Günün Tarihi:16 Haziran 2019

Paylaşılamayan tren!18 Mart 2019 , Pazartesi


Cevdet Güngör

Yıllardır hasret kaldığımız Adapazarı Ekspresi, SASTOP tarafından toplanan 50 bin imza,  18 haftadır her cumartesi günü Gar önünde  CHP İl kadın kollarının sürdürdüğü “Ada treni gelecek” eylemlerinin ardından, nihayet  yerel seçim bonusu olarak  geçtiğimiz cumartesi günü merkez gara geldi.

            Ada Treni’nin yeniden  Gar’a gelmesi  için düzenlenen tören  “Sahiplenme” yarışına döndü.

            Bir tarafta SASTOP yönetimi, bir tarafta AKP ve MHP ittifakı, diğer tarafta CHP ve İYİ Parti ittifakı trenin karşılamak için neredeyse birbirlerini ezeceklerdi.

            Yalnız bu tablonun tek olumlu tarafı siyasi parti gruplarının yan yana attıkları sloganlardı. AKP tarafından Rabia işareti ile birlikte “Recep Tayyip Erdoğan” sloganı atılınca, CHP’liler o ana kadar çıkartmadıkları CHP bayraklarını sallamaya başlayarak “Hak-hukuk-adalet” diye tempo tuttular. Diğer tarafta ise MHP’liler bozkurt işaretleri  yaparak “Çırpınırdı Karadeniz” türküsünü söylüyorlardı.

            Her üç  siyasi görüş mensuplarının bir olaya meydan vermeden yan-yana ayrı-ayrı sloganlar atmaları bence  güzel bir demokrasi örneğiydi.

            Ada Treni alkışlar ve sloganlar ile Gar’a girerken AKP Genel  Başkan Yardımcısı  ve Sakarya  Milletvekili  Ali İhsan Yavuz, AKP Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem Yüce ile birlikte trenin ön camından halka el sallıyorlardı.

***

            Ada Treni’nin böylesi  coşku ile karşılanması gerçekten abartılıydı. Ada Treni sanki ilk kez Adapazarı Garı’na geliyordu. Bu tren 105 yıldır zaten vardı. Yapılan sadece trenin Mithatpaşa İstasyonuna kadar değil, yeniden Gar’a gelmesiydi.

            Bu kadar basit bir olaydı: Ancak hemen akla “Tamamda o zaman yıllardır niye gelmiyordu?” sorusu geliyor.  İşin ilginç yönü Ada Treni’nin merkez gara gelmesini önleyen de AKP iktidarı, yeniden gelmesini sağlayanda aynı AKP iktidarı.

            Bu iş akla “Eşeği kaybettirip yeniden buldurma” söylemini getiriyor.

***

          Gelelim  Ada Treni’nin getirilmesinde  neyin etkili olduğuna?

          SASTOP  yaklaşık 2 yıl önce  trenin yeniden gara gelmesi için imza kampanyası yaptı. Toplanan 50 bin imza Ankara’da yetkili yerlere götürüldü. Ancak sonuç alamadılar ve işin peşini bıraktılar.

          Son olarak CHP İl  Kadın Kolları Başkanı Azize Çeroğlu ve arkadaşları 18 haftadır her cumartesi günü Gar önünde “Ada Treni gelecek” eylemleri yaptılar. Bu arada Azize Çeroğlu’na ayrı bir paragraf açmak gerek. Gerçekten 18 hafta boyunca kar demeden, yağmur demeden Ada Treninin gelmesi için kamuoyu yaratmak için çırpındı. Kah  50 kişi toplandı kah  10 kişi kaldılar. Ama yılmadılar. Ünlü şovmen Beyazıt Öztürk’ün tabiri ile “O bir tren annesi oldu.”

***

           AKP Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem Yüce aday olduğunun ilk günü “Tren ama havadan, ama yer altından gelecek” dedi. Gerçi ikisi de olmadı, tren bildiği yerden yeniden gara geldi.

         Son olarak AKP  Genel Başkan Yardımcısı  Ali İhsan Yavuz’ u: “Mademki halkımız istiyor. Cumhurbaşkanımızın talimatı ile Ada Treni geliyor” diyerek son noktayı koydu.

        Sizce Ada Treni’nin gelmesinden en çok ne etkili oldu?

      Ada Treni’nin gelmesi için kim taşın altına elini koyduysa hepsini kutluyorum ve diyorum ki: “İyi ki yerel seçim var.”

       Dilerim 31 Mart’tan sonra Sakaryalılara: “1 Nisan şakası yaptık” demezler.

 

Bu yazı toplam 176 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama