Günün Tarihi:19 Nisan 2019

Sakarya bu kadar güzel tanıtılır16 Haziran 2016 , Perşembe


Cevdet Güngör

Bugün canım sorunlar içinde boğulmak istemiyor. Zaman-zaman güzel şeylerden söz etmek de istiyorum.

   Örneğin ilimizin bacasız ekonomisi Sakarya Üniversitesi.

   Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, “Üniversite şehir ile bütünleşemiyor” şeklindeki eleştirileri ciddiye alıp, üniversitenin şehir ile bütünleşmesi adına güzel düşüncelerini ortaya koyuyor.

   Bunun en net göstergesi, geçtiğimiz aylarda yaptığı basın toplantısında kentin öncelikli sorunlarının, üniversitenin de 1. gündem maddesi olarak ortaya koyması olmuştu.

   Elmas bu toplantıda, Sakarya’nın en önemli iki gündem maddesi olan bin yataklı hastane ve 2. devlet üniversitesinin, Sakarya Üniversitesi’nin de ilk iki gündem maddesi olduğunu açıklamıştı.

   Kentin bu iki gündem maddesi ile ilgili yeterli girişimler, Ankara’dan ses getirecek eylemler oldu mu?

   Ne yazık ki olmadı. Neyse o konuya başka zaman devam ederiz.

   Biz dönelim Sakarya Üniversitesi’ne.

***

   Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas’ın üniversitenin kent ile bütünleşmesi adına başlattığı bir diğer güzel proje ise, “Sakarya İçin Çal.”

   Sakarya Üniversitesi Konservatuarı bu proje kapsamında, Sakarya’nın tek bilinen popüler türküsü “Elmayı Top Top Yapalım” türküsü için   gerçekten çok güzel yeni bir düzenleme yaptı.

   Sakarya Üniversitesi Konservatuar öğrencilerinin çalıp seslendirdikleri yeni düzenleme, Sakarya’nın tabiat güzellikleri eşliğinde çekilecek bir klip ile kamuoyunun beğenisine sunulacak.

   Parçanın yeni düzenlemesi güzel, umarım klipte kullanılacak Sakarya’nın tabi güzellikleri de iyi tespit edilmiş olur.

TÖMER’den nefis bir tanıtım atağı

Boynuz kulağı geçti!

                               

   Üniversitemizin kent ile bütünleşme adına geliştirdiği projeleri taktir ile izliyorum. Örneğin çok kısa süre önce Sakarya Üniversitesi Türk Dili Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (Sakarya TÖMER) “Türkçe İçin Söyle” adı ile projelerini büyük beğeni ile izledim.

   TÖMER’de 73 farklı ülkeden 315 öğrenci Türkçe öğreniyor. Bu öğrenciler TÖMER okutmanlarından Harun İçlioğlu’nun yeniden düzenlediği Yunus Emre’nin ünlü “Gel Gör Beni Aşk Neyledi” parçası ile ilgili bir klip çekmişler.

    TÖMER’de öğrenim gören Ukrayna, Irak, Amerika, Afganistan, Gabon, Pakistan, Suriye, Fas’lı  ve  Türk öğrenciler parçayı tamamen amatörce kendileri çalıp, kendileri seslendirmişler.

   Öğrenciler parçayı Sakarya’nın tabi güzellikleri eşliğinde seslendirirken, Sakarya’nın turizm açısından çok güzel tanıtımını yapıyorlar.

   Klipte öğrencilerin insanı dinlendiren bir formatta çalıp söyledikleri parçaları dinlerken, Sakarya Üniversitesi Kampüsü, Kentpark, Sapanca Gölü, Kent Meydanı, Sakarya Nehri ve Beşköprü gibi tabi güzelliklerimizi de izleme fırsatı buluyorsunuz.

   TÖMER öğrencilerinin klibi, sosyal medyada Youtube üzerinden yayınlanmaya başladı. Ve büyük ilgi görüyor. Dilerseniz Youtube’ta “Türkçe İçin Söyle” yazarak bu güzel klibi izleyebilirsiniz.      

   Sakarya’nın tanıtımına büyük katkı sağlayacağına inandığım bu çalışma için başta TÖMER Müdürü Doç. Dr. Alpaslan Okur olmak üzere tüm emeği geçenleri kutluyorum.

***

   Gelelim başlıktaki “Boynuz kulağı geçti” ifadesine.

   Sakarya Üniversitesi Konservatuarı “Sakarya İçin Çal” projesine TÖMER’in “Türkçe İçin Söyle” projesinden çok daha önce başladı. Ancak çalışma ile ilgili klip hala yayınlanamadı.

   TÖMER öğrencileri, cep telefonları ile çektikleri “Türkçe İçin Söyle” klibini sosyal medyada kısa süre içinde yayınlamayı başardılar.

   Dün konu ile ilgili Sakarya Üniversitesi Konservatuarı Müdür Yardımcısı Yard. Doç. Kerem Cenkyılmaz ile görüştüm. Kendisine, “Hocam siz aylardır, ‘Sakarya İçin Çal’ klibini yayınlayamadınız, ama TÖMER öğrencileri sizden sonra başladıkları halde ‘Türkçe İçin Söyle’ klibini yayınladılar. Boynuz kulağı geçti” dedim.

   Aynı zamanda Konservatuar Türk Halk Oyunları Bölüm Başkanı olan Cenkyılmaz, bu tespitime büyük bir alçak gönüllükle katıldı. TÖMER öğrencilerinin çalışmasını çok güzel bulduğunu belirtti.

   Bu arada “Sakarya İçin Çal”  projesinin klibi de Sakarya’nın tabi güzellikleri eşliğinde en geç bu ayın sonunda sosyal medyadaki yerini alacakmış.

   Üniversitemizin Sakarya’nın tanıtımı için böylesi güzel projelerinin artarak devam etmesini diliyorum.    

Bu yazı toplam 788 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama