Günün Tarihi:16 Haziran 2019

Salonlar yetersiz29 Ocak 2019 , Salı


Seyfi Yücel

Sakarya’da tiyatroya ilgi yüksek ama salon yetersiz

 

Sakarya’da önemli ölçüde tiyatro izleyicisi var. Geçtiğimiz hafta tiyatro sever dostum Muharrem Özdemir Bey’le AKM’ce çok güzel bir temsil izledik.

***

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun Karmakarışık adlı oyunu; Ray Conney’nin yazdığı oyunu, Haldun Dormen, Kemal Uzun dilimize çevirmiş. İki perdelik komedi türünde harika bir eser.

***

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, kültür sanat etkinlikleri kapsamında, tiyatro buluşması adı altında sezonun açılmasıyla beraber her ay ortalama üç oyun sahneleniyor. Hepsi de oldukça kaliteli, seviye eserler. Devlet tiyatrolarının çeşitli illerde gelen eserleriyle birlikte bazen özel tiyatroların da geldiği oluyor. Bilet bulabilirsem sezonun tüm oyunlarını izlemeye çalışıyorum. Bilet almak gerçekten çok zor, çünkü satışa çıktığı anda beş dakikada tükeniyor. Bu kadar kısa sürede tükenmesi de Sakarya’da tiyatroya karşı önemli ilginin olduğunu gösteriyor.

***

Ankara’da yüksekokulu okumamız önemli avantaj sağlıyordu. Başta tiyatro olmak üzere birçok sanat faaliyetini izleme olanağı sunuyordu. Bana göre tiyatro sanatların şahı. O nedenle Ankara’da her fırsatta devlet tiyatrolarının başyapıtlarını, AST, Eti Merkezi olmak üzere oyunları izlediğimiz ve bu oyunlardan çok şey öğrendiğimi belirtmek istiyorum.

***

1983’te Sakarya’ya geldiğimde, Sakarya’da ciddi tiyatro altyapısı vardı. Başta Yıldız Sineması olmak üzere Erenler Belediyesi’nin eski büyük salonunda, tahta sandalyede tiyatro izlediğimi hatırlıyorum. Salonlar da doluyordu. İlgi yoğundu. Sonraki yıllarda bu tiyatro grupları yok olup gitti.

***

Tiyatrolar AKM’ye geliyor. Salon her zaman doluyor. Dediğim gibi ilgi oldukça fazla. Son izlediğimiz Karmamakarışık oyununda balkon dahil tüm koltuklar dolu olduğu gibi insanlar merdivenlerde iki, üç sıra halinde oturarak izlediler. Sakarya’da tiyatroya bu kadar ilginin olması son derece sevindirici diyebilirim. “Hocam, bunca işin arasındatiyatro ne oluyor?” diye sorulabilir ama bu söze karşılık, “Sanatsız kalan bir milletinhayat damarlarından birisi kopmuş demektir” sözünü de hatırlatmak istiyorum. Ayrıca dünyada her yıl sıralaması yapılan ve prestij kabul edilen Yaşanabilir Kentler ’in belirlenmesinde tiyatro, sinema ve diğer sanat faaliyetlerinde satılan bilet sayılarının önemli yer tuttuğunu belirtmek istiyorum.

***

Sakarya’da önemli bir tiyatro izleyicisi var. Gençlerin de çok ilgi gösterdiğini memnuniyetle görüyorum. Tiyatro gösterileri için AKM yetmiyor. Sakarya’ya yakışan, ulaşımı kolay, mimarisi güzel tiyatro salonuna ihtiyaç var. Yılda sekiz ay, ayda iki hafta sonu birkaç saat kullanılan otuz bin kişilik stadı yapabilen Sakarya ilimize yakışır gösterişli, çok amaçlı tiyatro, kültür merkezini de yapabilir. Yerel seçim ortamında olduğumuz bu günlerde adaylarımızın dikkatine sunmak istiyorum. Adayla projelerinin içine tiyatro ve kültür merkezini de koymalılar. Belediyecilik sadece asfalt, beton olarak düşünülmemeli. Kültür, sanatta belediyelerin önemli görevleri arasında… Seçmen olarak bizler de adaylarımıza bu konuyu hatırlatmamız gerekiyor. 

***

AKM’de tiyatro izleme konusunu işlerken değerli dostum Selim Özen’in de sitemini aktarmak istiyoruz. “Hocam sizin tiyatro konusundaki paylaşımlarınızı görüyorum ama biz engelliler maalesef AKM’de tiyatro dahil hiçbir faaliyete katılamıyoruz, çünküasansörler çalışmıyor.”Engellilerimiz için AKM’ye ulaşma imkânı sunamıyorsak kusura bakmayın bu hepimizin, Sakarya’nın ayıbıdır…

 

 

 

Bu yazı toplam 275 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama