Günün Tarihi:19 Nisan 2019

Sakarya aidiyeti üzerine1 Kasım 2018 , Perşembe


Cevdet Güngör

Sakarya’nın sorunlarının bir türlü çözüme kavuşmamasının en büyük nedenlerinden biri bana göre aidiyet sorunu.

            Bu ilin atanmış ve seçilmişlerinde yeterince Sakarya aidiyeti olsa inanın bir sorun çözülür.

            Ancak Sakarya aidiyeti yeterince oluşmadığından sorunlar da yeterince sahiplenilmiyor.

Yıkılması gereken okullar

            Örneğin Sakarya aidiyeti yeterince olmadığından savsaklanan en önemli sorun şu anda yıkılması gereken 20 okulda  büyük hayati risk  altında öğrenim gören çocuklarımız.

            Bahsettiğim 20 okulun (Sakarya Valiliğinin 2105 yılı brifing raporunda yıkılması gereken okul sayısı 21 olarak belirlenmişti. Bu okullardan Çark Caddesi’ndeki İmam Hatip Lisesi yıkıldı. Geriye kaldı 20 okul.) 

            Deprem riski altında olduğu ve yıkılıp yerine yeni binaların yapılması gerektiği Sakarya Valiliği tarafından belirlenmiş ve bu okulların yıkılıp yerine yenisinin yapılması için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 135 milyon lira istenmesine karar verilmiş. CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç sorunu TBMM kürsüsünden tüm milletvekillerine ve kamu oyuna haykırmış.

            Binlerce çocuğun hayati tehlike altında öğrenim yaptığını belirleyen öyle sıradan bir kuruluş değil; Sakarya Valiliği...

            Ama Sakarya aidiyeti olmayanlar (Aslında bu sorun aidiyet ile tam karşılığını bulmuyor. Burada söz konusu olan binlerce çocuğumuzun hayati tehlike altında riskli okullarda öğrenim görmesi) ne yazık ki, böylesine hayati bir sorunu görmezden geliyorlar, duymazdan geliyorlar ve konuşmuyorlar.

            Bahsettiğim 21 okulun yıkılıp yerine yenisinin yapılması tespiti Sakarya Valiliğinin 2015 yılı Şubat ve Haziran brifing raporunun sorunlar ve çözüm önerileri bölümünde 1. sırada yer alıyordu.

            Böylesi hayati bir sorunu görmezden  ve duymazdan gelenler iyin kolayını buldular. Sakarya Valiliği’nin 2016 yılı brifing  raporunun çözümler ve öneriler bölümünde yıkılması gereken okullar ile ilgili 1. bölümü kaldırttılar.

            Böylece kendilerince sorunu çözmüş(!) oldular.

            Ancak meraklısı için Sakarya Valiliği’nin 2015 yılı şubat ve haziran ayı brifing raporu ben de var.

            Hani bugüne kadar duymamışlarsa, görmemişlerse gelip bakabilirler.

Vergilerini Sakarya’ya yatırmayan kuruluşlar

            Deprem riski altında öğrenime devam eden okulların vahameti kadar değil ama bir diğer yılların sorunu ilimizde üretim yapan ancak vergilerini başka illere yatıran kuruluşlar.

            Bir şehre hazineden ayrılan pay o il’den yatırılan vergiler ile doğru orantılı. Yani bir ilden ne kadar çok vergi yatırılıyorsa, o ilin hazineden aldığı pay o kadar fazla oluyor.

            Komşu kent İzmit’e yapılan hizmetleri görünce hep hayıflanırız. İzmit’i boydan boya kat eden raylı sistem üzerindeki tramvaylara bakıp duruyoruz.  Bunun önemli nedenlerinden biri Kocaeli’ndeki kuruluşların vergilerini Kocaeli Vergi Dairesine yatırmalarından.

            Ne yazık ki, ilimizdeki bazı kuruluşlar parayı burada kazanıyor, ama gidip vergisini başka illere yatırıyor.

            Benzetme biraz sakil olacak ama bir anlamda bizim bahçede yemleniyor, gidip başka bahçeye yumurtluyorlar.

            SATSO Başkanı Akgün Altuğ iki dönemdir bu işin üzerine gidiyor. Vergilerini başka illere yatıran sanayi kuruluşlarını ziyaret edip, vergilerini Sakarya’ya yatırmalarını istiyor.

            Ancak çözüm bu değil.

            Çözüm bu konu ile ilgili yasal düzenleme yapılması.

            AKP Sakarya milletvekilleri bir ara konu ile ilgili yasal düzenleme yapılması için harekete geçeceklerini söylemişlerdi.

            Hala harekete geçecekler.

            Bekliyoruz. 

 

Bu yazı toplam 177 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama