmtiyaz Sahibi Semih Saner ağabeyimiz Bursa Hâkimiyet Gazetesi'nden bir kupür kesmiş. O kupür de Bursa'da düzenlenen Olgunlar Turnuvası’ndan bahsediliyor. Hemen orada o zaman yazı işleri müdürümüz olan Tuncer Kalaycı ile birlikte Olgunlar Turnuvasını düzenleme kararı aldık.

 

                Önce zamanın Valisi Nurettin Turan'ın tam desteğini aldık. Ticaret Lisesi sahasının zeminin hazırlanması için DSİ devreye girdi. Belediyeler hazırlıklara katkıda bulundu. O zamanki adı TEK keresteden direkler dikerek  sahanın ışıklandırmayı sağladı

 

                İlk günlerde ilgi olmayacak diye bayağı panikledik. Sonra baktık ki, meğer takımlar kurulmuş turnuvaya hazırlanıyorlarmış. Son gün kayıtlar patladı. İlk Olgunlar Turnuvası yanlış hatırlamıyorsam 64 takımla başladı.

 

                O yılların en güzel tarafı Adapazarı'ndaki mahallelerin de takım kurarak turnuvaya katılmalarıydı. Çok renkli görüntüler oluyordu.

 

Olgunlar Turnuvası'nın 2. yılı 

 

Olgunlar Turnuvası beklediğimizden çok fazla ilgi görmeye başlamıştı. Ticaret Lisesi'nin bahçesi ve çevresi, o zaman yıkılmamış olan Ticaret Lisesi'nin sınıf ve koridorları tıklım tıklım olurdu.

 

                Saha şimdiki gibi ilk iki yılda henüz telle çevrilmemişti.

 

                Böylesi büyük bir kalabalığın izlediği Olgunlar Turnuvası’nın final maçını Sapancaspor ve Sakarya 79 takımları oynayacak.

 

                Sapanca takımı Sapanca'nın geçmişteki ünlü futbolcularından, Sakarya 79 ise Sakaryaspor'un genellikle 69 yılındaki kadrosundaki futbolculardan oluşuyordu.

 

                Kimler yoktu ki. Bir zamanlar Sakaryaspor'da gol kralı olan ve depremde kaybettiğimiz rahmetli Şeref Başoğlu, Kemal Ceylan, Hicri, Erol, Fevzi.

 

                Sapancaspor'da yine bir zamanlar Sakaryaspor'da  top koşturan   Beşir ağabey ile rahmetli Selçuk Kara, Sapanca'nın simgeleri  Necmi Kösemen.

 

                Final maçı öncesi hava biraz gerilmişti. Bu nedenle final oynayacak takımların her ikisi ile ayrı ayrı toplantılar yaptık. Zamanın Sapanca Belediye Başkanı Osman Nuri Erdoğan organizasyon komitesi ile birlikte Sapancaspor futbolcularına maç öncesi Sapanca'da yemek verdi.

 

                Bu hava içinde nefis bir final maçı oldu. Sapanca'dan maça belediye otobüsleri ile yüzlerce seyirci geldi. Büyük çekişme içinde geçen maç belki de olgunların en centilmen final maçı oldu. Sonuçta penaltı atışları ile Sakarya 79 kazandı.  Ama maç sonrası görülen centilmenlik tablosunu yıllar sonra hala unutmam

 

Olgunlar devam etmeli 

 

                Olgunlar Turnuvasını Sakarya Gazetesi olarak 4 yıl arka arkaya düzenledik. 4 yıl şampiyon olan takımı, Ergün Atalay'ın sponsorluğuyla ve aileleri ile birlikte Kıbrıs'ta tatile göndererek nöbeti devrettik. Çünkü bizim olgunlara katacağımız bir şey kalmamıştı. Yeni fikirler üretilmesi amacıyla nöbeti devrettik.

 

                Olgunlar Turnuvası’nın ilk yıllarında yukarıda da belirttiğim gibi her mahalleden bir takım ilginç isimler ile katılırdı. Olgunlara asıl renk veren takımlar her mahallenin gayr-i federe takımlarıydı. Zaman içinde olgunlara profesyonel hava gelmeye başlayınca, mahalle takımları turnuvaya katılmaz olmaya başladılar.

 

                Hem maddi açıdan, hem de turnuvanın profesyonel havaya bürünüp, sponsorlar vasıtasıyla olgunlara profesyonel anlamda futbolcuların katılması oldu.

 

                Sponsor destekli çok güçlü takımlar karşısında ezilme duygusu ile mahalle takımları turnuvaya katılmaz oldu.

 

                Ancak Olgunlar Turnuvası bu hali ile de ayrı bir güzel. Bırakın Türkiye'yi ben Dünya'da  31  yıl devam eden bir gayr-i federe turnuva olduğunu sanmıyorum.

 

                Son yıllarda  Olgunlar Turnuvası Tansu Çiller Ticaret Lisesi sorumluluğunda  Gazi Metal’in sponsorluğu  ile  devam ediyor. 31 yıldır sürdürülmesinde emeği olan herkesi kutluyorum.

 

                Daha “Nice 31 yıllara” diyorum.

 

Bu yazı toplam 238 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU