Günün Tarihi:26 Eylül 2018

 

 

Ortak paydamız Sakaryaspor.11 Ekim 2017 , Çarşamba


Cevdet Güngör

 

            Sakaryaspor bu şehrin ortak paydası. Paydaşlardan Sakaryaspor Başkanı İsmail Gürses ve yönetim kurulu arkadaşları takımı düştüğü 3. Lig (aslında 4. Lig) bataklığından kurtarmayı başardılar. Bu sezon öncesinde biraz abartılı da olsa yaptıkları transferler ile bir üst ligde bile oynayacak kadro kurdular.  Bence en önemlisi Sakaryaspor sevgisini yeniden yeşerttiler. Geçtiğimiz Pazar günü Yeni Atatürk Stadı’nı dolduran 30 bin kişi bunun en güzel örneğiydi.

            Sakaryaspor bugüne kadar Avrupa Kupası’nda oynadığı Franfurt maçı dahil, hiçbir zaman 30 bin kişi önünde mücadele etmemişti.

            Üstelik stadı dolduran 30 bin kişi öyle zorlama ile değil gerçekten, yeniden yeşeren, Sakaryaspor sevgisiyle stada koşmuştu.

            Gençlik yıllarımızda İstanbul’da öğrenim görürken, Fenerbahçe maçlarını izlemek için uzun kuyruklarda saatlerce beklerdik. Kuyruklarda beklerken karaborsa bilet satanlar “Açık var, numaralı var” diye dolaşıp dururlardı.  

            Ve Sakaryaspor’un geçtiğimiz Pazar günü oynadığı Kahramanmaraş maçı öncesinde karaborsa bilet satıldığına şahit olduk. Karaborsacılık matah bir şey değil, tabi ki olmamalı. Ancak bir ara 200 kişiye oynayan Sakaryaspor’un bir maçında 30 bin kişinin yanı sıra karaborsa bilet satılması nereden, nereye geldiğimizin bir göstergesidir.

   ***   ***   ***   ***   ***   ***   ***   ****   ***

            Sakaryaspor’un bir diğer ortak paydası ise teknik heyet ve futbolcuları. Bence gerek teknik heyet, gerekse futbolcularımız da ellerinden geleni yapıyor.  Kabul etmek gerekir ki, bu yıl kadro büyük ölçüde yenilendi. Takım yeni yeni oturuyor. Ayrıca şu anda bizim grupta namağlup iki takımdan biriyiz. Diyeceğim ortak paydanın teknik heyet ve futbolcu tarafında da iyi durumdayız.

Ve Sakaryaspor’un ortak paydası olarak baş tacı edilecek bölüm taraftarlarımızdır. Sakaryaspor taraftarları gerçekten Türkiye’de eşi görülmemiş bir Sakaryaspor sevgisi ile kilometrelerce uzak deplasmanlarda bile takımı yalnız bırakmıyorlar.

Hele geçtiğimiz Pazar günü Anadolu’da hiçbir takıma nasip olmayacak bir coşku ile 30 bin kişi maça koştu. Öyle ki Adapazarı yer yeşil, gök siyaha büründü.

Öyle bir coşku.

Sakaryaspor paydaşlarından taraftar bölümüne benden yıldızlı pekiyi.

             Diğer paydaşlar nerede?

Sakaryaspor, yani en büyük tutkusunun diğer paydaşları nerede?

Yani bu şehirde kazananlar.

Kimsenin kazancında gözümüz yok. Daha da kazansınlar. Ancak kazanırken bu şehrin takımının, binlerin gönlünde taht kuran Sakaryaspor’un ortak paydası olmaları gerektiğini de unutmamalıdırlar.

Örneğin bu kentin saygın firmaları ve kuruluşları hiçbir şey yapmasalar, Yeni Atatürk Statı’nın henüz satılamayan 14 locasından birini alarak, Sakaryaspor’un ortak paydası olduklarını ortaya koymalıdırlar.

 

 

Ampute

Milli

Takımı ile

mutlu olduk.

                             Başarının arkasındaki Sakaryalı

 

Ampute Milli Takımımız Avrupa Şampiyonası final maçında İngiltere’yi  2-1 mağlup ederek şampiyon oldu.

Ampute Milli Takımımızın başarısı öyle yukarıdaki gibi kuru bir cümle ile ifade edilecek bir başarı değildi. Zaten öyle görülürse sahada inanılmaz bir mücadele örneği veren sporcularımıza haksızlık etmiş oluruz.

İnanın Ampute Milli Takımı’nın final maçındaki mücadelesini izlerken, şöyle kendimi onların yerine koydum. Daha doğrusu koyamadım. Çünkü verdikleri mücadele inanılır gibi değildi. Kendilerini adeta parçaladılar.

Sanırım final maçını izleyenlerin hemen hepsinin benim gibi böylesi bir mücadeleyi izlerken gözleri dolmuştur.   

Ve Ampute Milli Takımımız bu başarıya yüreklerini ortaya koyarak ulaştılar. Şampiyon olmak için ayakğın değil, yüreğin gerek olduğunu ortaya koydular.

Ampute Milli Takımımız’ın bu başarıyı elde etmesinin görünmez kahramanlarından biri, arkalarındaki en büyük destekçisi Bedensel Engelliler Federasyonu Başkanı Arif Uztürk’tür.

Arif Uztürk Sakaryalıdır.  Çark Caddesi’nin gençlerindendir. Kendisi uzun süre Sakarya Beden Terbiyesi İl Müdürlüğü yapmıştı. Daha sonra Çankırı İl Müdürlüğü’ne atandı. Bu arada Bedensel Engelliler Federasyonu Başkanlığı görevini üstlendi. Yıllardır bedensel engelli gençlerimizi spora kazandırmak için mücadele ediyor. Hem de kasası tam-takır olan bir federasyon başkanı olarak.

Adapazarı’na geldiğinde kendisi ile yaptığımız sohbetlerde, engelli gençlerimizi spora kazandırmak için verdiği mücadeleyi anlatırdı.

Ve sonunda bu emeklerin semeresini tüm Türkiye gördü.

Şimdi Avrupa şampiyonu olmuş bir Ampute Milli Takımımız var.

Başta bu inanılmaz mücadeleyi vererek bizlere sevinç gözyaşları döktüren milli takım oyuncularımızı canı gönülden kutluyorum.

Arif arkadaşımın emeklerinin boşa gitmediğini görmekten de çok mutluyum.

Sağ olsunlar. Var olsunlar. 

Bu yazı toplam 243 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın