Günün Tarihi:13 Aralık 2018

 

 

Sakarya’ya gelince olmuyor! Olmuyor!14 Kasım 2017 , Salı


Cevdet Güngör

Sakarya AKP iktidarının en mağdur kentlerinden biri konumuna geldi. Hem de her seçimde AKP’ye Türkiye ortalamasının çok üzerinde oy çıkmasına rağmen.

            Böylesi bir çelişkiyi anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum.  Daha doğrusu anlayamıyorum.                   

Son zamanlarda çelişki örnekleri o kadar çoğaldı ki...

Düşünebiliyor musunuz? Sakarya’ya Bölge Adliye Mahkemesi kurulması için büyük uğraş verildi. Sonunda Donatım’ da eski TZDAŞ Bölge Müdürlüğü arazilerine gerçekten son derece modern ve devasa bir Bölge Adliye binası yapıldı. Ancak tam bir yıldır bina boş duruyor. Nedeni çok açık çünkü bir yılı aşkın süredir Sakarya Bölge Adliyesi’ne hakim, savcı ve personel ataması yapılamadığı için bina bomboş duruyor.

Bunun adı olsa olsa siyasi zafiyet olabilir.

Adliye konusundaki garabet bitti mi?

Bitmedi.

Son dönemlerdeki Sakarya Baro Başkanları ısrarla deprem sonrası yapılan adliye sarayının yetersiz kaldığını ve mutlaka yeni bir Adliye Sarayı yapılması gerektiğini vurguluyorlar.

Sakarya’nın öncelikli ihtiyacı yeni Adliye Sarayı iken, gidip Bölge Adliye binası yapıp ve o’nu da bir yılı aşkın süredir boş tutmanın anlamını bilen varsa söylesin de biz de öğrenelim.

Adliye konusundaki garabet bitti mi?

Şayet Sakarya Baro Başkanı Zafer Kazan’ın son açıklaması doğruysa bitmedi. Kazan, valilik kampüsü yanındaki arsaya yapılacağı AKP Sakarya milletvekilleri tarafından söylenen yeni adliye sarayının kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında rafa kalktığını söylemiş.

Yeni adliye sarayının ihtiyaç olduğu konusunda herkes hemfikir. Ama iş Sakarya’ya ihtiyaca binaen yapılması gereken bir Adliye Sarayı iş Sakarya’ya gelince olmuyor! Olmuyor!

                 AKOM binası

Türkiye deprem bölgesi, Sakarya Türkiye’de 1. derecede deprem riski altında olan illerden biri. Yaşanan 1999 felaketi sonrasında Türkiye’nin her yerinde valiliklerin Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM ) oluşturmalarına karar verildi. Türkiye’nin birçok ilinde valilik Afet Koordinasyon Merkezi ise yeni binalar yapıp hizmete soktular.

Ne yazık ki, Sakarya gibi 1999 depreminde en büyük yarayı alan bir ile 16 yıldır Afet Koordinasyon Merkezi binası yapılamadı.

Nihayet sonunda ve ancak 1 yıl önce Dörtyol’daki eski Bayındırlık İl Binasının yerine yeni bir AKOM merkezi yapıldı.

Şimdi sıkı durun.

Tam 16 yıl AFET Merkezi binasının yapılmasını bekledik. Bina yapıldı. Şimdi de personel ataması olmadığı için bina 1 yıldır boş bekliyor.

Sakarya’ya gelince olmuyor! Olmuyor!

           

Sağlıkta da çelişkiler yumağı

Türkiye’nin her yerinde neredeyse 2. Devlet Üniversitesi açılmayan büyükşehir kalmadı. Hatta birçoğunda 3 hatta 4 tane Devlet Üniversitelesi açıldı. Sakarya’da yıllardır dillerde olduğu gibi henüz bir yasa teklifi dahi hazırlanabilmiş değil.

Ya sağlık

Sağlıktaki durum daha da vahim.

Sakarya’daki sağlık kuruluşlarının yatak kapasitesi ve bağlı olarak yoğun bakım sorunu hep gündemde. Sakarya’ya mutlaka yeni bir yatak kapasitesi yüksek hastane yapılması şart olmuş duruda.

Ne yazık ki, Türkiye’nin  yanlış hatırlamıyorsam 27 ilinde bin yataklı, bin 500 yataklı, hatta 2 bin 400 yataklı şehir hastaneleri yapılıyor. En çok ihtiyaç duyulan Sakarya’da bin yataklı hastane yıllardır sadece dillerde. Son zamanlarda Alandüzün’e yapılacak diye bir parmak bal çaldılar. Öylece bekliyoruz.

Dedim ya Sakarya’ya gelince olmuyor! Olmuyor!

         Sağlık Müdürü çelişkisi 

Ve son günlerdeki en büyük çelişkilerden biri sağlıktaki yeni düzenleme ile 25 Kasım’da yeniden eski sisteme dönülüyor. İllerdeki tüm yetkiler yeniden Sağlık müdürlerinin oluyor. Türkiye’nin bir çok ilinde Sağlık Müdürlüğü’ne yeniden  atamalar yapıldı.

Sakarya’ya gelince bekliyoruz.

İnşallah kamuoyunu bekletip- bekletip (uyutup) Sakarya dışından birini göndermezler.

Tıpkı Kamu Hastaneleri Birliğinin ilk uygulamasının başladığı zaman yaptıkları gibi…

Foto: Bölge Adliye Mahkemesi binası 1,5 yıl önce bitti. Ancak bu süre içinde atama krizi nedeniyle boş duruyor.

 

Güncel

                           Sakaryaspor Taraklı gibi!

Sakaryaspor, geçtiğimiz Pazar günü Konya Anadolu Selçuklu karşısında oynadığı inanılmaz amaçsız futbol ile hepimizi kahretti. Bir takım yenilir ama böyle mücadele etmeden yenilmek, Sakaryaspor’a yakışmadı. Sakaryaspor’un adına hiç yakışmadı.

Sakaryaspor’lu futbolcular, KON TV’den yapılan naklen yayındaki spiker kadar Sakarya’yı ve Sakaryaspor’u sevseler, benimseseler, en azından bir daha böylesi taraftarı kahreden bir futbol oynamazlar.  

Maçta yediğimiz gol, yukarıda anlatmaya çalıştıklarımın bir özeti gibiydi. Talha yarı sahada topu kaptırdı, Tufan acemice rakibi kaçırdı. Burak ayağı kayıp düştü, Tufan son hamleyi yine ters tarafa yaptı, rakibe de topu kaleye atmak kaldı.

Sakaryaspor’lu futbolcular öylesine yavaş biri futbol oynuyorlar ki, sanki “Yavaş Şehir “ unvanı alan Taraklı gibiler. Bir şehrin yavaş olması güzel olabilir ama bir futbol takımının böylesine yavaş, böylesine bir ileri, iki geri futbol oynamasının anlamını çözemiyorum.   

Sakaryaspor’lu futbolcular maçın kasetini izlesinler. Eğer kendilerine beğenirlerse, bırakın beğenmeyi, kendilerini izlerken kahrolmazlarsa ben bir şey bilmiyorum.

***   ***   ****   **** 

Sakaryaspor’un kadrosu böylesi kötü ve amaçsız bir futbol oynayacak kadro değil. Kadronun kapasitesi, pazar günü oynanan futboldan çok daha yukarılarda.

Görülen o ki, Sakaryaspor’lu futbolcular inanılmaz bir psikolojik çöküntü içindeler.

 Sakaryaspor’lu futbolcular ile teknik heyet arasında soğuk rüzgarların estiği kesin. Ne yazık ki, bu hava, olduğu gibi sahada oynanan futbola yansıyor.

 

Bu arada, Sakaryaspor’lu Coşkun, Nazilli ve Karagümrük maçlarında olduğu gibi, gol attıktan sonra önce teknik heyetin bulunduğu kulübeye koşmaya başladığında, sorun çözülmüş demektir.    

Bu yazı toplam 237 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın