Günün Tarihi:18 Şubat 2019

ÖNEMLİ BELGELER13 Şubat 2018 , Salı


Abdullah Çelik

27 Mayıs 1960 askerin yönetime el koymasından sonra DP siyasileri, özellikle milletvekilleri yargılanmaları için çok ünlenen Yassıada'ya götürülmüşlerdi. Dışarda kalanların bir bölümü onları suçluyor, aleyhlerine çok kötü sözler söylüyorlardı. Gerçekten üzülüyordum. Ama insani ilişkilerimiz vardı. Karşılıklı saygıya dayanıyordu.

Adliye Köylü Baha Hun genç hukukçu idi. Ne avukatlık, ne yargıçlık yapıyordu. Babasının işyerinde, zahireci dükkanında çalışırdı. Pırıl pırıl, dürüst bir memleket çocuğu idi.

Genç yaşta DP İl Başkanı seçildi. Çok iyi davranırdı. Adnan Menderes çok beğenirdi. 1957 milletvekili seçimlerinde genç yaşta milletvekili seçildi. Yassıada'ya götürüldü. Hemen mektup yazdım. Gazeteler gönderdim.

O bana, ben ona mektuplar yazdık. Yazılarında isyankar değildi. İyi eğitim almış, iyi kişiliğini ortaya koyan mektuplar yazardı. Pek çok kimseye okutuyordum. Saklıyorum.

Bir mektubunda Cemal Tüzün'ün parasal sıkıntısı olduğunu yazdı. İşim düşmedi. Düşseydi mutlaka ilgilenirdi. Çok iyi bir insandı. Yük. Orman Mühendisi Cemal Tüzün. Kandıralı idi.

Dört kez yüzer TL gönderdim. İbrahim Eser Okulu Müdürü idim. Duyuldu. Askeri Vali müdürlüğümü kaldırdı. Zonguldak'a atandım. Milli Eğitim Bakanı Turan Feyzioğlu idi. Atamayı iptal etti. Müdürlük gidiverdi.

İşte rahmetli Cemal Tütün'ün parayı alınca bana yazdıkları…

İdam istemi ile yargılanan rahmetli Cemal Tüzün afla çıktıktan sonra ilk karşılaşmamızda tanıyamamıştım. Tanıyınca kucaklaşmıştık. Çok iyi insandı.

 

Bu yazı toplam 175 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın